Çetenin fişi çekiliyor!

Dört sihirbazın hikayesini anlatan Sihirbazlar Çetesi’nin başarısı sonrası çekilen ikinci film, ilk filmin epey gölgesinde kalıyor. Sebebi de kamera arkasındaki değişiklik

Çetenin fişi çekiliyor!
Fransız yönetmen Louis Leterrier'nin yönettiği, 2013 yapımı Sihirbazlar Çetesi/ Now You See Me, tadında bir seyirlikti. Sıkı bir intikam öyküsünü anlatan film, bizi kendilerine Atlı diyen dört sihirbazla tanıştırmıştı. Suç, macera, polisiye, intikam janrlarının harmanlandığı, sürprizli ve akıllıca senaryosu (senaristler Ed Solomon, Boaz Yakin, Edward Riccourt'tu) filmin öne çıkan unsuruydu. Aradan geçen üç yılın sonunda filmin gördüğü ilgi üzerine (75 milyon dolara mal olan film 351 milyon dolar kazandırmıştı yapımcısına) ikincisi karşımızda. Sihirbazlar Çetesi 2/Now You See Me 2'de yönetmen değişmiş durumda. Louis Leterrier yerine Jon M. Chu var kamera arkasında. Senaristlerdeyse bir eksilme söz konusu. İlk filmin öyküsünü oluşturan Boaz Yakin ile Edward Riccourt ekipten ayrılmış! Senaryo Ed Solomon'a teslim edilmiş. Kadrodaysa Henley Reeves'in (Isla Fisher) yerine yeni bir Atlı, Lula (Lizzy Caplan) dahil olmuş. Aslında bütün bu değişiklikler de Sihirbazlar Çetesi 2'nin kaderini belirliyor. Atlılar bu sefer tuzağa düşürülüyor ve kimlikleri deşifre oluyor. FBI ajanı Dylan Rhodes'un (Mark Ruffalo) sihirbaz babasının intikamı için bu sihirbazları bir araya getirdiğini artık herkes biliyor. Ve artık Atlılar arasında ego savaşları da başlamış durumda. En az Atlılar kadar zeki olan, onları istemedikleri bir dolandırıcılığa ve hırsızlığa zorlayan düşmanları Walter Mabry (Daniel Radcliffe) tam da bu ego mücadelesinden faydalanarak onları tuzağa düşürüyor.

AYNI SUDA İKİNCi KEZ
Hikaye ve senaryo fena olmasa da ikinci film için özellikle kamera arkasındaki (senarist ve yönetmen) değişiklik pek yaramamış. İlk filmin o sürprizli ve zeki senaryosunun altında kalan bir senaryo var elde. Burada açıkçası Boaz Yakin ve Edward Riccourt'un eksiklikleri ziyadesiyle hissediliyor. Mesela biz ilk filmden kimin kim olduğunu biliyoruz. Filmde yapılan her numaranın aslında bir açıklaması olduğunu da. Solomon ise aynı sularda ikinci kez yıkanılacağına mı ikna etmeye çalışıyor bizi yoksa yapabilecekleri mi sınırlı bilinmez yine ilk filmin senaryo trüklerine sığınıyor. Ya yönetmen! G.I. Joe: Misilleme filmiyle tanınan yönetmen Jon. M. Chu ilk filmin yönetmeni Louis Leterrier gibi senaryodaki çatışmaların üzerine gitmek yerine yeteneğini daha çok aksiyon sahnelerinde göstermenin peşinde. Hal böyle olunca Sihirbazlar Çetesi 2 ilk filmin epey gölgesinde kalan bir yapım haline geliyor.

HARRELSON ÖNPLANDA
Oyuncular cephesindeyse değişen pek bir şey yok. İlk filmdeki performanslarını koruyorlar. Ekibe yeni katılan Lizzy Caplan rol çalmaya çalışsa da Daniel Radcliffe ben daha akıllıyım pozları kesse de filmin yıldızı Mark Ruffalo ile ezeli düşmanı Morgan Freeman. Lakin Woody Harrelson bu sefer iki karakteri canlandırdığı için önplana çıkmıyor değil. Aslında ortada ticari açıdan başarılı olan bir filmi sündürüp seri haline getirmenin dayanılmaz başarısızlığı var. Lakin ekip şimdilik bu başarısızlıktan pek ders çıkarmış gibi görünmüyor. Çünkü serinin üçüncü ayağı da çekilecek. Yeni film de yine yönetmen Jon M. Chu'ye emanet edilecek. Hal böyle olunca da Gresham Kanunu'nun kötü para iyi parayı kovar kuralını ödünç alıp bize de şunu söylemek düşüyor : Hollywood'da kötü çete iyi çeteyi kovuyor!
BİZE ULAŞIN