Tuzla'dan gemilere köpek yüklendi mi?

Maltepe'deki ormanlarda bakılan 150 köpek, bir gecede kayboldu. Hayvanseverlere göre köpekler, Tuzla'dan Uzakdoğulu gemilere 'servis ediliyor'

Sosyal medya, birkaç gün önce "Tuzla Tersanesi'nde köpekleri Filipinlilere satıyorlar," iddiasıyla çalkalandı. Bu haberi duyan hayvanseverler, Tuzla Liman Başkanlığı'nın önünde toplanıp, köpeklerin akıbetiyle ilgili araştırma yapılmasını istedi. Aynı günlerde Maltepe Başıbüyük civarındaki ormanlık alanlarda hayvanseverler tarafından bakılan 150 civarında köpeğin ortadan kaybolması da iddiaları güçlendirdi. Ortada ne bir kayıt ne de şahit var, ancak iddialar çok şaşırtıcı. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Hülya Yalçın da Tuzla Limanı'ndaki bazı görevlilerin bu iddiaları doğruladığını açıkladı. Maltepe civarındaki ormanda köpeklere dört yıldır bir arkadaşıyla baktıklarını söyleyen Rüveyda Öngöl, 250 köpekten 150'sinin bir gecede ortadan kaybolduğunu anlatıyor: "100 köpek çitlerin arkasında kaldığı için kurtuldu. Oradaki bir sitenin kamera kayıtlarına baktık. Şüpheli araç var. Beyaz bir minibüs geliyor ve kapıyı açıyor. Ancak köpeklerin yüklendiği görünmüyor. Ne yazık ki hiçbir kanıt yok. Bunu öğrenince önce Maltepe Belediyesi, sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle irtibata geçtik. Ancak belediyelerin böyle bir şeyle ilgisi olmadığını gördük. İstanbul'daki bütün ormanları aradık, bulamadık. Bu sabah avukat Hülya Yalçın bize ihbarda bulundu. Bu bölgede köpekleri toplayıp 50-100 TL'ye Uzakdoğululara satan bir çete olduğunu söyledi. Köpeklerimizi geri istiyoruz."

ONLARI GERİ GETİRE CEĞİZ
Köpeklerin akıbetini merak edenlerden biri de ünlü manken Sevda Demirel gözyaşları içinde anlatıyor: "Köpeklerimizi yüklediler, götürdüler. Ben yıllarca onların anneliğini yaptım. Onları geri getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız." Başka bir hayvansever Gizem Kükrer de Tuzla'da bu tür hikayeleri çok duyduğunu söylüyor: "Gidin sorun, bütün esnaf köpeklerin toplanıp gemilere yüklendiğini anlatır. Bu kez her şey ortada." Tuzla Liman Başkanlığı'na başvuran hayvanseverler, limanda demirli Uzakdoğu bandıralı gemilerin tespitini istedi. Liman Başkanlığı köpeklerin ortadan kaybolduğu pazar günü, limandan iki Filipin gemisinin hareket ettiğini açıkladı. Yetkililer, tersane bölgesindeki güvenlik önlemleri altında böyle bir şeyin mümkün olamayacağını da ekledi. Gemiler uluslararası sulara çıktığı için bir şey yapılamıyor. Hayvanseverler tek tek acentaları dolaşıp, bu gemilere servis yapan botları araştırıyor ve iki geminin aranması için gerekli şartları zorluyor.

BİZE ULAŞIN