Bebeğiniz için güvenli, sizin için pratik bir oda

Bebeğiniz için güvenli, sizin için pratik bir oda
Hayatımızdaki en büyük heyecandır bebek sahibi olmak. Hayal dünyamızı ilk harekete geçiren ise bebeğimizin odasıdır. O odalar için kalbimizle birlikte mantığımızı da harekete geçirmemiz gerekiyor. Çünkü en önemli şey yavrumuzun güvende olması ve onunla ilgilenirken bizim hızlı ve rahat hareket edebilmemizdir. Bu konuda artık tecrübe edinmiş, yaşayarak öğrenmiş bir anne olarak, büyük bir heyecanla çok yüksek bütçelere sadece süslü odalar dizecek annelere önerilerim olacak. Üstelik bu önerileri; düzenli, konforlu, işlevsel ve tasarruf sağlayan projelere imza atmış uzman bir ekip olan Derlitoplu'dan aldım. İpek Özcan ve Gamze Öztürk kardeşler dokundukları evlerde harikalar yaratıyor, zamanınızdan ve bütçenizden tasarruf etmenizi sağlıyorlar.
İşte Derlitoplu'nun bebek odaları için önerdiği hayat kurtaracak detaylar...

Yatağında güvende olsun
Evin kuzeydoğusu ya da kuzeybatısında olan oda seçilmeli. Oda güneş almalı ancak sıcaktan da bunaltmamalı.
Yatak bebek güvenliği ve sağlığı için her detayın göz önünde bulundurulduğu bir üreticiden alınmalı.
Döşeğin bir tarafı yarı sert diğer tarafı yarı yumuşak olmalı.
İlk bir sene bebeğin yatağında ona dolanabilecek ve nefesini engelleyecek örtü, yastık, oyuncak, uyku seti vs bulundurulmamalı.
Bebek giysileri kısa ve hacimleri az olduğu için raf araları ve askı bölümlerinde gereksiz boşluklar oluşuyor. O nedenle demonte rafları tercih edin. Askı bölümlerine ise altlı üstlü iki boru takarak daha çok giysisini asabilirsiniz.
Bebeğinizi beslerken kullanabileceğiniz bir sallanır sandalye edinin. Sandalye kolçaklı olsun.
Odada ayna da kullanmalısınız. Ayna neden sonuç ilişkisini kavrayarak zekalarının gelişmesine yardım eder. Ayrıca çok eğlenirler.
Pastel tonlarda boya veya duvar kağıdı tercih edilmeli. Boya su bazlı, duvar kağıdı ise silinebilir olmalı. Beyaz rengin yansıtıcı özelliği yüksek olduğu için bebeğinizin gözleri için faydalı değil.
Zemin parke ise üzerindeki kilimi sabitleyin.
Mobilyaların hepsini duvara sabitlemeli, sivri köşeleri mutlaka ovalleştirmelisiniz.
Bebeğiniz uzun bir süre sırtüstü yatacağı için tavana ve yukarılara bakacak. Bu yüzden derinlik algısı yaratacak renk geçişleri olan görselleri görüş alanına yapıştırarak dikkatini çekebilir gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN