Müziğin altın saçlı çocuğu anılıyor

Grunge müziğin efsane ismi Kurt Cobain, ölümünün üzerinden 20 yıl geçse de müziğiyle hâlâ yaşıyor. Nirvana grubunun vokali ve gitaristi Cobain, 5 Nisan 1994'te bilinmeyen bir nedenle intihar etmişti. Hayranları tüm dünyada bugünü Cobain'i anarak geçiriyor

1985'te kurulan Nirvana, dünya çapında 50 milyonu aşkın albüm sattı. Grunge müzik tarzıyla alternatif rock müziğin temellerini atan grubun aralarında 1991 tarihli Nevermind'ın de bulunduğu üç stüdyo albümü, iki EP'si ve 11 single'ı var. Kurt Cobain, 5 Nisan 1994'te bilinmeyen bir nedenle intihar edince grup dağıldı ama Nirvana'nın müziği hâlâ etkisini sürdürüyor. Kurt Cobain de ölümünün 20. yılında müziği ve özel yaşamıyla tartışılmaya devam ediyor. İşte son dönemde efsane müzisyenle ilgili gündeme gelen konular:
Müzik gazetecisi Charles R. Cross, ölümünün 20. yılında Cobain'in yaşamı ve ölümü hakkında bilinmeyenleri Şimdi Buradayız: Kurt Cobain'in Kalıcı Etkisi/Here We Are Now: The Lasting Impact of Kurt Cobain adlı bir kitap yazarak tekrar gündeme taşıdı. 181 sayfalık kitapta Cobain'in gençliği, müziği, tarzı, yazıları, medya hakkında düşünceleri ve bağımlılığı da anlatılıyor. Kitapta Cobain'in intiharına ilişkin yeni bilgiler olduğu iddia edilse de etkileyici bir yanı olmadığını düşünen okurlar da var.
Daha önce John Lennon, Jimi Hendrix ve Jim Morrison'ın hayatını anlatan çizgi romanlar yayınlayan Bluewater Productions, Tribute adını verdiği bu seriye Kurt Cobain'i de ekledi. Çizgi romanda Cobain'in ünlü olmadan önce Seattle'daki trajik hayatı ele alınıyor. Çizgi romanın dijital formatının fiyatı 4 dolar.
Haber sitesi Huffingtonpost'un internette yaptığı ankete göre en çok sevilen beş Nirvana şarkısı şöyle sıralarıyor: Heart Shaped Box, About a Girl, Come as You Are, Lithium, Smells Like Teen Spirit.
Instagram'da Kurt Cobain adına 20'den fazla hesap varken Twitter'da Kurt Cobain hakkındaki tweet sayısı milyonları gösteriyor. Sosyal paylaşım sitelerinde en çok rastlanan sözüyse, "Kendinizden başka biri olmayı istemek şu anda olduğunuz kişiyi harcamaktır."
Geçen sene 20 Şubat'ta Cobain'in doğum günü şerefine hiç sevmediği memleketi Aberdeen'de Randi Hubbard'ın yaptığı heykel Tarih Müzesi'ne konuldu. Kaba kıvrımları olan heykelin Cobain ağlarken tasvir edilmesi hayranlarını kızdırdı. Heykelin kaldırılmasını isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Cobain'in üç yıl önce de gitarının heykeli Aberdeen'e dikilmişti.
Cobain öldü ama popüler kültür onu kimine göre kötü kimine göre de iyi bir şekilde yaşatıyor. Geçen ay Hollandalı bir bira markası Kurt Cobain, John Lennon, Elvis Presley, Tupac Shakur, Marilyn Monroe ve Bruce Lee'yi bir adada gösteren reklam filmi çekti. Bu sefer sadece Cobain'in değil diğer ünlülerin hayranları da absürd olarak nitelendirilen reklamı eleştirdi ve yayınlanmamasını istedi.
Cobain, 5 Nisan'da Seattle'daki evinin önünde anılacak ve anısına mumlar yakılacak. Diğer ülkelerde de sosyal paylaşım ağları üzerinden bir organizasyon söz konusu. Herkes gün boyu Nirvana'nın şarkılarını dinleyecek ve bu doğrultuda paylaşımlar yapılacak.
BİZE ULAŞIN