'İsimsiz kahraman'ın mutfağı Tarabya'da görücüye çıktı

Önceki görevleri nedeniyle bugüne kadar perde arkasında kalan başarılı şef Yıldırım Serim, Tarabya'da Chef's Secret adlı bir brasserie açtı. Mekan, zengin bir menüye ve usta işi lezzetlere ev sahipliği yapıyor

İşlerini çok iyi yapan kişiler vardır. Ürettiklerini beğenir ama onları tanımazsınız. Söz gelimi ünlü restoranların baş aşçılarını magazin sayfalarından, televizyonlardaki yemek programlarından tanıyabilirsiniz. Ama havalimanları veya büyük catering mutfakları gibi ünlü yemek ortamlarını yöneten şeflerin varlığından haberiniz olmaz. Örneğin her gün THY'nin ve daha birçok yabancı firmanın uçaklarındaki on binlerce yolcunun karnını doyuran dev Do&Co catering mutfağını kimin yönettiğini bilir misiniz? Ya da başta Atatürk Havalimanı olmak üzere yurtdışında ve ülkemizde birçok havalimanındaki otelleri, restoranları, yiyecekiçecek noktalarını yöneten baş aşçının adını duydunuz mu? İşte bu tür perde arkasında kalan pek çok işinin erbabı kişi, isimsiz kahramanlardır. Görevinden ayrıldığı güne kadar, yurtiçi ve yurtdışında toplam 10 havalimanının bütün yiyecek içecek operasyonlarını yöneten isimsiz kahramanlardan biri de, Yıldırım Serim. Özellikle şef Serim'in ilk gününden itibaren başında olduğu Atatürk Havalimanı Airport Hotel'in restoranını çok beğenirim. Onun şu sıralar Tarabya'da Chef's Secret adıyla bir brasserie açtığını öğrendim ve ilk fırsatta buraya yemek yemeye gittim. Üst kata çıktığımda, muhteşem Boğaz manzarası gözlerimi kamaştırdı. 20 yıl kadar önce Boğaz'ın en gözde semtlerindendi Tarabya. O dönemde İstanbul'un en ünlü balık lokantaları buradaydı. Tarabya Oteli ise Boğaz'ın en büyük oteliydi. Otel kapandı, yıllar süren bir restorasyon geçirdi. Bu süreçte Tarabya'nın gastronomik önemi azaldı. Otelin ve Tarabya koyuna yapılan yat limanının yakında hizmete gireceğini öğrendim. Kısacası Tarabya küllerinden yeniden doğuyor. Chef's Secret, üç katlı bir binada hizmet veriyor. Alt kat kafe, orta kat restoran. Bir de açık teras katı var. Üst katların manzarası harika. Tarabya koyuna bakan bir masaya oturdum, önüme hemen zeytinyağı ve zeytin ezmesi ile sımsıcak minik taşfırın ekmekleri geldi. Ben de hemen kapsamlı menüyü karıştırmaya başladım. Burada sabah kahvaltısına önem verildiği, zengin kahvaltı menüsünden anlaşılıyor. Bu harika ekmeklerle köy kahvaltısı çok hoş bir deneyim olabilir. Havanın hafifçe serinlediği Boğaz akşamında, epeydir ilk kez canım çorba çekti. O gün mercimek çorbası (6 TL) varmış. İyi ki içmişim; mis gibi et suyuna çorba, şefin kalitesini yansıtıyordu. Çorbanın ardından 'Şefin Tabağı'nı (17 TL) ısmarladım. Mitite köfteler, sucuklu ve tavuklu çöp şişler, kızarmış patates, paçanga böreği, jalapeno poppers, soğan halkaları, tartar ve tatlı biber soslarından oluşan tabağın ardından, bir de ana yemeği göze almak gerçekten zor oldu.

KÖFTELER AYRI MENÜDE
Başlangıçlarda gerek rakı gerekse şarap içmek isteyenleri mutlu edecek çeşitler düşünülmüştü. Pizzalar (15-18 TL), hamur işleri (15-18 TL) ya da sadece salatalar (12-19 TL) ile karnını doyurmak isteyenler için de menüler hazırlanmıştı. Birçok restorandan farklı olarak, burada köfteler ayrı bir menüde toplanmıştı (15-19 TL). Çocukların seveceği yemek çeşitlerinin küçük porsiyonlar halinde sunulduğu bir de çocuk menüsü (7-10 TL) vardı. Ana yemekler arasından seçim yapmakta zorlandım. Dikkatimi çekenler Cafe de Paris, pepper ya da porçini mantar sosları seçenekleriyle dana bonfile (36 TL), yanında kremalı ıspanak ve elma dilim patates ile taze baharatlarla marine edilmiş dana pirzola (34 TL), mısır risotto ve elma patates garnitürlü T-bone steak (37,50 TL), kızarmış patates ve tartar sos eşliğinde fish&chips (19 TL) oldu. Ben İngiliz usulü fish&chips ısmarladım ve oldukça memnun kaldım. Üzerine orman meyveli cheese cake'in (8 TL) yarısını bitirebildim. Yediklerimin tümü, usta bir şefin elinden çıktıklarını belli ediyordu. İçki içmediğim bu ziyafet yemeğine 60 TL civarında hesap ödedim.

BEĞENDİKLERİM
Türkiye'nin 'isimsiz kahraman' şeflerinden Yıldırım Serim'in imzasını taşıyan lezzetli yemekleri tadabileceğiniz, Boğaz'ın rakı balık mekanlarına alternatif, uygun fiyatlı iyi bir restoran.

BEĞENMEDİKLERİM
Chef's Secret küçük bir restoran. Menüleri ise çok kapsamlı ve geniş. Yemek çeşitleri biraz daha az ama, garnitürleri daha yaratıcı bir menü, Yıldırım Serim gibi bir ustaya daha yakışırdı.

Mutfak ****
Servis ****
Ambians ****
Chef's Secret Haydar Aliyev Cad. 192/A, Tarabya Tel: 0212 298 01 80

BİZE ULAŞIN