En çılgın Moda Haftası New York

Moda dünyası, son bir haftadır New York Moda Haftası ile yatıp kalkıyor. Yaklaşık bir hafta boyunca sadece defile alanlarını değil şehrin sokaklarını da bir podyuma çeviren etkinliğin ardından geride birbirinden çarpıcı kareler kaldı

En çılgın Moda Haftası New York
Moda dünyası, tabir-i caizse New York Moda Haftası ile yatıp kalkıyor. 10 Eylül'de başlayan bu iddialı haftada tabii ki modaya yön veren ünlü tasarımcı ve markaların 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonları ve gelecek yıl neler giyeceğimiz en çok konuluşan konuydu. Ancak Mercedes-Benz'in kanatları altından çıkmaya karar veren ve ismini New York Fashion Week: The Shows ismiyle devam etme kararı alan moda haftası yıllardır alıştığımız Lincoln Center'ı da terk etti. Aralarında 3 kilometre mesafe bulunan iki ayrı merkeze taşınan moda haftasında defileler ağırlıklı olarak Spring Studios'ta düzenlendi. Sokak modasını takip etmek eskisi kadar kolay olmasa da şehrin sokaklarının ve popüler mekanlarının da podyumlardan farksız olduğu bu etkinliği yerinde takip ettik.

Sosyal mesaj içerikli


Modanın kalbinin attığı New York'taki defileleri sadece kıyafetlerin sunulduğu bir ortam olarak görmek son derece yanlış. Nepalli Prabal Gurung'un Nisan'da ülkesini vuran ve 8 bin 500 kişinin öldüğü depremin ardından düzenlediği şov bunun en büyük göstergesiydi. Defile, Gurung'un ülkesinden davet ettiği 30 Budist rahibin podyuma çıkıp Nepal için yapılan yardımlara teşekkür ettiği bir ayinle başladı. Gurung ülkesine olan sevgisini Nepal renkleri ve çizgileriyle özdeşleşen koleksiyonuyla gösterdi. Aynı Gurung gibi Ruandalı Reuben and Lévi Uwi'nin defilesi de ülkelerinde soykırımda ölenleri anma amacı taşıyordu. Kendileri de soykırımdan kurtulmuş olan genç kardeşler, tüm dünyanın bir kes daha Afrika'yı düşünmesini sağladı. Fransız FTL Moda markası, podyumlarda kusursuz ve incecik mankenlerin gerçek toplumu yansıtmadığını göstermek için defilelerinde iki sıra dışı isim kullandı. Down sendromlu Madeline Stuart ve bir kolu olmadığı için kendisini 'biyonik manken' olarak tanımlayan Rebekah Marine moda haftasının en çok konuşulan isimleri oldu.

Çok tartışılan tasarımcı

Kanye West'in Adidas için tasarladığı koleksiyon kadar, West'in son dakikada defile tarihine karar vermesi de konuşuldu. Resmi defile takvimleri aylar önceden belirlenirken West'in bu tarz bir adım atması tepki çekti. West'in defilesinin daha az tanına iki tasarımcıyla aynı saate denk gelmesine de birçok tasarıncı ve moda editörü de tepki gösterdi.

Candice'in podyumda düşüşü

Givenchy Modaevi'nin ilk kez koleksiyonunu Paris dışında tanıtması moda haftasının en çok konuşuluan konularından biri oldu. İtalyan Riccardo Tischi'nin kendisine her zaman destek olan Amerika'ya teşekkür etmek için yaptığı defileye müzik ve sinema dünyasından pek çok isim katıldı. Ancak defile sırasında Candice Swaneoel'ün podyumda fena halde düşüşü neredeyse koleksiyonu gölgede bıraktı.

En popüler kardeşler

Defileler, Jenner ve Hadid kardeşlerin popülarite savaşına döndü. Bella ve Gigi Hadid kardeşler podyumlarda boy gösterirken, müzik dünyasında son derece popüler olan sevgilileri Joe Jonas ve The Weeknd de onlara ön sıradan eşlik etti. Ancak Kylie Jenner'ın podyumlardaki cool duruşu ve çoktan Kim Kardashian'ı popülerlikte geçmeye başlaması moda haftasının en çok konuşulanları arasındaydı.

Şöhretlerin katıldığı etkinlikler

New York'ta herkesin tek peşinde olduğu şey şöhretlerin yer aldığı tanıtım ve partilere girebilmek. Markalar da tüm dünyada ne kadar güçlü olduklarını davetlerine gelen ünlülerle gösteriyor. Gant'in koleksiyon lansmanı da şöhretler konusunda en kalabalık olanlardan biriydi. Tasarımcı Rachel Zoe ve eşinin yanı sıra Kate Bosworth ve yönetmen eşi Michael Polish, Jamie King, Jamie Chung ve hamileliği iyice ilerlemiş olan Karoline Kurkova etkinlikte boy gösterdi.

Anoreksiya tartışmalarına devam

Her ne kadar Fransa, podyumlarda belli bir kilonun altındaki mankenleri çıkarmama kararı almış olsa da aynı uygulamanın bulunmadığı New York'ta 0 beden manken tartışmaları yine çok gündemdeydi. Son dönemde birçok Amerikalı modaevinin yıldızı olan Molly Bair yine çok tartışma yarattı. 18 yaşındaki Amerikalı mankenden birçok anoreksiya sitesinde övgüyle söz edilmesine rağmen Diane von Furstenberg ve Alexander Wang gibi markaların defilelerine çıkması tartışma yarattı.

Blogger'lar bu defilede

Hermes'ten transfer olan Felipe Oliveira Baptista'ın kreatif direktörlüğünde tamamen kabuk değiştiren Lacoste'un defilesi moda haftasının en çok konuşulan şovlarından biri oldu. Spor kıyafetler kadar, gece kıyafetlerinin de sergilendiği defileye özellikle Instagram ve blog dünyasının birbirinden ünlü isimleri katıldı. Defileyi Türkiye'den de Umut Eker izledi.

BİZE ULAŞIN