Aklı olan otomobil az yakar

Otomobiller bilgisayarlara fena halde benzedikçe değişimleri hızlanıyor. Otomobillerde artan algılayıcılar, yazılım ve internet erişimiyle daha da akıllanıyor

Otomobil almaya giderken standart özelliklerin yanı sıra en çok sorulan aksesuarlar genelde çelik jant veya hava yastığı gibi detaylar olurdu. Şimdi bu detayların bir kısmı standart güvenlik paketi ile birlikte gelirken çeşitli algılayıcılarla yetenekleri artan otomobiller artık her anı kaydediyor. Üstelik bu algılayıcılar otomobilin daha az benzin yakması için anında harekete geçiyor. Özellikle hibrit otomobiller bu algılayıcılar ve yazılım çözümü sayesinde daha az benzin yakıyor ve elektrik pilini şarj ediyor. Hibrit otomobillerin yakıt tasarrufunu bu akıllı teknolojiler sağlıyor. Hibrit otomobiller konusunda öncü Toyota uzun yıllardır geliştirdiği teknolojileri daha alt segmentlere de taşımaya başladı. İlk olarak Toyota Pirus serisinde gördüğümüz hibrit otomobilleri şimdi neredeyse giriş segmenti Yaris modellerinde kullanılmaya başladı.

47 BİN TL'YE HİBRİT
Hibrit otomobillerin maliyetinin düşmesi giriş seviyesi otomobillerde de bu teknolojilerin kullanılmasını sağladı. Toyota, Yaris modellerinde hibrit teknoljisini kullanarak yakıt tasarrufunu daha ileri seviyelere çekmeye başladı. 47 bin TL gibi bir fiyata hibrit bir otomobil sahibi olmak mümkün olacak. Elektriğin yakın gelecekte otomobillerde enerji kaynağı olarak daha fazla kullanılacağı öngörüsünden hareketle, çevreci araçların ve şarj sistemlerinin dijital teknoloji kullanılarak merkezi bir sistem kanalıyla yönetilmesi gerekliliğini öne plana çıkarıyor.

AKILLI ŞEBEKE
Toyota, mevcut şarj ve yakıt durumunun izlenmesinden, en yakın şarj istasyonunun nerede olduğunun bulunmasına, enerjinin gün içerisindeki dağıtımından enerjinin en düşük maliyetli olduğu bölge ve saatin öğrenilmesine kadar farklı ihtiyaçlara cevap verecek bu Akıllı Şebeke- Smart Grid sistem çalışmalarını Japonya başta olmak üzere Amerika ve Avrupa'da yürütüyor. Özellikle elektrik tüketiminin sebeke üzerinde neden olduğu olumsuz etkileri bu akıllı şebeke sistemleri sayesinde en aza indirilebilecek ve çevre dostu bir teknoloji olarak hayatımızdaki yerini alacak.

İnternet ve teknoloji otomobili uçuruyor
Otomotiv firmaları internet şirketleri ile işbirliği yaparak kullanıcıların otomobilleriyle mevcut cihazlardan bağlanarak iletişim kurmalarını sağlıyor. Salesforce.com ve Toyota Motor Corporation (TMC) arasında yapılan stratejik anlaşma çerçevesinde Toyota müşterilerine "Toyota Friend / Arkadaşım Toyota" adında özel bir sosyal ağ üzerinden hizmet veriyor ve Japonya'da Toyota'nın elektrikli araçları (EV) ile şarj edilebilir elektrikli hibrit araçlarında (PHEV) kullanılıyor. Toyota Friend / Arkadaşım Toyota sistemi ile Toyota kullanıcılarının, akıllı telefon, tablet bilgisayar ya da mobil iletişim araçlarıyla kendi otomobilleriyle, bayileriyle ve Toyota ile iletişim halinde olmaları sağlanıyor. Ürünler ve servisler ile ilgili bilgileri barındıran sistem, ayrıca araç bakımı ve tamir önerileri de sunuyor. Toyota Friend / Arkadaşım Toyota sistemine sahip bir elektrikli hibrit araç aküsünde azalma olduğunda tweet'e benzer bir şekilde kullanıcısına aküsünü kısa sürede doldurması için uyarı gönderiyor.


BİZE ULAŞIN