Huzur veren banyolar

Günün yorgunluğunu atmak için yapılabilecek en iyi aktivite banyo keyfi. Peki banyonuz bu keyfi yapmak için uygun mu? Şimdi fonksiyonel ve huzur veren banyolar moda

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
ZEYNEP CİNİSLİ (MİMAR)
Banyo huzur veren bir mekan olmalı. Eğer yaklaşımınız buysa öncelik aydınlatmada. Bunun için gün ışığı renginde konfor koşullarına uygun bir aydınlatma gerekli.
Aydınlık, aynı zamanda banyoda arayacağınız hijyen duygusunu arttıran önemli bir unsur.
Hijyen demişken, eğer laboratuar ortamından hoşlanıyorsanız, vitrifiye markalarının özel ürünleri sizin için uygun olacaktır!
Keyifli bir banyo için lavabo, klozet, duş veya küvetin fonksiyonel olarak doğru konumlanması gerekli.
Girince kolay ulaşılan geniş bir tezgâh, vazgeçilmez bir unsur.
Tasarıma meraklıysanız ve eğlenceli bir banyo yapmak istiyorsanız, vitrifiye-batarya ve seramikte seçenek çok. Süper tasarımlar var gerçekten.
Fonksiyonelliğin yanında banyoyu prestij mekanı olarak görüyorsanız, mermer kullanmak çok uygun, hatta vazgeçilmez. Çok özel mermer plakaları tek parça kullanarak, banyonuza paha biçilmez bir tablo koymuş gibi olabilirsiniz.
Banyom farklı olsun diyorsanız, kuvvetli renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Her yer beyaz, tavanı fuşyaya boyanmış bir banyo bile yeterince iddialı olacaktır.
Ayna tüm mekanın duygusunu değiştirecek sihirli bir unsur. Küçük bir banyoda bir duvarı komple ayna kaplayabileceğiniz gibi farklı boyutlarda birçok ayna kullanarak bambaşka bir hava da yakalayabilirsiniz. Çerçeveli aynalarda ise seçenek sonsuz. Özetle banyo tek başına bir konsept gerektirir.Kendinizi nerede hissetmek istiyorsanız kurgu ona göre yapılmalıdır. www.nord-ist.com

MERT YILMAZ CAN KENDİR (MİMAR)
l Öncelikle, teknik açıdan duş alanının duvarları da dâhil olmak üzere tüm banyonun izolasyonu yapılmalı.
Kaliteli banyo gider süzgeçleri kullanılmalı. Süzgeçler koku önleyici sifonlu ve geniş ağızlı olmalı.
Banyo havalandırmasında tercihimiz doğal hava, mümkün değilse de mekanik olarak taze hava verilmeli ve egzost edilmeli.
Banyo aydınlatması homojen ve güçlü olmalı.
Banyo aydınlatmasında aynı zamanda makyaj vs. kullanım amaçlı olarak endirekt ışık kullanılmasını öneririm.
Duş alanı, düzayak olmalı.
Duşta "rain-shower" ve ayrıca el duşu bulunmalı.
Geniş bir lavabo (hava delikli), geniş bir tezgâh, hem küçük hem büyük boyutlu objeleri barındıracak yeterli dolap/ çekmece alanına sahip olmalı.
Etrafı aydınlık yüz aynası ve bir de tam boy aynasına yer verilmeli.
Bizim için romantik bir banyoda gizli müzik sistemi şarttır. Aynı zamanda aydınlatmanızın gücünü belirlemenize yardım edecek dimmer sistemi ekleyerek romantik bir ortam da yaratabilirsiniz. www.ckmyarchitects.com

BERİL DEMİRCİOĞLU (MİMAR)
Günümüzde sürdürebilirlik kavramının önemi arttıkça, mimari ve iç mimari tasarımlarda kullanılan malzeme ve teknolojiler de bir değişimin içine giriyor. Bu değişim tasarım ve kullanıcıya verdiği faydaların dışında, elimizdeki kaynakların doğru ve tutumlu kullanılması açısından da ayrı değer kazanıyor. Bu ürünlerin en güzel örneklerini de banyo tasarımlarında ve malzemelerinde görüyoruz. 4.5 litre az su tüketen klozetler, "Architc Dry" kuru pisuar, elektronik klozet kapağı ve banyolara özel az enerji tüketen led lambaların üretimi ile kullanımı farklılaştırıyor.

MÜGE TANMAN (MİMAR)
Son yıllarda banyolar sadece belli ihtiyaçların karşılandığı bir mekan olmaktan çıkarak bir yaşam alanına dönüştü. İster modern ister klasik tarzda tasarlanmış bir banyo olsun, fonksiyonelliğin yanı sıra estetik detaylar ön plana çıkarak dikkat çekiyor. Banyolarda kullanılan lavabo konsolları, çekmeceli dolaplar, raflar ve diğer mobilyalar ile banyoların dizaynı bir konsept dahilinde yaratılmaya başlandı. 2013 banyo dekorasyon trendlerine bakarsak nostaljik detayların ön plana çıktığını görüyoruz. İtalya'nın sıcak rüzgârlarını Fransız esintileri ile birleştirerek romantik, sade ve elegan çizgilerin öne çıktığı ürünler dikkat çekiyor. Lavabo ve klozetlerde açık renkler daha çok tercih edilirken siyahın vazgeçilmez asil duruşu her zaman banyolarımızda yerini almaya devam edecektir. www.devon-devon.com