Çocuklar enerji serüvenine başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca çıkarılan Ali’nin Enerji Serüveni adlı dergi çocuklara enerji türlerini, tasarrufu ve bilim insanlarını keyifli bir dille anlatıp yetişkinlere bile göz kırpıyor

Çocuklar enerji serüvenine başlıyor
Çocuklar, araştırmacı genç mucit Ali'nin maceralarına eşlik etmeye hazır mısınız? Ali'nin Enerji Serüveni'nde Ali, okuyucuları yakın arkadaşı robot Volt, ablası Mine ve diğer aile fertleri ile keyifli bir öğrenme yolculuğuna çıkarıyor.
Aslında bakmayın siz yazının girizgâhını 'çocuklar' diye yaptığımıza... Şayet bu dergi yetişkinlerin eline geçerse onların da hayli bilgiye erişip, zevk alarak okuması mümkün. Dergide petrol nasıl çıkarılır, jeneratörler nasıl çalışır, evimizdeki elektrik bize nasıl ulaşır gibi soruların yanıtları verilirken aynı zamanda Galilei, İbn-i Sina, Newton gibi bilim insanlarına dair bilgiler de bulunuyor.
Biz de bu güzel projeyi bakanlıkla birlikte gerçekleştiren Engram Ajansı'na gittik ve derginin editörü Hakan Türkyılmaz ile konuştuk. Türkyılmaz, derginin ortaya çıkış sürecini anlatırken bu gibi projelerin önemine vurgu yapıp, 'Türkiye'nin hedeflerinin, gelecek tasavvurunun çocuklara geçmesi lazım' dedi.
- Enerji Bakanlığı ile böyle bir proje gerçekleştirme fikri nasıl ortaya çıktı?
- Enerji Bakanlığı'nın yeni döneminde kamuoyunda enerji kültürünü ve enerji bilincini oluşturmak için çok boyutlu bir iletişim stratejisi izleyeceğini öğrendik. Bu kadar önemli bir olgu ile ilgili tüm topluma bir bilinç kazandırma çabası fikri "Biz bunun neresinde olabiliriz?" düşüncesine itti. Aslında burada bizim de hikayemiz başladı. "Çocuklara yönelik bir şey yapalım" dedik, farklı fikirlerle bakanlığın kapısını çaldık. Onların da dergi fikri olduğunu öğrenince hemen kolları sıvadık. Farklı birkaç karakterden sonra tekrar bakanlığın kapısını çaldık. Dosyamızı sunduk ve bekledik. Sayın Bakanımız Berat Albayrak'ın da karakteri ve bizim sunduğumuz projeyi beğenmesi ile bu güzel süreç başladı.
- Çocuklara enerjiyi anlatmanın önemi sizce nedir?
- Bizce her alanda bilinçlendirme çocuk yaşta başlıyor. Bu kapsamda baktığınızda enerji, daha çok çocuklardan tasarruf beklediğimiz bir alan. Ama enerjinin ne kadar zor üretildiğini, ne kadar değerli olduğunu, arkasında on binlerce insanın ter döktüğünü, devletin ne kadar büyük kaynak aktardığını anlatmazsanız, çocuklardan nasıl tasarruf bekleyeceksiniz.

BAKANLIK TAKİP ETTİ
- Dergide birçok enerji türüne ve yerli yabancı birçok bilim insanına yer verilmiş. İçerik neler dikkate alınarak oluşturuldu?
- Öncelikle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işi çok sıkı takip etti. Bizimle sürekli iletişim halindelerdi. Onların istekleri doğrultusunda içerik üretildi diyebiliriz. Bizim bir hikayemiz vardı. O hikaye karşılıklı görüş alışverişleri ile evrildi. Tüm elektrik üretim kaynaklarını çocuklara akıllarında kalacak pekiştirmelerle anlatalım dedik. Kömürde soba, kara tren; rüzgarda rüzgar gülü, uçurtma; güneşte güneş pili; jeotermalde kaplıca ve nükleerde röntgen örnekleri üzerinden hareket ettik. Bunun yanında hem çizgilerde, hem de içerikte bilimden, çevre hassasiyetinden ve önemli bilim adamı değerlerimizden bahsetmek istedik. Rüzgar enerjisinde uçurtmadan yararlanıp, İstanbul'un güzelliğini Hezarfen Ahmet Çelebi'yi de anlatarak yansıtmamak olmazdı.
- Sizce başka bakanlıklar bünyesinde de ilkokul öğrencilerine yönelik bu tarz projelerin faydası olur mu?
- Türkiye'nin hedeflerinin, gelecek tasavvurunun çocuklara geçmesi lazım. Evlerde bu kolay değil. Çünkü ailelerin çocukları ile yapacakları farklı öncelikleri var. Bunun en doğru yolu şu, kamu kurumlarımız özel sektör ile birlikte sorumluluk alıp, dergi, tiyatro, çizgi film ve farklı etkinliklerle çocuklara ulaşmalı, dokunmalı, her alanda daha bilinçli nesiller yetişmesine katkı sağlamalılar. Bugün Türkiye her alanda sessiz devrimlere imza atıyor. Örneğin, ulaştırma alanı. Marmaray'ın, 3. Köprü'nün, Osman Gazi Köprüsü'nün ne anlam ifade ettiğini çocuklara aktarabilir, onların zihin dünyasında yer edindirebilirsek, daha büyük projeler için heyecanlandırabilir, hayaller kurdurabiliriz.
BİZE ULAŞIN