Şarkılarım dinlensin diye engelleri aşmaya hazırım

10 yıl aradan sonra ikinci albümünü çıkaran Beyza Durmaz iddialı bir dönüş yaptı: "İlk albümümden sonra geri planda olmayı tercih etmiştim, kendi içimde mutluydum. Ama güzel şarkılar çıktıktan sonra önüne geçemiyorsunuz..."

Şarkılarım dinlensin diye engelleri aşmaya hazırım
İşletme okuduktan sonra kariyerine müzisyen olarak devam eden Beyza Durmaz, Mustafa Sandal'ın beş yıl vokalistliğini yaptıktan sonra 2005'te ilk albümü Koku'yu çıkardı. O dönem yaşadığı zorluklar nedeniyle geri planda kalmayı tercih eden Durmaz, yine de müzikten kopmadı. Bu süreçte aile şirketinde çalışan şarkıcı, aynı zamanda söz ve beste yapmaya da devam etti. Hüsran adlı şarkısı Mustafa Ceceli tarafından okunan ve şarkının başarısından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Durmaz, ardından kendi albümünü çıkarmaya karar verdi. Bir ay önce Olan Var Olmayan Var adlı ikinci albümünü çıkaran Beyza Durmaz ile bir araya geldik. Yeniden müzik piyasasına dönen şarkıcı, büyük bir heyecanla karşımıza çıktı. Yıllar sonra müzik alanında daha kendinden emin ve ne istediğini bilen biri olarak dinleyiciyle buluşan Durmaz, ilk albümünde yaşadığı zorlukları, ara verdiği süreçte yaptıklarını ve yeni albümünü anlattı.

- İlk albümünüzü 2005'te çıkardınız. İkinci albüm 10 yıl sonra geldi. Ara verdiğiniz bu dönemde neler yaptınız?
- İlk albümüm Koku'nun çalışmaları 2008'e kadar devam etti. 2008'den sonra yedi senelik bir ara verdim. Bu süre zarfında şarkı sözü ve beste çalışmalarına ağırlık verdim. Yurtdışı konserlerine gittim. Yine müziğin içindeydim ama biraz geri planda olmayı tercih ettim. Kendi içime dönük yaşadım. Bu beni yaratıcılık açısından daha çok beslemiş olabilir.

- Albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz?
- Aslında Ali Çehreli ile başkalarına vermek için şarkıları yapıyorduk. O sırada Polat Yağcı ile görüştük. Olan Var Olmayan Var şarkımızı duyunca 'Bu şarkıyla çıkmalısın' dedi. Dört şarkımızı toplayıp albüm yapmaya karar verdik. Ortada güzel bir şarkı olmasaydı bu mücadeleye girmezdim.

- Sizi geri planda olmaya iten o dönemde yaşadığınız kırgınlıklar mıydı?
- Müzik yapmak çok keyifli ama bunları insanlara sunmaya kalktığınızda önünüze büyük zorluklar çıkıyor. O dönem bunlar yaşanırken yorulmuş olabilirim. İşin müzik yapma kısmından uzaklaşıyorsunuz. Ben müzik yapma kısmında daha mutluydum. Şarkılar çıktıktan sonra da onun önüne geçemiyorsunuz. Şu anda şarkılarım daha çok insana ulaşsın diye her türlü engeli aşmaya hazırım.

- İlk albümde istediğiniz başarıyı yakaladınız mı?
- Yüzde 65-70 başarı yakaladım diyebilirim. Çok konsere gittim, radyolarda şarkılarımın çalındığını duydum. Sıkıntı yaşadığım anlar da oldu.

- Unutulmamak adına birçok sanatçı arka arkaya albüm çıkartır. Siz hiç unutulma korkusu yaşamadınız mı?
- Hiç unutulma korkusu yaşamadım. Hatta o dönem telefonumu bile değiştirdim. Birçok kişi ulaşmaya çalışmış. Ama ben bambaşka bir hayat yaşamaya başlamıştım.

- Neden peki?
- Uluslararası işler yapan bir aile firmamız var. Orada işlerimiz yoğundu. Ben de yurtdışı işlerinden sorumluydum. Öyle bir dönem yaşadım. Müzik piyasasında ön plana çıkmak zor. Ekstra bir hamle yapmanız gerekiyor. Onları yapmadığım zaman mutluydum.

- Şirkette işiniz devam ediyor mu?
- İşlerimi oturttum ve minimuma indirdim.

- İş görüşmelerinizde şarkıcı olduğunuzu öğrenenler nasıl tepki veriyordu?
- Motor yağı sattığımız için servislere gidip görüşme yapıyordum. Ortaya çıkınca insanlar iş konuşmak istemiyordu. Şarkılarımı konuşuyorlardı.

Acıları bile mizah katarak anlatırım


- Mustafa Ceceli'ye verdiğiniz Hüsran çokdikkat çekti. "Keşke ben okusaydım" dediniz mi?
- Mustafa Ceceli'nin şarkımızı söylemesi çok mutlu etti. Şarkıyı direkt Mustafa'nın sesine uygun olarak yaptık. Yapar yapmaz hemen ona mail attık. Hiç "Ben söyleseydim" diye düşünmedim. Belki birkaç yıl sonra söylerim. Önemli olan şarkıdır, biz onun emekçileriyiz. Şarkı yürüsün, biz sonra ona yetişiriz. -

Olan Var Olmayan Var şarkınız sosyal medyada dikkat çekti. Şarkının muzip bir yanı var...
- Bu sözü çok kullanırım. Yanımda arkadaşlarım, sevgilileriyle samimiyse onlara derim. Şarkıyı yaptığım dönemde de çok kullandığım bir laftı. İnsanları güldürmeyi severim. Mizah hayatımda önemli bir yer tutar. Acıları bile mizah katarak anlatırım.

- Son dönemde şarkıcıların kliplerinin sahte tıklanma oranları çok konuşuluyor. Siz de bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Müzik markete gittiğinizde yüzlerce albüm görüyorsunuz ama sosyal medyada hep aynı kişileri görüyoruz. O mecralarda benim klibim dönüyor, bakıyorsunuz ardından otomatik olarak gündemde olan 10 kişinin klibi geliyor. Bir gariplik var.

- Sosyal medyada şarkınızın takibini yapıyor musunuz?
- Her gün klibi kaç kişi izlemiş, insanlar tweet atmış mı diye bakıyorum. Instagram sayfamda fotoğrafların altında takipçilerimle sohbet ederim.

- İlk albümünüzü çıkardığınız yıllara göre daha şanslı mısınız?
- Şimdi şarkınızı sosyal medyada kendiniz de duyurabiliyorsunuz. Ben de artık ne istediğimi biliyorum. Müzik açısından daha dolu dolu yıllar geçirdim. Kendime daha çok güvenim var.

Yedi dilde şarkı söylüyorum

- . Mısır'da bir müzik yarışmasında jüri üyeliği yaptınız. Size nasıl ulaşmışlar?
- Bazı programlarda yabancı dillerde şarkı söylüyordum, onu görüp ulaşmışlar. Amerika, İspanya, Lübnan gibi birçok ülkeden yarışmacı ve jüri üyeleri vardı. Yabancı dillere karşı ilgim var. Koku albümünden şarkılar ve Arapça şarkı okudum.

- Kaç dilde şarkı okuyorsunuz?
- Yedi. Türkçe, Arapça, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Hintçe ve Yunanca.

- Sicilya'nın ünlü etnik grubu Nema's Project ile bir çalışma gerçekleştirdiniz. Özleminizi bu çalışmalarla mı giderdiniz?
- Nema's Project adlı grupla albüm çalışmamız oldu. Sicilya'ya iki kez konsere gittim. Hatta orada türkü söylemiştim ve çok beğenilmişti. Aslında benim için aslolan kendimi mutlu hissetmem. Çok ön plana çıkayım diye düşünmedim. Bu konserler de benim için o dönem çok keyifli oldu.

BİZE ULAŞIN