Emzirmek öğreniliyor

Pek çok anne lohusalık döneminde emzirme sorunu yaşar. Her kafadan ses çıkınca her şey arapsaçına döner. Şimdilerde ise bu sorunları emzirme uzmanları çözüyor

Emzirmek öğreniliyor
Anneler emzirme konusunda pekçok sıkıntıyla karşı karşıya kalır. Çözüm için ise her kafadan bir ses çıkar. Oysa anne yüreği sorunları hemen çözerek bebeklerini rahat beslemek ister. İşte tüm bu sorunlar için artık emzirme danışmanları var. Sizden gelen soruların da çoğunluğu emzirme üzerine olunca soruları emzirme danışmanı Nihan Tüzel'e sordum. "Hamileliğimin son haftalarında, bir sabah kontrolünde doktorum 'Doğuma en az üç hafta var, bebeğiniz gelmeye hiç niyetli görünmüyor' demişti. Fakat aynı günün akşamında babamın ani ölüm haberini alınca, yaşadığım şokla doğumum başladı. Sonra art arda emzirme sorunları yaşadım. Temelde yanlış ya da eksik bilgiler yüzünden; acemi anne olmanın ve ailemde sağlam bir emzirme kültürünün de olmamasının etkisiyle çok sorunlu bir lohusalık dönemi geçirdim. Emzirmeye dair ne bulursam okumaya başladım. Adım adım hatalarımın üzerine gittim. Bu esnada hamile olan arkadaşlarıma öğrendiklerimi tek tek aktardım. Onların başarılı emzirme hikayeleri, başka annelerin bana ulaşmaya başlamasını sağladı ve çember genişledi. 'Benim beceriksizliğim, ben emziremedim' diye düşünüyordum, oysa ki ne kadar çok annenin benimle aynı sorunları yaşadığını gördüm. Yaşadığım kötü tecrübeleri, iyi bir amaca çevirmeye karar verdim ve bu alanda çeşitli eğitimler aldım; profesyonel olarak emzirme danışmanlığı yapmaya başladım." Nihan şimdilerde bebeği meme emmek istemeyen, meme ucunda emzirme kaynaklı ağrı, acı ya da yara olan, biberon ve mamayı bırakmak isteyen, sütü az olan, yetersiz sütü olduğunu düşünen, bebeği yetersiz kilo alan, fazla süt üretimi olan ya da aklında emzirmeye dair soru işareti olan tüm annelere yardım ediyor. Ben de sizin sorularızı kendisine yönelttim. Ancak sorularınız o kadar çok ki bir kısmını haftaya yayınlayacağım.

İSTİYORSA EMZİRİN

- Ne kadar sıklıkla emzirmeliyim?

- Bebeğiniz istediği her an. Eğer uyuyorsa 2-3 saatin sonunda mutlaka uyandırarak günde en az 10-12 kere emzirmelisiniz.

- Bebeğim hep emmek istiyor. Acaba doymuyor mu?
- Açlık bebeklerin emme sebeplerinden sadece biri. Susadıklarında, korktuklarında, üşüdüklerinde, terlediklerinde, dişleri çıkarken, hastalandıklarında, kötü hissettiklerinde, dünyaya alışmaya çalışırken meme emmek isterler. Tok olduğuna emin de olsanız, bebeğiniz istiyorsa mutlaka emzirmelisiniz.

- Bebeğim doğduğunda sarılık olduğu için doktor tavsiyesi ile mama vermeye başladık. Hastalığı atlattı. Şimdi memeye nasıl döndürebilirim?
- Bebeğin aldığı miktara göre mamayı kademeli olarak azaltarak kesmek gerekir. Mama takviyesi için biberon kullanılmışsa biberon yerine alternatif besleme yöntemleri kullanmak, mamayı tamamen kesene kadar yaşanabilecek meme reddi riskini minimize eder. Memeye dönüş programı her bebeğe özel olarak belirlenmelidir.
BİZE ULAŞIN