Yaz-kış mutluluk veren tatlı dondurma

Yaz-kış mutluluk veren tatlı dondurma

Türkiye yaz ve kış ayları arasındaki dondurma tüketiminin en çok farklılık gösterdiği ülkelerden biri. Bunun nedeni ise kışın dondurma yemenin üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açtığı yönündeki inanış. Oysa ki bu inanışın gerçek olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yok

  • Cumartesi Sabah
  • Cuma 15.10.2016

Dondurmanın yazı kışı olur mu? Elbette olmaz fakat buna rağmen Türkiye yaz ve kış ayları arasındaki dondurma tüketiminin en çok farklılık gösterdiği ülkelerden biri. Örneğin, kişi başı dondurma tüketimi İsveç, Kanada, Finlandiya, Norveç gibi soğuk ülkelerde Türkiye'nin yaklaşık üç katı. Bu ülkelerde dondurma sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da tüketiliyor. Kişi başı dondurma tüketimi Türkiye'de 3,5 lt iken, kar ve soğuk havaya maruz kalan ülkelerden Finlandiya'da bu oran 9 litreyi buluyor. Bunun nedeni ise kışın dondurma yemenin üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açtığı yönündeki inanış. Halbuki dört mevsim gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz dondurmanın üst solunum yolu enfeksiyonu ile arasında kanıtlanmış bilimsel bir ilişki yok.

BOĞAZ AĞRISINA NEDEN OLMAZ!
Çocuklarınızın kışın dondurma yemesi konusunda endişelenmenize hiç gerek yok. Ailece dondurmanın keyfini kışın da rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Dondurma hasta etmez çünkü dondurma bir buz kalıbı değildir, bunu yapısından anlamak mümkün. Dondurmanın içinde çok küçük kabarcıklar halinde dağıtılmış olan hava, dondurmaya hacim verdiği gibi kendine özel bir kıvam ve yumuşaklık veriyor. Dondurmanın yarı sert-yarı yumuşak hacim ile en ideal yenebilme şekli oluşuyor. Ağzınızın içi 37 derece olduğundan bu sayede dondurma ağızda erimeye başlıyor. Boğazdan geçene kadar ısısı yükseldiği için de boğaz ağrısına neden olmaz.

FİTLERİN TATLISI DONDURMA
Aynı zamanda dondurmayı iki top halinde tükettiğinizde en düşük kalorili tatlılardan biri. Sütlü ve meyveli seçenekleri ise daha az kalori içeriyor. İçeriğinde protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, gibi mineralleriyle iyi bir tatlı alternatifi. Kilo kontrolüne yardımcı olma özelliği var. Bu açıdan da fit tatlısı olarak görülebilir. Aynı zamanda çocukların yeterli ve dengeli beslenme düzeninde tercih edilebilecek keyifli ve çocukları mutlu eden bir alternatif. Kışın çocuğunuza dondurma yedirirken korkmanıza gerek yok! Çocuklara özel dondurmalar ile kışın da çocuğunuzu dondurma keyfinden mahrum bırakmadan yeterli ve dengeli beslenme düzenine çeşitlilik ve renk katabilirsiniz. Paketli dondurma tüketiminin hem porsiyon kontrolünün sağlanması açısından hem de içerik anlamında doğru tercihin yapılabilmesi adına yardımcı oluyor. Mini boy paketli dondurmalar, hem daha az kalori almanızı hem de daha kolay porsiyon kontrolü sağlamanıza yardımcı oluyor. Bir adet çikolata kaplı mini dondurma en fazla 140 kalori olup günlük enerji gereksiniminin sadece %7'sini karşılıyor. Bir adet mini boy bisküvili dondurma ise ortalama 90 kalori olup, günlük enerji gereksiniminin sadece %4.5'ini karşılıyor. Hijyenik şartlarda üretilmiş, güvenilir markalı, paketli dondurmalar sağlık açısından önem teşkil ediyor. Tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu. Çünkü süt ürünleri çabuk bozulan ve faydalı özelliklerini hızla yitiren gıdalar.

PAKETLİ DONDURMALARI TERCİH EDİN
Besin etiket bilgileri paket arkasında belirtildiğine dikkat etmeli ve hijyen koşulları açısından güvenilir paket dondurmaları tercih etmelisiniz. Çünkü açık dondurma üretimlerinde denetim eksikliği ve sağlıksız koşullar olabiliyor. Bu da dondurmada zararlı bakterilerin üremesine sebep verdiği için her mevsim sağlığa tehdit oluşturuyor. Hijyenik şartlarda üretilen ve uygun koşullarda soğuk zinciri kırılmadan saklanan ambalajlı dondurmalar ise bu anlamda çok güvenilir. Yazkış gönül rahatlığı ile paketteki dondurmaları tüketebilirsiniz. Gün içerisinde ara öğün olarak günlük enerji ihtiyacınıza göre paketli bir adet dondurma tercih edebilirsiniz. Daha az kalori almak istiyorsanız paketli dondurmaların mini boylarını da tercih edebilirsiniz.

ÇOCUK BESLENMESİNDE DONDURMA
Beslenme uzmanları çocuk beslenmesinde doğru atıştırmalıkları öneriyor. Çocuklar için ana öğünlerin arasında günde 1-2 kez besleyici atıştırmalıklar yenilmesi tavsiye ediliyor. Dondurma, Türk Gıda Kodeksi uyarınca kesinlikle koruyucu içermez. Tazeliği ise, üretildiği an itibari ile -18 derece veya daha soğukta muhafaza edilerek korunuyor. Çocuklar, enerji ve besin ögelerine gereksinimleri sebebiyle yetersiz beslenmeye özellikle duyarlı oluyor. Yetersiz beslenmenin yanı sıra, aşırı veya tekyönlü beslenme de obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Çocukların daha iyi beslenebilmesi için doymuş yağ, tuz, şeker tüketiminin azaltılması ve ana öğünlerin arasında günde 1-2 kez besleyici atıştırmalıklar yenilmesi öneriliyor: Kuru ve taze meyveler süt ve yoğurtun yanı sıra çocuklar için özenle üretilmiş dondurmalar da ara öğün olarak değerlendirilmeli!

GELENEKSEL TATLILARA GÖRE DÜŞÜK KALORİLİ
Dondurma hem kalsiyum içeriği hem düşük kalori miktarı sebebiyle en iyi tatlı alternatifi. Diğer tatlılarla kıyaslandığında bir porsiyonundaki kalori miktarı geleneksel tatlılardan daha düşük.

BİZE ULAŞIN