Geceyi bırak gündüz dans etmene bak

Şimdi trend cumartesileri, gün ışığında parti yapmak. Tüm dünyada moda olan gündüz diskoları bizde de yükselişe geçti. Ama bir sorun var. Popüler mekanların bir kısmı tanımadıkları müşterileri bu partilere almıyor

Geceyi bırak gündüz dans etmene bak
2000'li yılların başında bilenler hatırlayacaktır 'Buzz kafası' diye bir tanım vardı. Lal Dedeoğlu'nun Teşvikiye'deki Buzz Barı'na akşamüstü gitmek, dans etmek, sosyalleşmek şehrin en cool hareketlerinden biriydi. Gece birkaç kapı yapıp, mekan mekan dolaşanlara karşın kimileri Buzz'da akşamüstü eğlenip 21.00 gibi yemeğe geçerdi... Çok değil daha birkaç ay önce dost sohbetlerinde andık bu gündüz partilerini... "Ne keyifli olurdu, tam saatinde biterdi, tadı damağımızda kalırdı" diye de iç geçirdik. Bir dönem Emirgan'daki La Boom da gündüz partileriyle büyük sükse yaratmıştı. Perdeleri kapatan mekan yurtdışından ünlü DJ'ler bile getirtirdi... Bir süre sonra La Boom da gündüz partilerine son verdi... Ama şehrin popüler mekanlarından yeniden gündüzleri müzik sesleri yükselmeye başladı. Ama şimdiden uyarayım bu partilere dahil olmak çok da kolay değil. Mekanlardan bazıları sabit hattan rezervasyon kabul etmiyor.

NEDEN GÜNDÜZ EĞLENCESİ?
Günü değerlendirmek için iyi bir alternatif. Hem plaj partilerine alışık kitle gün ışığında dans etmeye de aşina. Perde kapatılan mekanlar gece konsepti yaratıyor. Ama bana sorarsanız o zaman hiçbir esprisi kalmıyor. Üstü açık ve gün ışığı alanlar çok daha havalı. Hem güneş gözlüğü takmak için de bahaneniz oluyor.
Bir başka avantajı da ertesi gün erkenden kalkıp güzel bir pazar kahvaltısı yapabiliyorsunuz. Geceden kalma, uykusuzluk gibi dertler ortadan kalkıyor.

KİMLER GİDİYOR?
20-45 yaş arası pek sevdi bu gündüz dans etme işini... Genelde mekandakiler birbirilerini tanıyan insanlar oluyor. Çok şık, topuklu ayakkabılar, ful makyaj gidenler de oluyor ama jean, tişört giyenler kesinlikle daha cool duruyor.

NELER ÇALIYOR?
Genelde kapanış Türkçe müzikle oluyor. Son bir saatinde Sezen Aksu, Ajda Pekkan şarkıları ile final yapılıyor. En geç 20.00'de parti bitiyor. Bir saat temizlik arasından sonra da akşam yemeği servisi için yeniden açılıyor.

Tanımayan giremez
Nişantaşı Atiye Sokak'taki Nopa üç sezondur gündüz partileri yapıyor. Bahar aylarında toplamda 10 partiye ev sahipliği yapıyor. Sonuncusu 27 Mayıs'ta olacak. Hiç gitmediyseniz önünüzde bir ay daha var. Yalnız Nopa'da işletmeci Erhan Seven'i ya da mekanın sahiplerini tanımıyorsanız rezervasyon yaptıramıyorsunuz. Ara ara kapıya kadar gelip "Biz nasıl rezervasyon yaptıracağız?" diye soranlar çıkıyormuş. Ama Seven, "Kesinlikle tanımadıklarımızı almıyoruz" diyor. Bunun nedeni talebin çok olması. Ve içerideki kalabalığın genelde birbirini tanıyan insanlardan oluşması. Discolog ve Ali Kuru çalıyor Nopa'da. Saat 15.00'te parti başlıyor ve 20.00'de sona eriyor. Standların ve locaların belirli bir harcama limiti var. Partinin ilk saatlerinde deep house çalıyor. Son yarım saat ise nostaljik Türkçe şarkılar başlıyor.

Üç hafta rezervasyonlar dolu
Arnavutköy Whisper İşletmecisi Sercan Yaşar'a soruyorum: "Sizdeki gündüz partileri nasıl gidiyor?" diye. Yanıtı "Üç haftalık rezervasyonlar dolu, bir-iki standı son dakika gelen eşe dosta tutuyorum" diyor. Loca fiyatları 2 bin 500 TL. 15-20 kişiye kadar alabilen locaları var. Mekanın DJ'i Gökhan Karabıyık deep house çalıyor gündüz partilerinde. Araya Türkçe şarkılar da koyuyor.Yaz partileri de geliyor
Ulus 29 eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde gündüz partisi düzenleyen ve atağa geçen bir başka mekan. DJ Ali Arutan setin başına geçiyor ve parti saat 15.00'te başlıyor, 20.00'ye kadar devam ediyor. Ulus 29'a da tanıdık yoksa sabit hattan rezervasyon yapamıyorsunuz. Zaten stand ve localar hafta başından dolmaya başlıyor. Bu arada partinin mimarlarından Mert Vidinli, Ulus 29 gündüz partilerinin yazın da Bodrum'da son hız devam edeceğini söylüyor.

Bahar Müzayedesi'nde büyük ustalar
Müzayedelerde gerçekleşen rekor satışlar bir şekilde sanata ve müzayedelere olan ilgiyi de arttırıyor. Her geçen sene müzadeyelere basının ve sanatseverin daha fazla ilgi gösterdiği bir gerçek. Bugün saat 14.00'de Bali Müzayede Maçka Salonu'nda klasik ve modern eserlerden oluşan 218 parça satışa çıkacak. Özellikle klasik eserler bölümünde Türk resminin önemli ustalarının işleri yer alıyor. Bahriyeli İsmail Hakkı, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Şevket Dağ, Diyarbakırlı Tahsin, Orhan Peker, Namık İsmail, Neşet Günal gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra, Oryantalist bölümde Fabius Brest, Leonardo De Mango, Fabio Fabbi, Amadeo Preziosi, Richard Zommer gibi sanatçıların da çok nadide eserleri bulunuyor.Osmanlı hat sanatının çok ender eserlerinin de bulunduğu müzayede de Abdülkadir Şükrü ve Beşiktaşlı Nuri Koruman'ın Hilye-i Şerifleri, hattat Hafız Mehmed Emin ve hattat Hafız Mehmed İbn-i Molla Mihri Ali'nin el yazması Kur'an-ı Kerim'leri müzelik eserler.Müzayedenin Modern ve Çağdaş Eserler kısmında ise Burhan Doğançay, Kemal Özsoy, Neşe Erdok, Burhan Uygur, Ergin İnan, Ferruh Başağa, Mustafa Ata, Ahmet Güneştekin, Devrim Erbil, Mübin Orhon, Zekai Ormancı, Andy Warhol ve birçok sanatçının muhteşem eserleri bulunuyor. Hem müzayede heyecanına ortak olmak hem de bu klasik eserleri görmek adına bugün Bali'nin İlkbahar Müzayedesi'ni takip edebilirsiniz.

ŞUNDAN BUNDAN
KeşfedinSon zamanlarda sanırım keşfettiğimde en sevindiğim yer oldu Teşvikiye'deki Kase NO 16. Mekanın duvarlarını sahiplerinin dünyanın farklı noktalarından topladığı kaseler süslüyor. Gastronomi trendleri tüm dünyada kaseleri işaret ederken Nişantaşı'nda bu tarz bir mekan açılması çok akıllıca bir iş olmuş. Bu arada kaseler lezzetli oldukları kadar sağlıklılar da. Örneğin 'sportif kase'de tavuk göğsü, siyah pirinç, kuşkonmaz ve edamame ile servis ediliyor. Mekanda detoks çayları da bulunuyor.

YarışınBurgerLab tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Burger Savaşları'na bu yıl ilk defa üniversitelerin gastronomi ve aşçılık bölümü öğrencileri katılabiliyor. "En iyi hamburgeri ben yaparım" diyorsanız başvurularınızı 30 Nisan'a kadar burgersavaslari. com adresinden yapabilirsiniz. Bu arada yarışmanın final partisi için de biletler satışa çıktı. Bir cheeseburger ve bir içeceğin de dahil olduğu partinin biletleri öğrenci 50, tam 75 TL.

OkuyunŞu sıralar birçok kadının elinde Clarissa P. Estes'in kaleme aldığı, Hakan Atalay'ın çevirdiği Kurtlara Koşan Kadınlar kitabını görüyorum. Bütün kadınlar birbirine bu kitabı öneriyor. Yazar kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığıyla kadın psikolojisinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.
BİZE ULAŞIN