Önceliğimiz nitelikli bir dil ve mizah

Türkiye iki yeni çocuk dergisiyle tanıştı: minikaÇocuk ve minikaGo. Genel Yayın Yönetmeni H. Salih Zengin, “Çocuklara iyi bir Türkçe ve kültürel açıdan besleyici bir içerik sunuyoruz” diyor

Önceliğimiz nitelikli bir dil ve mizah

Çocuklara iyi bir Türkçe, kültürel anlamda besleyici, saglam ve yerli bir durus sunmayı amaçlayan minikaGo ve minikaÇocuk dergileri yayın hayatına ocak ayında basladı. Her iki dergide de edebiyattan kültüre, eglenceden maceraya, tarihten bilime farklı konularda özgün bir içerik sunuluyor. Turkuvaz Medya'nın çocuk dergilerinde alanında uzman seçkin yazar ve çizerler çocuklarla bulusuyor. Dergiler Türkiye'nin çocuklardan olusan yayın kuruluna sahip. Bugün yeni sayılarıyla çocuklarla bulusmaya hazırlanan dergilerin Genel Yayın Yönetmeni H. Salih Zengin ile konustuk.

- Iki dergi de çocuklardan ilgi gördü...
- Ilk sayımızla birlikte çocuklara sobelendik diyelim. Türkiye'nin en iyi yazar ve çizerlerini bir araya getirdik. Çocukların hayal ve ruh dünyalarını tanıyan tecrübeli isimlerin bulusmasına çocuklar da en anlamlı tepkiyi verdi ve dergilerimiz kısa sürede benimsendi. Piyasada çocuklara aylık olarak sunulan çok sayıda dergi varken bizim dergilerimiz yeni bir heyecan oldu. Dergimizin içeriginin zenginligini ve kalitesini görenler bir anlamda aradaki derin farkı da hissetmis oldu.

- Nasıl bir içerik sunuyorsunuz?
- Çocuga iyi bir Türkçe, saglam bir durus, kültürel anlamda besleyici bir içerik sunuyoruz. minikaGo 64 sayfasıyla dolu dolu ve çocukların iyi vakit geçirecekleri bir formata sahip. Mizah ve nitelikli bir dil önceligimiz. Edebiyattan kültüre, eglenceden maceraya, tarih ve bilim sayfalarından bilmece-bulmacaya kadar hazırladıgımız her sayfa özgün. Onların dogru ve güzel seylerle beslenmesi ve donanıma sahip olması adına dergimiz güvenli bir liman. Çocukları dünyanın görsel karmasa ve gürültüsünden alıp güzel bir oyun bahçesine götürüyoruz.

- minikaGo Türkiye'nin çocuklardan olusan yayın kuruluna sahip tek dergisi. Bir çocuk kitabı yazarı olarak çocuklarla çalısmak nasıl bir duygu?
- Çocuklar zaten hayatımın her anında benimle yürüyen, yazılarımı besleyen yol arkadaslarım. Dergimizin yayın kurulu dört çocuktan olusuyor. Onların hayal dünyalarını da dergiye dahil ettik. Farklı merak ve ilgileri olan Zeynep Kus (8), Ertugrul Altay (9), Hatice Melek Çilek (11) ve Lal Ertün (12) ile güç birligi yaparak dergimizin künyesine isimlerini koyduk. Sürekli bir araya gelip toplantılar yapıyor ve onların fikirleriyle dergiyi sekillendiriyoruz. Biz çocuklara bir sey ögretmiyor, onlardan bir seyler ögreniyoruz.

- minikaÇocuk ise egitici ve ögretici, zengin içerikli bir dergi. Üç-altı yas arası çocuklar için hazırlanan dergide neyi önemsiyosunuz?
- Bu yas grubuna farklı bir dil ve içerikle seslenmeniz gerekli. Böyle bir içerik ancak anne-babaların katılımı ve yol göstericiligi ile çocuga ulasabilir. Dergimizi hazırlarken anne-babaların fikirlerini aldık ve çocuklarının ihtiyaç duyacagı alanları belirledik. Sonrasında da çocuksu yazı dili ile çizgi dilini birlestirdik.

- minikaÇocuk ve minikaGO aynı zamanda iki çocuk televizyon kanalı. Dergi ile ekran ne kadar bulusuyor? - Yas grubuna göre çocuklara çizgi film kusaklarıyla seslenen bu iki TV kanalımızın çocuklar ve aileler nezdinde sagladıgı bir güven ve bag var. Ekran vasıtasıyla saglanan bu bagı iki dergimizle yazı diline çevirerek yeni bir alan açtık aslında. Ekrandan çocukların çok sevdigi karakterlerle hazırlanan bilmece-bulmaca sayfalarımız var. Bundan sonraki süreçte ekrandan dergilere aktardıgımızdan çok dergilerimizdeki çizgi roman ve kahramanlardan ekrana tasıyacagımız yeni kahramanlar olacak. Yazı ve çizgi diliyle ekranı daha yerli ve bize ait karakterlerle destekleyecegiz. Elbette hiçbir aile çocugunun ekran bagımlısı olmasını istemez. Önceligimiz çocukların dergi ve kitapla kuracagı bag ile okuma alıskanlıgı kazanmasını ve ekranda seçici olmasını saglamak...

minikaGo ve minikaÇocuk'un Genel Yayın Yönetmeni H. Salih Zengin "çocukların doğru ve güzel şeylerle beslenmesi ve donanıma sahip olması adına dergimiz güvenli bir liman. Çocukları dünyanın görsel karmaşasından alıp güzel bir oyun bahçesine götürüyoruz" diyor.

BİZE ULAŞIN