DOT, iki yeni oyunla geliyor

Son yılların en başarılı tiyatro topluluklarından DOT yeni sezonu Sarı Ay adlı oyunla açtı ama iki yeni oyun da yolda. Hazırlıkları sürerken, DOT'un 12 Kasım'da prömiyer yapacak İki Kişilik Bir Oyun ve 1 Aralık'ta izleyiciyle buluşacak Altın Ejderha oyunlarını oyuncularından dinledik

İKİ KİŞİLİK İLİŞKİLER ÜZERİNE
DOT'un pazartesi günü ilk kez izleyiciyle buluşacak oyununun adı İki Kişilik Bir Oyun. İKSV Salon ve DOT'un işbirliğiyle gerçekleştirilen oyunu farklı kılan birçok özellik var. Bunları sıralamadan önce, bu oyunun aynı adlı, Yekta Kopan'ın yazdığı, ilk versiyonunun 2006'da Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde ve Tiyatro Olimpiyatları kapsamında sahnelendiğini hatırlatmakta fayda var. Gelelim İki Kişilik Bir Oyun'u farklı kılan özelliklere. Pınar Töre, Ece Dizdar, Tan Temel ve Serkan Salihoğlu'nun rol aldığı oyunu seyretmeye gittiğinizde çok farklı bir sahne tasarımıyla karşılacaksınız. Oyuncular performanslarını sahnede kurulan çelik konstrüksiyona asılı durarak sergiliyorlar. Bu da oyuncuların birbirlerine yaklaşarak ya da birbirlerinden uzaklaşarak, anlattıkları ilişkiye farklı bir boyut kazandırmalarını sağlıyor.

KELİMELERİN GÜCÜ ADINA
Oyunun bir diğer özellği de her repliğin tek kelimeden oluşması. Ece Dizdar, Aslı Mertan ve Bülent Erkmen'in kaleme aldığı metni, "Oyuna hazırlanırken bu kelimelerin bir paragraflık anlamlara dönüştüğüne şahit olduk. Bir kelimeyi söylemenin binlerce yolu varmış," sözleriyle anlatıyor. Pınar Töre ise "Kelimenin gücünü ortaya koymaya çalışıyoruz. Çünkü biz çalışma sürecinde bunun farkına vardık. Tek bir kelimenin binlerce sözcüğün anlamını taşıyabileceğini söylüyoruz," diyor.

İKİ KİŞİLİK OYUNA DÖRT OYUNCU
Oyunun adı İki Kişilik Bir Oyun fakat oyunun kadrosunda dört oyuncu yer alıyor. Bu sizi şaşırtmasın. Bu da oyunun özelliklerinden biri. Oyuncular, oyunu dönüşümlü olarak oynuyorlar. Bazen Pınar Töre ile Ece Dizdar 'iki kişilik bir ilişki'yi anlatıyor, bazen de Töre ile Serkan Salihoğlu. Ya da Tan Temel ile Salihoğlu. Salihoğlu, bu durumu "Oyunun ilk versiyonunda kadın ve erkek çok belirli bir şekilde yazılmıştı. Biz, kadın-erkek ayrımının üzerine çıkmak istedik. Bu nedenle karakterler metinde A ve B olarak geçiyor. Biz cinsiyetsiz bir ilişki anlatıyoruz. Bu da iki kişinin kurduğu ilişkiye konsantre olmamızı sağlıyor," sözleriyle anlatıyor.

İNSAN HİKAYELERİNDEN DÜNYA HALİ
DOT'un bir diğer yeni oyununu izleyebilmek için ise aralık ayını beklemeniz gerekecek. 1 Aralık'ta prömiyer yapacak oyunun adı Altın Ejderha. Deniz Türkali, Köksal Engür, Ece Dizdar, Enis Arıkan ve Saim Karakale'nin rol aldığı oyunun rejisi Serkan Salihoğlu'na ait. Salihoğlu, Alman yazar Roland Schimmelpfennig'in kaleme aldığı oyunu, "Oyunun merkezinde Altın Ejderha adlı bir uzakdoğu restoranı var. Hayatlarından memnun olmayan ve farklı bir hayatın peşinden koşan, yolları da bu restoranda kesişen insanların hikayelerine odaklanıyoruz," sözleriyle anlatıyor. Oyunun dikkat çeken bir özelliği daha var: Oyunda rol alan beş oyuncu, oyunun hayatlarına dokunduğu 16 karaktere hayat veriyor.

POLİTİK BİR OYUN
Oyunun sahneleniş tarzı kafanızı karıştırmasın. Bu tekniğin kullanılmasının amacı seyirciye, karakterlere dışarıdan bakma imkanı vermek. Çünkü oyun, karakterlerin hikayelerini bize anlatırken bir yandan da dünyanın güncel sorunlarına dair sözler söylüyor. Deniz Türkali de bu konu hakkında "Oyun, hiçbir meseleyi slogan atarak, göze sokarak anlatmıyor. Dünyanın halini satır aralarında veriyor," diyor.

BİZE ULAŞIN