Moda ikonu karlıto

Moda ikonu karlıto

Bir stil ikonundan çanta süsü olur mu? Dünyanın en özel modaevlerinin yaratıcısı Karl Lagerfeld, hazırladığı sayısız koleksiyondan, ikonik figüründen ve fenomene dönüşen kedisinden sonra şimdi kopyası Karlito ile çok moda

Tam da bugünlerde 'Karl Lagerfeld cephesinde yeni bir şeyler yok mu?' diye düşünürken, o kült siluetinden ilham alan mini tasarımlarla hayatımızda beliriyor. Kısacası; paniğe gerek yok! Çünkü itiraf edelim; modaseverlerin her mevsim, her daim Lagerfeld'e dair anlatacak yeni bir tasarımı, en azından onunla Paris kafelerinden birinde çekilmiş selfie'si vardır. Ne de olsa Alman tasarımcı, fotoğrafçı, sanatçı, kısacası 10 parmağında 10 marifet olan bu isim bugün sadece modanın sofistike yüzü değil, aynı zamanda en ünlü popüler kültür öğesi olarak karşımızda.

KARL'IN DÜNYASI

Hem Fransız modaevi Chanel'in kreatif direktörü, hem İtalyan markası Fendi'nin koleksiyonlarına ve kürk tasarımlarına tam 50 yıldır imzasını atan bir yaratıcıdan bahsediyoruz. Üstelik bu iki dünya çapında moda devi için aynı anda üretirken kendi adını taşıyan ayrı bir markası; neredeyse birçok ünlü simadan daha çok takipçisi olan sosyal medya fenomeni bir kedisi; Harper's Bazaar dergisi başta olmak üzere moda fotoğrafçısı kimliğiyle yer aldığı sayısız projesi var. Burada küçük bir parantez açmamız gerek: Sözü geçen, Lagerfeld'in Birman cinsi kedisi Choupette, bildiğiniz kedilerden değil. O, tüm günlerini onun tüylerinin bakımına ayıran iki bakıcısı, milyon dolarlık reklam geliri (Geçen sene kazancının 3 milyon Euro olduğu açıklandı) ve ona ithafen yaratılan koleksiyonu olan dünyanın en zengin ve ünlü kedisi. Bugün ise Karl Lagerfeld yine moda manşetlerinde yerini alıyor. Hem de bambaşka bir konuyla; bir ilham objesi olarak. Yaşını ve uzun yıllardır siyah gözlüklerinin arkasından dünyaya bakan gözlerini herkesten bir sır gibi saklayan Lagerfeld, şimdi Fendi ailesinin ona bir jesti, eğlenceli bir hediyesi olarak yaratılan Karlito'da vücut buluyor. Şaka değil; markanın aksesuar direktörü Silvia Venturini Fendi arkadaşının mini bir kopyasını çanta süsü olarak tasarlıyor. Siyah gözlükleri, siyah deri kravatı, şık takım elbisesi ve sıkıca arkaya toplanmış beyaz saçlarıyla Karlito, Lagerfeld'in aksesuvar dünyasındaki karikatürü. İlk olarak model Cara Delevingne'in Fendi'nin 2014-2015 kış koleksiyonunda taşıdığı tüylü çanta süsü, Karlito'yu bir anda modanın en arzu edilen objesine dönüştürmüştü. Defileyi izleyenlerin yüzünde beliren gülümsemeyle aynı hızda Karlito bir ilham kaynağı olarak hayatımıza girmiş ve günün konusu olmuştu. Trendlere yön veren, popüler kültürden büyük haz duyan Lagerfeld'in Karlito'yu sadece bir hediye olarak benimsemekle kalmayacağından emindik. Güzel haber geldi; Karlito bir kapsül koleksiyon olarak Fendi mağazalarında yerini aldı. Yaratıcısının ikonik figürünün süslediği çanta, spor ayakkabı, jean pantolon ve üstler şimdi çok moda. Tasarımların her biri, Lagerfeld'in imajından bir parça taşıyor ve o yine, yeniden modanın en renkli karakteri olduğunu kanıtlıyor.
BİZE ULAŞIN