Haftanın ajandası

Yaz konserleri Türkiye'nin dört bir yanında devam ediyor. 19. İstanbul Caz Festivali'nin başlamasıyla yaz konserlerine yeni bir soluk da geldi. İşte önümüzdeki haftanın konser programı.

BUGÜN
Yalın
, İzmir'de sahne alacak. Böylece Türkiye turnesine de başlamış olacak. Bu Bi Olay Yeri'nde gerçekleşecek konserin başlama saati 21.00. İstanbul Turkcell Kuruçeşme Arena'da, saat 21.00'de ise Funda Arar konseri var. Cumartesi gecesi farklı bir eğlence isteyenleri ise Tünel'e davet ediyoruz. 19. İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Tünel Şenliği, Tünel ve Galata'yı festival alanına çevirecek.

YARIN
Pink Martini
, İzmir Çeşme'de 21.30'da, Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda sahne alacak. Pazartesi de Ankara yolcusu.

PAZARTESİ
İstanbul, efsane grup Duran Duran'ı ağırlayacak. Duran Duran, Küçükçiftlik Park'taki konserlerinde yeni şarkılarının yanı sıra efsaneleşen eski hitlerini de seslendirecek. Konser 21.00'de başlıyor. Bodrum Gümüşlük'te ise Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'ne Almanya'dan konuk olan Bremerhaven Stadttheater Balesi, Carmina Burana'yı sahneleyecek.

SALI

19. İstanbul Caz Festivali kapsamında, Hollanda'nın en başarılı şarkıcılarından Caro Emerald, santralistanbul Kıyı Amfi'de sahneye çıkacak. Samba, caz, bossa nova ve mambo türlerini birleştiren tarzıyla Emerald'ın konseri saat 21.00'de başlıyor.

ÇARŞAMBA
Antalya da yaz konserlerine ev sahipliği yapıyor. 11 Temmuz çarşamba günü, Antalya Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nda Kenan Doğulu konseri var. Konserin başlama saati 21.00.

PERŞEMBE

Kanadalı indie rock topluluğu The Dears, 19. İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul Modern'de sahne alıyor. Indie rock tutkunlarına duyurulur, konser saat 21.00'de başlayacak.

CUMA

13 Temmuz cuma günü, İstanbul'da üç önemli konser var. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, dört Grammy ödüllü Erykah Badu'yu ağırlayacak. Turkcell Kuruçeşme Arena'da ise 'süper star' Ajda Pekkan var. Ajda Pekkan'ın konseri de 21.00'de başlayacak. Klasik müzik sevenlere ise ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu'ndaki Fazıl Say konserini öneririz. Konserin başlama saati 21.15.

'YENİ ARETHA FRANKLIN' GELİYOR
Yeni Aretha Franklin olarak anılan ABD'li şair, müzisyen ve oyuncu Jill Scott, 17 Temmuz'da Turkcell Kuruçeşme Arena'da sahne alacak. Scott, Türkiye'ye geleceği için heyecanlı. Öyle ki, Türkiye hakkında okuma yapmaya bile başlamış. "Türkiye ve İstanbul hakkında neler biliyorsunuz?" diye sorduğumuzda Kapalıçarşı'yı kastederek "Dünyadaki en büyük kapalı çarşının İstanbul'da olduğunu biliyorum," diyor. Scott, konserde sadece The Light of the Sun'dan değil, önceki albümlerinden de eserler seslendireceğini, İstanbullularla bir araya gelmek için sabırsızlandığını söylüyor. Jill Scott müzisyenliğin yanı sıra oyunculukta da başarılı. Üstelik şiirler de yazıyor. Tüm bunların hangisinden daha fazla keyif aldığını sorduğumuzda "Hepsi," cevabını alıyoruz. "Bu bir üretim işi," diyor ve devam ediyor: "Bu durumu, biraz yemek yapmaya benzetiyorum. Yemek yapmak için malzeme almak da, yemeği yapmak da, onu yemek de çok keyifli. Tabii bunlardan keyif almayı biliyorsanız."

AKLIMDA HEP MÜZİK VAR
Scott'a şiir yazmak ile şarkı yazmak arasındaki farkı da soruyoruz. Bize, şarkı yazarken aklında sürekli müzik olduğunu söylüyor. Scott "Şiir yazarken ise aklımda sadece kelimeler oluyor. Şair olmak, şarkı sözlerini kolay yazacağınız anlamına da gelmez," diyor. (FIRAT KARADENİZ)

BİZE ULAŞIN