Tehditler parmak ucunda!

Elinizdeki akıllı telefonun faydaları İsviçre Çakısı'nı çoktan geride bıraktı. Ancak güvenlik tehditleri açısından mobil ürünler pek de masum görünmüyor

Kişisel fotoğraflar, mesajlar, şirkete ait e-posta yazışmaları derken akıllı telefonları özel hayatın sırlarıyla dolduruyoruz. Mobil internete ait kullanım bilgileri ile özel hayatın tüm detayları mobil cihazlarda saklanıyor. Hal böyle olunca online güvenlik konusu artık dizüstü bilgisayardan çok akıllı telefon ve tabletlerin konusu haline geliyor. Mesela bu yıl siber saldırıların daha çok artması bekleniyor. Mobil internet ve akıllı telefon kullanım oranının yükselmesi de bu riskin artmasını sağlıyor.

TEHLİKELİ TÜNELLER
Erişim engellerinin olduğu dönemde sanal tüneller açan yazılımlar aynı zamanda riskler oluşturuyor. Kimliğini gizleyerek arkadaş bulmaya çalışanların da yararlandığı bu tür yazılımları kullanırken özellikle bankacılık işlemleri yaparken dikkatli olunması gerekiyor. Online güvenlik sistemleri üreticisi Comodo, online dünyaya her geçen gün yenileri eklenen tehditleri önceliklerine göre sıraladı.

HEDEFTE MOBİL ÜRÜNLER VAR
ODTÜ Teknopark'ta Avrupa'nın en büyük online güvenlik laboratuvarlarından birini kuran Comodo yetkilileri, online tehditlerin daha da yoğunlaşacağını belirterek, kullanıcıları en çok etkilemesi düşünülen yazılımlar konusunda uyardı. Comodo'nun belirlediği online dünyadaki tehditlerin hedef tahtasında Mobil ve Mac OS kullanıcıları ilk sırada yer alıyor. Akıllı sistemlerin yaygın kullanımı sonucu dış tehditlere daha fazla açık hale gelindiğini belirten Comodo yetkilileri, 2014 yılı içerisinde karşılaşılacak yeni tehditlerin etkileyeceği sistemleri şu şekilde sıralıyor:
* Elma zararlısı kapıda
Mobil cihazların daha çok kişisel veriyi barındırması ve kapladıkları yerin giderek artışı, zararlı yazılım çetelerinin iştahını kabartıyor. Bu yüzden, mobil zararlılarda 2013 yılında gözlemlenen artış 2014 yılında da artarak devam edecek. Benzer şekilde, geçen yıl gözlemlenen trendler Mac OS zararlılarının sayısının da artacağına işaret ediyor.
* Banka hesabı uçabilir
2013 yılında meydana gelen finansal zararlı yazılım vakaları, uzun bir süre bankacılık işlemlerinin güvenliğini sağlayan iki faktörlü doğrulama yönteminin artık yeterli olmadığını ispatlar nitelikte.
* Sanal para dünyasında huzur yok
Sanal para üretimindeki regülasyon eksikliği ve Bitcoin ve benzeri sanal para birimlerinin üretimi ve değişimdeki regülasyon eksiklikleri maalesef bu para birimlerini saldırganların hedefi haline getirmiş durumda.
* Ticari veri hırsızlığı
2013 yılında neredeyse her ay gerçekleşen veri sızıntısı vakalarına bakıldığında, bu yıl da benzeri vakaların artacağı öngörülüyor.

Selfie ne demek?
Pek çok kişi biliyor gibi görünse de teknolojik terimlerin arkasında yatan sebepleri bilmiyor. Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'nin milli kalecisi Volkan Demirel, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'a "Başkanım selfie çekelim" deyince, Yıldırım'dan "Selfie ne demek?" karşılığını almıştı. Volkan Demirel'de "Yan yana fotoğraf çektireceğiz" cevabını vermişti. Sonra da herkes selfie fotoğraflara karşılık bulmaya çalışmıştı. Cem Yılmaz "kendikem" adını koydu.
BİZE ULAŞIN