İçinden Türkiye geçen yabancı filmler

İstanbul'dan Bodrum'a Eskişehir'den Peribacaları'na Türkiye'nin pek çok köşesinde yabancı filmler çekildi. Bu filmlerin afişlerini TÜRVAK'taki sergide görebilirsiniz

Günümüzde Hollywood yapımı filmlerin Türkiye'de, özellikle de İstanbul'da çekilmesi birçok kişiyi heyecanlandırıyor. Oysa Hollywood, 1940'lı yıllarda keşfetmiş İstanbul'u... Yabancı filmlerin Türkiye'de çekilme serüveni de 50'liler ve 60'larda hızını alarak artmış. O dönemlerde kimler gelmemiş ki Türkiye'ye; Elia Kazan'dan Sean Connery'ye Maria Callas'tan Mel Gibson'a birçok isim bu topraklara uğramış. Bu isimler, bilinenler. Bir de hiç duymadığımız oyuncular, yönetmenler film çekmiş. Türker İnanoğlu Sinema - Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı'nda (TÜRVAK) Türkiye'de çekilen yabancı filmlerin afişlerini görme imkanınız var artık. 1925-2013 yıllarını kapsayan afişleri Türker İnanoğlu Sinema - Tiyatro Müzesi Müdürü Erol Şenel bir araya getirmiş. Afişlere ulaşmak için kapsamlı bir çalışma yürüten Şenel, sahaflardan ve müzayedelerden afişlerin orijinallerine ulaşmayı başarmış. Sonunda da Türkiye'deki en kapsamlı yabancı film afişleri listesi ortaya çıkmış. İçinden Türkiye Geçen Yabancı Filmler afiş sergisinde en popüler 55 afiş yer alıyor. İngiltere, Malezya, İtalya, Hindistan, Fransa, Hong Kong, Amerika, Almanya, Kanada yapımı ya da ortak yapım olan filmlerin afişleri sizi tarihi bir gezintiye çıkarıyor; 25 Nisan'a kadar da sergiyi görebilirsiniz.

TÜRKİYE FİLM PLATOSUYDU
Erol Şenel, Türkiye'de çekilen yabancı filmlerin sayısının tam olarak bilinmediğini belirtiyor: "Yabancı film yapımcıları, coğrafi ve tarihi özelliklerinden dolayı Anadolu'yu ve İstanbul'u tercih etti. İstanbul binlerce yıllık tarihi bir kent olduğu ve nostaljik öğeler barındırdığı için Batılı ve Doğulu sinema yapımcılarına çok egzotik geliyordu. Yabancıların Türkiye'ye film platosu olarak ilgi göstermesi ise 1920'lerde başlıyor. Sergideki en eski film afişi 12. Karl. 1925 yılına ait. Afişler arasında dünya filmografisinde popüler olanları seçtik."

AFİŞLER ARASINDA NELER VAR NELER!
Erol Şenel, Türkiye'de çekilen filmlerle ilgili şu bilgileri veriyor: "Türker İnanoğlu'nun İranlılar, Hong Konglular ve İtalyanlar'la çektiği ortak yapımlar var. Cüneyt Arkın ile İlker İnanoğlu'nun Küçük Kovboy (1972) filminin yarısı Ürgüp-Göreme'de diğer yarısı ise İtalya'da Cinecitta stüdyolarında çekilmiş. İlker İnanoğlu ile Fransızlar'ın ortak yaptığı Belalı Tatil filminde de (1974) Filiz Akın rol almıştı."
BİZE ULAŞIN