Beyaz geceler

Dünyanın en görkemli dans etkinliklerinden biri olan Sensation, ekimde İstanbul'da olacak. Etkinlik kente gelmeden biz Amsterdam'a gittik

Her müzik türünün görkemli şekilde temsil edildiği etkinlikler vardır. Eğer söz konusu olan trance'e kaçan bir dans müziğiyse, Sensation bu konuda öncü. Bu sene İstanbul'da ilk defa gerçekleşecek olan bu devasa organizasyonu vatanında, Hollanda'da da izledim. Bakın bizleri İstanbul'da neler bekliyor:

Dünyanın en büyük dans partilerinden biri Sensation. 2000 yılında Amsterdam'da başladı. Sensation'ların kapalı alanlarda yapılması bir gelenek. Hollanda'daki, Amsterdam ArenA'da yapılıyor. Türkiye'de de Virgin Radio sponsorluğunda, 13 Ekim'de Ataköy Atletizm Arena'da yapılacak. Biletler 200-450 TL arasında. Beyaz giyme zorunluluğu sizi etkinlik hakkında düşünmeye zorluyor. Eğer kıyafet dolabınızda beyaza ayrılmış özel bir bölüm yoksa, ufak bir alışveriş yapmanız gerekiyor. Kıyafet konusunda size yol göstermiş olayım: Zara, Topshop ve H&M'de beyaz jean, tişört ve elbiseleri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Açıkçası aynı anda beyaz giyen 40 bin kişinin güzel görüneceğini düşünmemiştim. Herkesin üzerinde beyaz olunca sınıf farkının kalmadığını düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Amsterdam ArenA'da da elbette VIP ve halk ayrımı söz konusu. Anlayacağınız; bazı beyazlar daha beyaz. VIP'dekiler fiyakası bozmadan sakin sakin salınırken, ArenA'nın ortasındaki 'halk' eğlencenin katalizörü oluyor. Müzikal açıdan benim için biraz yabancı bir ortamdı. Kendimi Bodrum'da bir katamaranda gibi hissettim. Sensation'lar elektronik/tekno/ trance gibi müzikleri birleştiren DJ'leriyle ünlü. Görsellik konusunda Sensation ekibi hayli yetenekli. Alanın ortasına U2'nun 360 derece sahnesinin küçük bir hali, DJ versiyonu kurulmuş sanki. Kenarlarda üzerlerine projektörlerin yansıtıldığı kocaman dört yüz var. Arada size bakıp konuştuklarında ürperiyorsunuz. Tavandan sarkan dansçılarıyla, püsküren alevleriyle müzikal bir sirki andıran Sensation, aksiyonu bol bir etkinlik. İstanbul'daki daha farklı olacak.

BİZE ULAŞIN