Akıllı telefonlar için akıllıca alışveriş

Akıllı cihazlardan alacaksanız Doğubank'a uğramadan karar vermeyin. Ortalama 200 TL indirimli cihazların yanı sıra işinizi iyi biliyorsanız aksesuvarları bedavaya bile getirebilirsiniz!

Bir itirafla söze başlamak istiyorum. 'Ekonomik' diye geçinsem de idareli yaşamak zor. Harcamalarımı azaltsam da daha şimdiden ay sonunu bekliyorum. Bunun için kendimi mi suçlamalıyım bilmiyorum ama ekonomik alışverişten de vazgeçmeye niyetim yok. Akıllı teknolojiyi akıllı yollarla almanın inceliklerini anlatacağım. Etrafımdaki insanlar elindeki telefonu bir sene bile kullanmadan üst modeli çıkınca gözleri dönüyor ve hemen yenisini alıyor. Madem öyle, 'Telefon' denince akla ilk gelen yere gittim; Sirkeci'deki Doğubank İş Hanı. Altı yıl önce Doğubank'ta metrobüsten beter bir kalabalık vardı. Değil vitrine bakmak bir mağaza içine girmek için bile dakikalarca sıra bekliyordunuz. Korkmayın, artık öyle değil. Hangi dükkana girerseniz girin duyacağınız cümle: "AVM'ler geldi, Doğubank bitti." Doğubank'ın altı katında da birbirine yakın ama dışarıda satılanlardan çok uygun fiyata elektronik ürünler bulabilirsiniz. Israrcı olursanız 250 liradan bile fazla indirim kapabilirsiniz. Giriş kattaki Şirin Elektornik'in vitrininde kalabalığı görünce zor içeri atıyorum kendimi. Dükkan öyle küçük ki isminden buranın çizgi kahramanlar Şirinler'in evi olduğunu düşündüm. Tuhaf düşüncelerimden sıyrılıp kalabalığın neyle ilgilendiğini anlamaya çalıştım. Neredeyse her dükkanda olduğu gibi telefonlarda ikinci el alım satım, telefon aksesuvarları, akıllı tablet ve medikal ürünlerden tutun da Kur'an okuma kalemine kadar aklınıza gelecek her şey var burada. İşin aslı ben sürekli buralardan alışveriş yaptığım için Erol Abi beni hemen tanıdı. "Çayını soğutma" derken bir yandan da ürünleri anlattı. iPhone 5S 2 bin 150 lira olmasına rağmen burada 1900 lira, Samsung Note 3, 2 bin lirayken burada 1900 liradan kapıyı açıyorlar. Hepsi de garantili. Üstelik tatlı dilinizi kullanırsanız, kılıfı hediye olarak bile alabilirsiniz. Aramızda kalsın, burası da öğrencinin halinden anlayan dükkanlardan.

ICLOUD'U AÇIK TELEFON ALMAYIN
Dikkatimi en çok çeken şeylerden biri sıfır ürünlerden çok ikinci el ürün satın alınıyor olması. İkinci el telefon alacaksanız inceliklerini hemen aktarıyorum; dokunmatikse ekranın, klavyeliyse tuşların hepsinin çalıştığına emin olun. Sonra telefonu şarja takmaslarını isteyin. iPhone'larda telefonun önceki sahibinin iCloud hesabı açık kalmışsa o telefonu kullanmanız imkansız. Androidlerde şimdilik böyle bir problem yok. Son olarak aldığınız telefonun IMEI sorgulamasını yapmayı da ihmal etmeyin. Bu sorgulamayı www.mcks. gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Hemen yan dükkanda Ak Ticaret var. Fotoğraf makinem için lens fiyatlarını sorduğumda burada da piyasanın ortalama 200 lira altında ürünler bulabildiğinizi gördüm. İlgililer bilir, fotoğraf makinesinin hem en önemli hem de en pahalı kısmı lenstir. Hemen onun karşısında telefon aksesuvarları satan dükkan var ki çeşitleri çok fazla. Han içinde onlarca dükkan var, kendi keşiflerinizi yapabilir ve akıllı cihazlarınızı uygun fiyata alabilirsiniz. Telefon almadım ama inceliklerini ve fiyat aralıklarını öğrenmiş oldum. Alışverişinizi yaptıktan sonra bir vapur gezisi yapmayı da unutmayın derim.
BİZE ULAŞIN