Daha pahalısı yok

Altın kaplama, asansörlü jetler, bin dolarlık omletler, milyonlarca dolar eden çantalar. Sınır tanımayan lüks sektörü astronomik fiyatlarıyla şaşırtmaya devam ediyor. İşte dünyanın en pahalıları listesinden birkaç örnek...

Daha pahalısı yok
Bin dolarlık omlet yer miydiniz? Ya da bir çorba için 190 doları yani yaklaşık 600 TL'yi gözden çıkarır mıydınız? Peki dünyanın en pahalı özel jetinin 800 kişi kapasiteli olduğunu söylesem... Geçen 20 yılda artan dolar milyarderlerinin sayısıyla lüks hizmetler de sınır tanımamaya başladı. Otelde bir gece konaklamak için 70 bin doları gözden çıkaranlar da var, bir bardak kokteyle 13 bin dolar verenler de...

Odada kuyruklu piyano

Dünyanın en pahalı otel odası, İsviçre, Cenevre'deki Hotel President'ın Royal Penthouse Suit'i. Bill Gates ve Rihanna'nın da sık sık konakladığı bu 12 odalı, 12 banyolu süitin geceliği 70 bin dolar, yani yaklaşık 210 bin lira. Alplere ve göle bakan manzaralı süit, 1800 metrekare. Steinway marka piyanosu da müzisyenlerin odayı tercih etmesinde etkili oluyor.

450 TL'lik pizza
Şef Gordon Ramsay'in Londra'daki Maze adlı restoranındaki 150 dolarlık pizza oldukça popüler. İnce dilim pizzanın üzerinde beyaz trüf mantarı, yeşillik ve mozzarella peyniri var.

Bin dolarlık omlet

New York'taki Le Parker Meridien oteli kahvaltısıyla meşhur. Jet setin burayı tercih etmesinin nedeniyse kuşkusuz bin dolarlık omleti. Altı yumurtayla pişirilen omlette 300 gram Sevruga havyarı ve bir bütün ıstakoz var. Omletin maliyetinin 700 dolar olduğunu belirtelim.

Bardağı 13 bin dolar

Avustrulya, Melbourne'deki Club 13 ise 13 bin dolarlık kokteyliyle jet setin iştahını kabartıyor. Kokteylde 1858 yılına ait Cuvee Leonie konyağı kullanılıyor. Tadını bilmiyorum ama sunumunun şık olduğunu görebiliyoruz.

Bu Suşide altın var

Japon mutfağı ve suşi son 20 yıldır neredeyse hayatımızın bir parçası oldu. O halde dünyanın en pahalı suşisini söylemeden geçmek olmaz. Filipinli şef Angelito Araneta'nın hazırladığı nigirinin fiyatı 1978 dolar. "İçinde ne mi var?" Ortasında yosun yerine 24 karat altından elde edilmiş bir yaprak var.

Jetin her tarafı altın

Dünyanın en pahalı özel jeti bir Airbus A 380 ve değeri tam 500 milyon dolar. Sahibiyse Sudi Prens Al Waleed bin Talal. 22 milyar dolarlık servetiyle tanınan Talal 300 milyon doları jeti satın almak için, 200 milyon dolarını da dekore etmek için harcadı. Jetin tuvaletinden tüm aksesuvarlarına kadar her yerinde altın kullanıldı. Ayrıca içinde asansörü olan tek özel jet olarak da biliniyor. Dünyanın en pahalı üçüncü jetiyse ABD başkanlığı için adaylığını koyan Donald Trump'a ait.

Milyon dolarlık çanta

Chanel'in 'Diamond Forever' yani 'Sonsuza kadar pırlanta' modelinin fiyatı 261 bin dolar. Ama bu fiyatla ancak listenin üçüncü sırasında yer alıyor. 13 adet üretilen bu çantanın üzerinde 334 tane pırlanta var. Hermes Birkin'in Japon tasarımcı Ginza Tanaka tarafından tasarlanan modelinin fiyatıysa 1.9 milyon dolar. Ama dünyanın en pahalı çantası Guinness Rekorlar Kitabı'na da giren Mouawads'ın 'Binbir Gece Çantası.' Sadece bir adet üretilen çanta için 18 tasarımcı çalıştı. Fiyatı ise 3.8 milyon dolar. Çanta 56 adet pembe pırlanta ve 105 adet sarı pırlantadan oluşuyor. Üzerinde 4 bin 356 tane de renksiz pırlanta bulunuyor.

Sadece bir adet üretildi

Dünyanın en pahalı otomobili ne bir McLaren ne de Aston Martin. Elbette ilk 10 listesinde bu araçlar da var. Ama dünyanın en pahalı otomobili 8 milyon dolarlık fiyatıyla Maybach Exelero. En yakın rakibiyse 4.5 milyon dolara bir Lamborghini Venono. Sadece bir adet üretilen otomobilin 700 HP (beygir gücü) bulunuyor. Ve 522 kw güç üretiyor. 100 km hıza sadece 4.4 saniyede çıkıyor. Dört kişilik araç 1930'lu yıllardaki spor araçlar örnek alınarak tasarlanmış. Amerikan rap şarkıcısı Jay-Z nin Lost One isimli klibinde bu nefes kesen aracı görmeniz mümkün. Aracın sahibiyse bir başka rapçi Bryan Williams.

En pahalı köpek Çin'den


Dünyanın en pahalı köpeği Çin'den... Tibetan Mastiff cinsi köpeklerin ortalama fiyatları 8-10 bin dolar arasında değişiyor. Ama geçen günlerde bir tanesi 1.6 milyon dolara alıcı buldu. Tüm dünyada bu cinsin hayranları oluşmuş durumda.

BİZE ULAŞIN