Bu hafta konserlerle dopdolu

İstanbul Caz Festivali sona erdi, Türkiye'de önemli kültür-sanat etkinlikleri tatil beldelerine kaymaya başladı. Bu hafta Türkiye'nin gözde tatil mekanları birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

BUGÜN
Porto Rikolu müzisyen Jose Felliciano, dün Çeşme'de verdiği konserin ardından bugün Bodrum'da. Doğuştan görme engelli olan usta müzisyen bugün Bodrum Antik Tiyatrosu'nda saat 21.30'da sahne alacak. Tatilini Bodrum'da değerlendirenlere duyurulur: Felliciano'nun melodilerini kaçırmayın. Tatilini Çeşme'de değerlendirenlere de bir tavsiyemiz var. İran'ın yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden biri olan Farid Farjad, bu gece saat 22.00'de Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda.

YARIN
Yarın yine Bodrum'da önemli bir etkinlik var. Anadolu Ateşi, saat 21.15'te Yalıkavak Palmarina Amfi Tiyatro'da sahnelenecek. Anadolu Ateşi, 24 Temmuz'da ise Antalya'da, Gloria Aspendos Arena'da izleyicilerle buluşacak.

KİTAP
Post modern bir masal...
Şehristan Rivayetleri, Serhat Poyraz, Kırmızıkedi Yayınları Ne anlatıyor? Bilinmeyen bir geçmişte, İstanbul'u çok andıran bir şehirdeyiz. 'Şaşaalı geçmişi, heybetli yapıları, masalsı güzelliğinin yanında gizli loncaları, düzenbazları, sokaklarda kol gezen ölümü ve zulmü barından bir diyar Şehristan. Bizans döneminden beri nice imparatorlar, nice padişahlar görüp geçirmiş bu şehir. Adaletin kılıcı olmaya ant içmiş gizli bir cellâtlar loncasına kabul edilmesiyle hayatı değişen Yavuz Ali'nin, Pencüyek'in, Kara Agop'un, Ali Cengiz'in ve nicelerinin şehri da aynı zamanda. Sokaklarda yaşayan bir dilenci çocukken, soğukkanlı cellat (aslında bir tür paralı katil) Kara Agop'un dikkatini çekmesiyle cellatlar loncasına giren ve çıraklığını bir diğer becerikli ancak asıl olarak zekasıyla dikkat çeken katil Pencüyek'in yanında geçiren Yavuz Ali; burada yalnızca katillik sanatını öğrenmekle kalmıyor, kitapların büyülü dünyasına da dalıyor. Yer yer gerçek üstü motiflerin de eklenmesiyle bir tür doğu masalına dönüşen roman, esasında anlattığı faili meçhul cinayetler öyküsüyle bugüne dek uzanan atıflarda bulunuyor. Neden okumalı? Eğer İhsan Oktay Anar'ın 'büyülü' kitaplarına meraklıysanız, Osmanlı dönemi yaşamı bir tür fantastik dokunuşla okumaktan hoşlanırsanız, bu genç yazarın ilk romanını kaçırmamalısınız. Poyraz, daha yolun çok başında olabilir ama üslubuyla İhsan Oktay Anar'ı anımsatmayı başarıyor. Kitabın en hoş yanı: Roman boyunca başkişileri takip ederken loncaları, sandalcıları, yeniçerileri, yıkık sarayları, meyhaneleri, mahalleleriyle bir dönemin İstanbul'u ve kent yaşantısı gözler önüne seriliyor. (ELİF TANRIYAR)

SERGİ
Ankara'da ustalardan oluşan karma sergi
Ankara'da bulunan Galeri Nev, yaz dönemi için hazırladığı NEVYAZ başlıklı sergisinde sezon boyu galeride sergi açan sanatçıların eserlerine yer veriyor. Sergide Türk resminin usta ismi Erol Akyavaş'ın, ressam Ergin İnan'ın, sanatçılar Mehmet Koyunoğlu, Osman Kerkütlü ve Valerio Adami'nin eserleri bulunuyor. 11 Ağustos'a dek sürecek sergi sezon boyu açılan sergilerin bir özeti niteliğinde.

PAZARTESİ
Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde 23 Temmuz günü önemli bir konser var. Bu yıl festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Ahmed Adnan Saygın Piyano Yarışması'nın final konseri Eklisia Sahnesi'nde saat 21.30'da başlayacak.

SALI
1990'lı yıllardaki çalışmaları ile müziksevelerin beğenisini kazanan Bulutsuzluk Özlemi, müzik serüvenlerinin 20. yılında İstanbullu dinleyicileri ile buluşuyor. Bulutsuzluk Özlemi 24 Temmuz Salı günü saat 22.30'da Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde sahne alacak.

ÇARŞAMBA
Ünlü müzisyen Enrico Macias, 50. sanat yılını kutlamaya Türkiye'de de devam ediyor. 80'e yakın şarkısı Türkçe sözlerle, Ajda Pekkan, Nilüfer, Candan Erçetin ve Ayten Alpman gibi ünlü müzisyenlerimiz tarafından seslendirilen Macias, 25 Temmuz'da Turkcell Kuruçeşme Arena'da hayranları ile buluşacak. Konserin başlama saati 21.30.

PERŞEMBE
Enrico Macias'ın ardından 26 Temmuz'da Turkcell Kuruçeşme Arena'da Suzan Kardeş sahne alacak. Balkan ezgilerinin yanı sıra popüler Türkçe şarkıları da seslendirecek olan Suzan Kardeş'in konseri de 21.30'da başlayacak.

CUMA
Önümüzdeki haftanın son gününde Gevende konseri var. Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde gerçekleşecek konserin başlama saati ise 22.30.
BİZE ULAŞIN