Herkesin sağlıklı yaşamı kendine göre

Güzelliğin sırrını sorsam herkes kendine göre ayrı ayrı cevaplar verebilir. Kimi konuyu genetik olarak değerlendirir kimi ise yaşam tarzına, uyku düzenine ya da yediğine içtiğine bağlar. Peki güzellik ve sağlıklı yaşam neden bu kadar önemli, son dönemde güzellik, estetik arayışlar ve sağlıklı yaşamın iyiden iyiye popülerleşmesinin sebebi ne?

Herkesin sağlıklı yaşamı kendine göre
Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama çok fazla değil bundan üç, dört sene evveline kadar sahil hattında sabahları bu kadar çok insan yürüyüş ya da koşu yapmıyordu. Sanki bu civarda oturan herkesin, tek tek evlerine gidilip "Bugüne kadar bi şey demedik ama hadi artık çıkın evinizden biraz hava alın, biraz yürüyün hem de spor yapmış olursunuz!" denmiş. Şaka bir yana bu manzarayı görmek de hoşuma gitmiyor değil bir taraftan. Bir spordur, diyettir, sağlıklı beslenmedir gidiyor epey zamandır. Hatta karşılaştığım insanların yüzde 70'i sağlıklı yaşam için mutlaka bir formül uyguluyor. Bazısı saplantılı hale getirmiş, bazısı trend diye girmiş bu yola, bazısının ise gerçekten yaşam tarzı bu şekilde.

"MERHABA KİLO MU VERDİN?"
Elbette obezite bir çeşit hastalık olarak kabul edildi fakat kimse çıkıp da "Herkes zayıf olacak!" demedi. 90'larda karşımıza çıkan zayıflama trendi yeniden gündemde olunca kilosundan memnun olmayan birçok insan diyetisyenlere hücum etti. Çok çeşitli diyetler türedi. Bazıları dünya çapında meşhur oldu bazılarının hesabını insanlar hayatlarıyla ödedi. Bütün bunlar olurken kilo vermek isteyenler normal kilolarından oldukça düşük kilolara inip kendilerini iyi hissetti. O kiloları koruyabildiler mi orası tartışılır ama gün "Merhaba kilo mu verdin sen?" "Evet teşekkür ederim" gününe dönüştü. Diyet ve sağlıklı beslenme şirketleri tarafından üç öğünlük gıdalar evlere servis edilmeye başladı. Sağlıklı beslenmenin temel şartlarını anlamak için diyet yapanlar da oldu elbette.Cildin ışıldaması için sağlıklı beslenme ve cildi iyi temizleme şart. Fakat bununla yetinmeyenler estetik operasyonlar, botoks, vitamin enjekte ettirme, lazerle cilt soydurma gibi yöntemlere başvuruyor. Bunun yanında incelme, sıkılaşma selülit tedavisi, toparlama, oksijen tedavisi, liposuction uygulamaları da tercih edilenler arasında.

ORGANİK EN GÜZELİ

Artık organik ürünler hayatımızın her alanında yer alıyor. Kozmetikten tekstile, gıdadan inşaat malzemelerine kadar her türlü ürünün organik olanını tüketmeye özen gösteriyoruz. Bir diğer trend olan homeopati son zamanların en çok tercih edilen tedavi yollarından biri. İlaç kullanmaktan bıkan ve bitkilerin iyileştirici özelliklerine inanan pek çok insan artık bu yolla tedavi oluyor. Sonuç olarak, ruhumuza ve bedenimize iyi bakmak durumundayız. Trendler bize daha neler gösterecek, sağlıklı yaşam için ne öne çıkacak bilemem ama 'sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' cümlesini, motto haline getirsek hiç de fena olmaz.

NEFES ALMAYI ÖĞRENMELİ

Nefes en önemli yaşam unsuru. Nefesi doğru kullanmak, nerede nasıl nefes alacağını bilmek için nefes terapi merkezleri kuruldu. İhtiyacı olanlara doğru nefes alıp verme, sakinleşme, ruhsal arınma gibi tedavi yöntemleri sunan bu merkezler son günlerde çok revaçta.

SPOR TREND OLUR MU?

Pilates en popüler ve tercih edilen spor dalları arasında parlarken bunu yoga, tai chi, cross fit, kick box, kinesis, miha, yer çekimsiz ortamda spor gibi değişik alternatif türler takip etti. Sporu yaşam şekli haline getirenler var ama sağlıklı yaşam hattına yeni abone olanlar aradaki farkı parmak ısırttıracak bir şekilde kapattı. Yeri geldi özel spor hocaları devreye girdi, yeri geldi özel stüdyolarda çalışıldı. Sporun sağlık için yapılması her zaman çok önemli ve geleceğe yani yaşlılığa yatırım fakat trend olarak algılanması ve onun için yapılması biraz içler acısı bir durum maalesef.
BİZE ULAŞIN