Londra 2012'yi izlemek için 10 neden

Dört yıllık özlem sona erdi ve Olimpiyat Oyunları, Londra'da başladı. Türkiye bir yandan madalya umutlarını, diğer yandan değişik branşlardaki süper yıldızları takip edecek. 12 Ağustos'a kadarki menüden ön plana çıkanlara bir göz atalım

NEVİN, YANIT VERECEK!
Son iki yılın Avrupa Şampiyonu unvanıyla Londra'ya gelen Nevin Yanıt, son Balkan Şampiyonası'nda da 12.61 koşarak sezonun en iyi derecesini yapan altıncı atlet oldu. Nevin, bu dalda madalya alırsa Türk spor tarihinin en büyük hikayelerinden birine imza atacak çünkü 25 yaşındaki atletin rakipleri çok ama çok güçlü. Pekin 2008'in gümüş kızı, açık hava ve salon dünya şampiyonu Sally Pearson sezonun da en iyi derecesine sahip. Uzun süre yenilmez olan Avustralyalı, iki hafta önce Londra'da geçildi. O yarışta, Pearson'ı geçen Kellie Wells, Nevin'in rakiplerinden biri. ABD'li Wells'in takım arkadaşlarından Dawn Harper dört yıl önce Pekin'de altına ulaşmıştı. Birleşik Devletler'in diğer ismi Lolo Jones'un, elemelerde sezonun en iyi 3'üncü ve 4'üncü isimlerini geride bıraktığını, sezonun en iyi ikinci ismi Jamaikalı Brigitte Foster-Hylton'ın da +1.5 rüzgarla koştuğunu düşünürsek muhteşem bir yarışın baş aktrislerinden biri olabilir Nevin Yanıt.

DEVERS VE JONES'U HATIRLAYIN
Olimpiyat tarihinde engel yarışlarında beklenmedik şeyler de oluyor. Barcelona 1992'de Gail Devers'ın, Pekin 2008'de Lolo Jones'un nasıl son engellerde hendeği geçemediğini unutmayalım. Bir sporcunun başına bir iş gelmesini istemek olimpik ruha aykırı ama rakiplerin ufak takılmaları da fena olmaz hani! Nevin ne zaman piste çıkacak?: 6 Ağustos'ta elemeler, 7 Ağustos'ta yarı final ve final var.

ASRIN GÜREŞÇİSİ 2
Güreş yeni nesil için çok şey ifade etmeyebilir ama Türkler için Olimpiyat eşittir güreş ve halter! Uzun bir süredir Asrın Güreşçisi Hamza Yerlikaya'yı arayan Türk güreşinin artık Rıza Kayaalp'i var. Rıza hikayesi olan sporculardan: "Babam arkadaşlarına 'Oğlum dünya ve Olimpiyat şampiyonu olacak,' demiş. Arkadaşları da gülmüşler. Bu anıyı hiç unutmuyorum." 23 yaşındaki sporcu iki tecrübeli rakibini geride bırakmak zorunda: Khasan Baroev ve Mijain Lopez Nunez. Rıza, Atina 2004'ün birincisi, Pekin 2008'in ikincisi Rus Baroev'i 2012 Avrupa Şampiyonası finalinde yenmişti. Yozgatlı güreşçi, son Olimpiyat şampiyonu Kübalı Lopez'i de 2011 Dünya Şampiyonası'nda devirmişti (devirmenin hakkını vererek!). Rıza, Olimpiyat şampiyonu olursa şimdiden 21. yüzyıla damgasını vurmuş sayılacaktır. Rıza ne zaman ringe çıkacak?: Çeyrek final, yarı final ve final yani ne olacaksa 6 Ağustos'ta olacak.

TRABZON'UN YENİ ÜRÜNÜ
Boksör diyarı Trabzon'un son ürünü Fatih Keleş, 60 kiloda Avrupa Şampiyonası'nda altın kazanırken de Londra 2012 vizesi alırken de çok rahattı. 22 yaşındaki Fatih, büyük boksörlerin mentalitesine sahip, agresif bir isim. Diğer sporcularımız gibi onun da çok büyük bir rakibi var: Vasili Lomaçenko. 57'den 60'a çıkan Ukraynalı sporcu, Pekin 2008'de Yakup Kılıç'ı çok kötü pataklamıştı. Fatih rövanşı alsın! Fatih ne zaman ringe çıkacak?: Yarın ilk 16'ya girme mücadelesi verecek. Turu geçerse 2 Ağustos'ta bu kez çeyrek final için ringde olacak.

ARTIK ALTININ ZAMANI GELDİ
Nürnberg doğumlu Servet, dört yıl önce Pekin'den bronzla dönmüştü. 23 yaşındaki sporcumuz 2011'de Dünya Şampiyona'sında, 2010 ve 2012 Avrupa şampiyonalarında zirvedeydi. Özellikle final yolunda nispeten kolay rakiplerle karşılaşacak olan Servet'in, Atina 2004'de finalde kaybeden, yaşayan efsane Bahri Tanrıkulu'nu geçmesi normal bir sonuç olacaktır. Yurtdışındaki Olimpiyat değerlendirmelerinde Türkiye'nin altın alması beklenen dalın 68 kilo erkekler olduğunu vurgulamam lazım. Servet ne zaman mindere çıkacak?: Tüm müsabakalar 9 Ağustos'ta yapılacak.

FİLENİN SULTANLARI GRUBU GEÇERSE...
Aylar önce Twitter'a "Nereden çıktı bu Kadın Voleybol Milli Takımı arkadaş," yazmıştım. Nedeni basit: İnsanı bu kadar uçlarda yaşatan bir takım yok. Zaman zaman kendilerine hayran bırakıyorlar, zaman zaman saç-baş yolduruyorlar. Hiç pes etmemeleri en büyük artıları. Ay-Yıldızlılar, grubunda yer alan Sırbistan, Çin ve Güney Kore'ye bu sezon gabliiyet şansı vermezken, ABD ve Brezilya karşısında ise mağlup oldu. Bazılarnıız "ABD ve Brezilya'yı yenemeyiz," diyor farkındayım. Bir zamanlar Rusya'yı, İtalya'yı da yenemediğimizi düşünürsek gruptaki maçlara takılmamak lazım. Bu gruptan çıkarsak madalya alırız, bunu da buraya yazıyorum. Sultanlar salona ne zaman çıkacak?: İlk maç bu gece 00.00'da Brezilya'yla. Gruptaki son maç ise 5 Ağustos'ta ABD'yle.

USAIN BOLT VE DİĞERLERİ
Olimpiyat Oyunları'nın çok hikayesi var elbette ama Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın deyimiyle "Londra 2012'in çileği atletizmdir," dersem abartmış olmam. Yanıt bekleyen sorular şunlar: Usain Bolt, 100 ve 200 metre yarışlarını kazanarak 'duble'ci unvanını koruyan ilk sporcu olacak mı? Jamaikalı'nın vatandaşı Yohan Blake elemelerdeki gibi Bolt'a meydan okuyacak mı? Amerikalılar Justin Gatlin ve Tyson Gay, Jamaika Atlet Yurdu'na "Bizi küçük görmeyecektiniz hafızlar," diyebilecekler mi? Britanya'nın gururu Jessica Ennis mi, Mo Farah mı, Paula Radcliffe mi olacak? David Rudisha'ya yan bakan çıkacak mı? Türk Milli Takımı sessiz ve derinden gelecek mi? Ne zaman TV'yi açalım? 4 Ağustos'ta açın, 11'inde gece yarısı kapayın!

LOCHTE MU, PHELPS Mİ?
Michael Phelps, Londra'da üç madalya kazanırsa 18 madalyalı jimnastikçi Larisa Latynina'nın rekorunu eline geçirecek. Lakin 'Baltimore Kurşunu'nun aklı rekorda değil, 'Dünya'nın en iyisi kim?' sorusunda. Cevap belki de Ryan Lochte olacak. Lochte, son Dünya Şampiyonası'nda Phelps'e havuzda su sıçratmıştı! Ne zaman TV'yi açalım? Lochte-Phelps ikilisi elemelerde büyük sürpriz olmazsa bu akşam saat 21.30'da başlayacak finallerde havuza atlayacak. İlk kapışma 400 metre karışıkta. 2 Ağustos'ta 200 metre karışıkta rövanş var.

PLAJIN MÜDAVİMLERİ
Plaj voleybolunun muhteşem ikilisi Misty May-Treanor ve Kerri Walsh-Jennings, 2004 ve 2008'den sonra üst üste üçüncü altınları için kuma iniyor. Eskisi gibi dominant değiller ama Brezilya ve Çin hâlâ onlardan çekiniyor. Ne zaman TV'yi açalım? Bugün elemeler başladı ama ancak özetleri yakalarsınız. Final 8 Ağustos'ta.

ASIL RÜYA TAKIM
ABD'ye erkekler basketbolunda 'Rüya Takım' diyorlar ama benim için 'Rüya Takım', erkek futbolunda Brezilya. Thiago Silva, Lucas, Oscar, Neymar, Hulk, Pato, Ganso gibi isimlerle altın alamazlarsa koca bir yuh. Ne zaman TV'yi açalım? Futbol çoktan başladı. Brezilya yarın saat 17.00'de Belarus'la oynuyor.

TENİSTE YOK YOK
Başlığa ters düşeyim, Rafael Nadal yok! Amma, erkeklerde İsviçreli Roger Federer, Sırp Novak Cokoviç'in yanı sıra 'Böyük Britanya'lı Andy Murray (bir ulus onunla nefes alıp, onunla nefes verecek) kapışmasına mini- Wimbledon diyebiliriz. Kadınlarda Venus-Serena Williams gardaşlar 2000 ve 2008'deki çiftler altınlarının yanına üçüncüyü koymak istiyor. Ne zaman TV'yi açalım? Tenis maçları 28 Temmuz'da başlıyor. Kadınlar finali 4 Ağustos, erkekler finali ise 5 Ağustos'ta oynanacak.

BİZE ULAŞIN