Balkonda bahçe keyfi

Şehrin merkezinde oturuyor ve biraz yeşilliğe hasret kaldığınıza üzülüyorsanız balkonda küçük ama faydalı bir bahçecik yaratabilirsiniz

Kendi pesto sosunuzu yapmak için taze fesleğen mi yetiştirmek istiyorsunuz? Yoksa birkaç güzel süs bitkisi sizi mutlu etmeye yetecek mi? Balkonda kendinizi nerede görmek istediğinizi hayal edin; güneşlenmek, kahvaltı etmek ya da yoga yapmak istiyor da olabilirsiniz. Belki de salondan balkonu ve içindeki bitkileri görmek sizin için yeterli olabilir. Her durumda balkonunuzu yeşilliğe ve kendinize yer açacak şekilde sadeleştirmelisiniz. Balkonunuzu ıvır zıvırı muhafaza ettiğiniz bir yer olmaktan çıkarın. Ama yine de bahçeye dönüştüreceğiniz alanın çok steril bir yer olmasını beklemeyin. Saksı değiştirirken, bitkilerinizi budarken, en basiti yemek için birkaç dal biberiye koparırken bile ortalığı batırmaya hazırlıklı olun. Balkon-bahçenizde bitkilerin dozunu iyi ayarlamalısınız. Bir süre sonra Amazon ormanlarına dönüşmesini istemiyorsanız balkonunuz için bitkileri çok hızlı gelişmeyenlerden seçin.

DİKEY BAHÇE TRENDİ
Sukulent bitkiler ve kaktüsler, balkon için ideal. Son zamanların trendi olan dikey bahçelerin de en önemli aracı bu iki tür. Kaktüsler doğadaki en dayanıklı bitkiler olarak biliniyor. Bu yüzden çölü hatırlatan, gece buz gibi ama gündüz cehenneme dönen bir iklimde bile o nefis çiçekleriyle var olabiliyor. 40 derece sıcaklara kadar dayanabilen bu bitkiler, su istemedikleri için işinizi kolaylaştıracak. Tabii arada sırada biraz su vermeniz gerekiyor. Sukulentlerin bakımı da çok kolay. Etli yaprakları su içerdiği için havadaki nemden bile faydalanabiliyor. Aynı nedenle yani bünyesinde su bulunduğu için hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğü zaman donuyor.
Yaz balkon bahçeleri için kırmızı, fuşya sardunyaları hayal ettiğinizi biliyorum. Açık bir balkonda harika bir fikir olabilir ama sık sık yıkama imkanınızın olmadığı, kapalı bir balkondan söz ediyorsak sardunyanın her gün dökülen çiçek ve yapraklarıyla baş edemeyebileceğinizi unutmayın. Mevsimlik, çiçek ve yaprak dökmeyen küçük çiçekleri, balkonunuzdaki güneş durumuna göre fidanlığa sorarak alabilirsiniz.
Bahçe-balkonunuzu bir baharat bahçesine dönüştürebilirsiniz. Fesleğen, biberiye, reyhan ve kekik yetiştirebilirsiniz. Mutfakta devamlı taze baharatlarınızı kullanınca nasıl gürleşip, yeni filizler çıkardıklarını görünce mutlu olacaksınız.

SAKSI SEÇİMİ ÖNEMLİ
Bitkinizin, büyümesine izin verecek büyüklükte bir saksı içine yerleştirildiğinden emin olun. Saksıların altlıklarını ihmal etmeyin.
Sırsız seramik saksılar, yapıları gereği, suyu çok hızlı kaybediyor. İçine su koyduğunuzda renginin değiştiğini fark edebilirsiniz. Bu yüzden sık sık sulama zahmetinden kurtulmak için sırlı saksıları tercih edin.
Üst üste binebilen, şaşırtmalı şekilde dizilen plastik saksılar da yer kazandırmak anlamında çok faydalı oluyor.
Açık balkonlarda saksıları, aşağıya düşmeyecek şekilde yerleştirip sabitlediğinizden emin olun.

BİZE ULAŞIN