7/24 Şehirde yaşam

7/24 Şehirde yaşam
İstanbul'da her yıl yazı iple çekmemize neden olan İstanbul Caz Festivali başladı. Bu yıl 22'ncisi düzenlenen festival boyunca 35'in üzerinde konser izleme fırsatı bulacağız. SABAH'ın basın sponsoru olduğu festivalin ilk haftasında cazın yanı sıra folk da var, elektronika da. Konserin açılışını bugün yeni projesi Emin Fındıkoğlu+12 ile piyanist Emin Fındıkoğlu yapacak. Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'ndeki konser saat 21.00'de. 30 Haziran Salı günü Aya İrini Müzesi'nde caz piyanisti Tigran Hamasyan var. Hamasyan, 5'inci yüzyıl ile 19'uncu yüzyıl arasındaki geleneksel Ermeni müziğini yorumladığı projesini Erivan Devlet Oda Müziği Korosu ile sahneye taşıyacak. Hamasyan'ın folk ve elektronika türlerine uzanan ikinci performansı ise 1 Temmuz çarşamba günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda. Aynı gün Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi ise efsane bir ismi ağırlayacak. Folk müziğin gelmiş geçmiş en güçlü seslerinden, aktivist yönüyle de tanınan Joan Baez'in konseri saat 21.30'da başlıyor. İstanbul Caz Festivali'nin olmazsa olmaz ismi Marcus Miller ise bu yıl Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'ne gelenlere yeni albümü Afrodeezia ile Afrika'dan başlayıp Amerika'ya uzanan bir yolculuk vaat ediyor. Konser saat 21.00'de.

DVD OLKAN ÖZYURT

Zenginler de ağlar!


Woody Allen'ın son yıllardaki en iyi filmi olarak kabul edebileceğimiz Mavi Yasemin, New York sosyetesinin önde gelen kadınlarından birinin düşüş öyküsünü anlatıyor bize. Hem de ne düşüş? Bir eli yağda bir eli balda yaşayan Jasmine (Cate Blanchett), zengin kocası Hal'ın (Alec Baldwin) işleri bozulunca ve varını yoğunu kaybedince, soluğu hayatı boyunca sınıfsal olarak 'düşük' bulduğu üvey kardeşi Ginger'ın (Sally Hawkins) yanında alıyor ve onunla birlikte yaşamaya başlıyor. Depresyonda, sürekli ilaç kullanıyor, yaşadığı sınıfsal düşüşü kaldıramıyor. Ama bir taraftan da o 'beyaz kibirinden' asla vazgeçmiyor. Allen'ın hedefinde de zaten o 'beyaz kibir' var. Şartlar ne olursa olsun 'beyazların' kibrinden asla vaz geçmeme halini ironik bir şekilde gösteriyor. Mavi Yasemin Sally Hawkins (Oscar'a aday oldu) ve Cate Blanchett'in (Oscar'ı kazandı) performansları, zekice yazılmış senaryosu ve Allen'ın o alametifarikası 'hınzırlığı' ile yönetmenin eski görkemli günlerini hatırlatan bir yapım. (Mavi Yasemin/ Blue Jasmine, Yön: Woody Allen, ABD, 2013)

KONSER MELTEM FIRATLI
Jessie J ile ikinci buluşma

İngiliz şarkıcı Jessie J, ilk kez 2012'de gelmişti İstanbul'a. Küçükçiftlik Park'ta binlerce hayranını mest eden bir konser vermişti. Aradan üç yıl geçti. Bu arada R&B, hiphop ve pop ağırlıklı üçüncü albümü Sweet Talker'ı yayınladı. Ariana Grande ve Nicki Minaj ile seslendirdiği Bang Bang ile çok konuşuldu. Güçlü sesiyle ve renkli şovlarıyla tanınan müzisyen 3 Temmuz Cuma günü yine Küçükçiftlik Park'ta olacak. Umarız harika bir balad olan Your Loss I'm Found'u da konserde canlı dinleme fırsatı buluruz. Jessie J, bir röportajında bu şarkıyı kaydederken stüdyoda gözyaşlarına boğulduğunu anlatmıştı.

KİTAP OLKAN ÖZYURT

Oku oku bitmeyen sözlük


Sinema dergisi Altyazı 150. sayısına ulaşmanın verdiği heyecanla ve tarihe not düşmek adına özel bir çalışmaya girişti ve Altyazı'nın Gayri Resmi ve Resmi Türkiye Sinema Sözlüğü adlı bir kitap yayımladı. 102 yazarın kaleme aldığı 252 maddeden oluşan sözlük sinema meraklıları için bulunmaz bir nimet. Filmler, sinemalar, yönetmenler, film replikleri, karakterler yani anlayacağınız yok yok sözlükte. Sinemamızla ve memleketteki sinema kültürüyle igili birçok şeyi bulabileceğiniz zevkle okunan bir kaynak niteliğindeki kitabı naçizane tavsiye eder, Altyazı'nın 150. sayısını kutlarız...

DANS
Şimdi tango zamanı

Türkiye'nin de Arjantin'den çıkıp dünyaya yayılan tangonun etki alanında olduğunu kim inkar edebilir? Bu dansın hayli takipçisi var memleketimizde. Bu yıl 12.'si düzenlenen İstanbul Tango Festivali de bu takipçilere hitap ediyor. 1 Temmuz'da başlayacak festivalde Arjantin, Rusya, Beyrut, İtalya, Türkiye'den ünlü tangocular katılacak. Festival kapsamında Arjantin'in ünlü orkestralarından Silencio Orquesta de Tango ile Arjantin'den Sabrina Veliz-Ruben Veliz, Alejandra Mantinan-Aoniken Guiroga, Vanesa Yillalba -Facundo Pinero çiftleri, Rusya'dan Nikolay Tchernolutsy-Asya Chernolutskaya çifti, Beyrut'tan Ziad Kassis-Jihane Feghalı çifti, Türkiye'den Utku Küley-İris Başak Doğdu çifti performans sergileyecek. Ayrıntılı bilgi için www.istanbultangofestival.com

ALIŞVERİŞ

Jean ya da ayakkabı çanta

İstanbul Shopping Fest'te sona yaklaşılıyor. Beşinci yılında yine festivalin son günlerinde Konsept İndirim Günleri düzenleniyor. Bugün festivalde Jean Günü ve yarın ise Ayakkabı Çanta Günü. Bu günlerde prestijli markaların sezon ürünlerini indirimli olarak satın alabilirsiniz.

NOT DEFTERİ
1
Şebnem Ferah, bugün Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda. Saat 21.30'da başlayacak konserin biletleri 177 TL ile 41 TL arasında.
2 Müzikli danslı çocuk oyunu Kırmızı Başlıklı Kaz oyunu Mall of MOİ Sahne'de tiyatrosever çocuklar için sahneleniyor. Yarın 13.00'de başlayacak oyunun bileti 13 TL.
3 Sumru Yavrucuk, tek kişilik komedi oyunu Shirley ile 29 Haziran'da Bornova Açıkhava Tiyatrosu'nda İzmirlilerle buluşuyor. Oyun saat 21.30'da başlayacak. Biletler 50, 40, 30 TL.
4 yayı hiç görmeyen birinin gözünden Kelebekler Özgürdür adlı oyun İzmir Aliağa'da sahnelenecek. 22.00'de başlayacak oyun bileti 8 TL.
5 Cezayirli sanatçı Karima Nayt, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü BİS Quartet eşliğinde Akbank Caz Günleri'nde 30 Haziran'da sahne alıyor. Konser saat 20.00'de başlıyor, biletler tam 23 TL, öğrenci 13 TL.
6 Pop müziğin güçlü seslerinden Çelik, 1 Temmuz'da İzmir Hayal Kahvesi Çeşme Marina'da sahne alıyor. Bileti 45 TL.

MERT VİDİNLİ


Sahil hattında yürüyüş OUT, Belgrad Ormanı'na akın ediyoruz gençler IN. İnternette tanışan çiftlerin başından geçenleri okumak OUT, Akasya Aslıtürkmen ve Ozan Akbaba'nın sahnelediği İnternette Tanışan Son Çift'i izlemek IN. Fix menülerden sipariş ettiğimiz kafeler OUT, MEG Cafe Teşvikiye'nin hergün değişen menüsünden yemek seçmek IN. O bildiğiniz çiçekçiler OUT, bakınız Çukurcuma Müz, hem buranın sandviç çeşitleri ve brownilerle kahvenizi yumdumlayın hem de kişiye özel tasarımlarla sunulan çiçeğinizi kapıp evinize renk katın. O bildiğiniz sergileri kapalı alan fobik alanları unutun OUT, Elgiz Müzesi'nin Ufuk Hattı konseptiyle yola çıktığı Maslak'daki teras sergisini ziyaret edin IN.

BİZE ULAŞIN