Bir Nişantaşı klasiği yine muhitine döndü

Pizzalarıyla ünlü İtalyan lokantası Mezzaluna, 2010'un sonunda kapandıktan sonra şimdi tekrar Nişantaşı'nda şube açtı. Yeni lokantanın menüsü de konsepti de diğer şubelerden çok farklı

1990'lı yıllarda Nişantaşı, İstanbul'un en şık ve en iyi restoranlarına ev sahipliği yapıyordu. Ama 2000-2001 ekonomik krizi restoranları çökertti. Bazıları silinip gitti, kimileri kentin daha düşük kiralı semtlerine taşındı. Abdi İpekçi Caddesi'nde Mezzaluna adlı pizzalarıyla ünlü İtalyan lokantası, varlığını sürdürebildi. Burası Nişantaşı'nın sosyetik hanımlarından, lezzetli bir yemek yiyip alışverişe devam edenlere dek, her kesimden müşterilerle dolup taşıyordu. Mezzaluna buradan kentin, ardından da ülkenin çeşitli yerlerine sıçradı, bir zincire dönüştü, ama hiçbir şube Nişantaşı'ndaki kadar bulunduğu yerle bütünleşemedi. 2010'un sonunda sessiz sedasız kapandığında ise civarda açılan pizzacıların hiçbiri Mezzaluna'nın yerini dolduramadı. İki ay kadar önce, yine sessizce Nişantaşı'nda, bu kez Mim Kemal Öke Caddesi'nde hizmete girdi Mezzaluna. Pizza fırını gözden uzak bir yerde. Yeni Mezzaluna, diğer şubelerden farklı. Değişik yemek listesinin arkasındaki şube listesinde görülen, iki insan kafalı, vücutları bombeli bir pizza bıçağı şeklindeki logoların renginden de ayırt edebiliyorsunuz. 'Mezzaluna Express' konseptindekiler beyaz, New York, İstanbul, Ankara ve İzmir'deki şubeler mavi logolu; Nişantaşı'ndaki mekanınki ise altın rengi. Yeni şubenin menüsü de diğerlerinden farklı. Başlangıçların hemen tümü, sadece buraya ait. Lüks malzemeler de kullanılmış. Örneğin Alaska yengeci, ızgara Brie peyniri, yengeç kroketleri, ev yapımı manda mozzarellası, ithal İtalyan mezeleriyle İtalyan peynir tabağı sadece burada var. Her şubenin menüsünde mevcut salata çeşitleri dışında, 57 lira fiyat konmuş ıstakoz salatası burada fark yaratıyor. 'Primi piatti' denen hamur işlerinde de fark sürüyor. Fırınlanmış domates ve patlıcanlı spagetti, kuşkonmaz, taze füme somon, votka ve krema sosuyla hazırlanan 'farfalle', kerevitli, taze domates soslu 'paccheri' sadece Nişantaşı'na özgü hamur işleri. 'Secondi piatti' denen ana yemeklerde de yenilikler mevcut. Örneğin 550 gramlık 'ribeye' steak ile dana şinitzel sadece Nişantaşı şubesinde var. Pizzalardaki tek fark, taze somon, kuşkonmaz ve parmesan, mozzarella, mascarpone peynirleriyle yapılanı. Biz iki kişinin yiyebileceğinden çok daha fazlasını tadım için ısmarladık ve yediklerimizden çok memnun kaldık. İçki içmedik; sonuçta 168 lira hesap ödedik. Ancak çok daha ucuza doyabilmemiz de mümkündü.

BEĞENDİKLERİM
Mezzaluna bir Nişantaşı klasiği. 2010'da burayı terk ettiği zaman ardında önemli boşluk bırakmıştı. Şimdi yeni yerine, çok farklı bir menüyle dönmesi, bana eski bir dosta kavuşmak gibi geldi.

BEĞENMEDİKLERİM
Nişantaşı'ndaki bir restoranın önünde ferah bir park yeri bulunamayacağı ortada. Öndeki kaldırımda bir iki araçlık yer olsa da, buraya yürüyerek ya da aracı uzakta bir yere park ederek gelmek gerekiyor.
Mutfak ****
Servis ****
Ambiyans ****
Mezzaluna Ristorante Mim Kemal Öke Cad. No: 21, Nişantaşı-İstanbul Tel: (0212) 231 31 42

DENİZ ERBİL


BİZE ULAŞIN