Vejetaryenler ve veganlar sokaklarda

Vejetaryen ve veganlar, seslerini duyurmak için bir araya geldi. Kadıköy'de gerçekleştirilen Birinci Vegan/Vejetaryen Onur Yürüyüşü'nde, "Hayvan sömürüsüne son verilsin," çağrısı yapıldı

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Vejetaryenlik ve vegan yaşam tarzı, ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlayan kavramlar. Aslında toplumumuzda vejetaryenlerin et yemeyen kişiler oldukları biliniyor. Ancak veganlık hakkında pek bilgimiz olduğu söylenemez. Vegan yaşam tarzını benimseyenler; et, süt ve süt ürünleri, yumurta, bal, deri, kürk, yün, ipek gibi üretim arabirimleri hayvan sömürüsü içeren ürünleri, hayvan deneylerini, hayvan sömürüsü içeren spor ve eğlence sektörlerini ve hayvan alım satımını reddediyor Veganlığın ve vejetaryenliğin, şiddetsiz bir dünyaya giden yolun aşamaları olduğu konusunda hemfikir olanlar, seslerini duyurmak için artık daha organize bir şekilde hareket ediyor. Ellerinde pankartlarla sokağa dökülen aktivistler, geçtiğimiz cumartesi günü Kadıköy'deydi. Dünyanın farklı ülkelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yürüyüşe, Vegan Kolektif, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri (BHÖA) ve Vegan Özgürlük Hareketi üyeleri ile çok sayıda vegan ve vejetaryen katıldı. Yürüyüş esnasında "Susma Haykır, Yaşamak Haktır", "Yaşasın Türlerin Kardeşliği", "Kapatılsın Kapatılsın, Tüm Mezbahalar Kapatılsın", "Kafesler Kırılsın Hayvanlara Özgürlük" sloganları atıldı; hayvanları 'hammadde' olarak kullanan giyim ve gıda sektörü ile hayvanların kobay yapıldığı deneylere destek veren mağaza ve kurumlar protesto edildi. Oldukça renkli geçen yürüyüşü izleyenlere de, vegan yaşam tarzı hakkında bilgi veren broşürler dağıtıldı.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPILDI
Yürüyüş sonrası yapılan basın açıklamasında, insanın canlı türleri arasında üstünlük sıralaması yaptığı ve kendisini bu sıralamanın başına koyarak insan olmayan hayvanlara ayrımcılık uyguladığı vurgulandı. Vegan yaşam tarzının, birer sinir sistemi olan ve tıpkı insanlar gibi acı çekme yetisine sahip olan hayvanları sömürmemek ve öldürmemek anlamına geldiği söylenirken, aynı zamanda et yemenin iklim değişikliğine, açlığa, su kaynaklarının hızla tükenmesine ve şiddetin toplumsal yaşamda yer almaya devam etmesine sebep olduğuna dikkat çekildi. Açıklamanın sonunda, "Bizler, şiddetin daha az varolduğu bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyor ve yaşam biçimlerimizle o dünyanın birer bireyi olarak bu olasılığı gerçeklekleştirmek adına ilk ve temel adımları atıyoruz. Dünyaya kendi şiddetsiz alternatiflerimizi gittikçe daha çok kabul ettiriyor, çoğaldıkça güçleniyoruz. Tüm insanlığı bu yaşam biçiminin kişiye kattığı sağlığı ve şiddetsizliği deneyimlemeye davet ediyoruz. Vegan Kolektif, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Vegan Özgürlük Hareketi ve bugün birlikte yürüdüğümüz tüm birey ve topluluklar olarak, deneyiminizde yanınızdayız ve sizlerle dayanışmaya hazırız," denilerek vegan olma çağrısı yapıldı. Vegan ve vejetaryenler, 15 Haziran'da ise "Tüm Mezbahalar Kapatılsın!" demek için bu kez Galatasaray Lisesi önünde buluşacak.

Sağlıklı ve şiddetsiz bir yaşam için
Vegi yaşam biçimleri, temel olarak dört sebeple tercih edilmektedir:
1. Hayvan sömürüsüne son vermek.
2. Hayvancılığın gezegene verdiği zararı önlemek.
3. Dünyadaki açlık ve susuzluğun artmasını engellemek.
4. Bedenen ve zihnen daha sağlıklı ve şiddetsiz bir yaşama kavuşmak.