Bebekle ilk tatil

Bebeğinizle tatil yapmayı düşünüyorsanız, önce iyi organize olun. Bebek valizi hazırlamak ciddi bir iş. Tavsiyelere kulak verip kendi tecrübelerinizi kazanın

Bebekle ilk tatil
Bebekle tatil yapmak kolay iş değil. Ama anne olmak zamanla organize olmayı öğrenmek, kendi pratiklerini oluşturmak demek değil mi zaten. Ben de kızımla ilk tatilimde bundan sonrası için tecrübeler biriktirdim. Kızım için ise anılar kaydettim. İlk havuz ve deniz macerasını yıllar sonra izlediğinde neler hissedeceğini çok merak ediyorum ama zaman su gibi de akmasın. Daha pek çok ilki tadını çıkararak yaşamak istiyorum.
Neyse işin duygusal tarafını kendime bırakıyorum. İşin özü, size işin ustasından aldığım bebek valizi hazırlamanın püf noktalarından bahsedeceğim.
Kızım Eylül'ün valizini hazırlarken bu işlerin uzmanı Derlitoplu ekibi İpek Özcan ve Gamze Öztürk ile konuştuk. Bana işin mantığının düzenli ve çabuk erişebilir bir düzen kurmak olduğunu söylediler ve devam ettiler:
"İlk olarak çok işinize yarayacak olan havalı poşetlerden edinin. Seyahat için olanları var, içine eşyaları koyduktan sonra rulo gibi kıvırıp döndüre döndüre içindeki havayı dışarı atarken vakumluyorsunuz.
İkincisi, gruplaştırdığınız giysileri bir arada katlayarak oluşturacağınız küçük su şişesi boyutlarında rulolar ile alandan ve zamandan kazanabilirsiniz.
Fileli seyahat hurçları da valiz içi yerleşimlerde düzenli bir alan yaratıyor. Ayrıca katlanabilir bez kutular çok az yer kapladıkları için valize konabilir. Gittiğiniz yerde depolama kutusu olarak kullanabilirsiniz."

HAYATIMI KURTARANLAR
* Eylül için aldığım mayodan çok memnun kaldım. Bebeğinizin tüm gövdesini, yarım kol ve bacaklarını sarıyor. UV ışınlarını geçirmiyor. Hassas teninizi güneşin tüm tehlikelerinden koruyor. Güneş yanığı olmuyor. Soğuk sudan korkma ihtimallerini en aza indiriyor. Eger bebeğiniz benimkinden daha büyük ve yüzmeyi öğreniyorsa bu mayoların bazı bölümleri şişebilenler var. Şişirdiğiniz cepleri çocuğunuzun suda batmamasını, hep yüzeyde kalmasını sağlıyor. UV ısınlarını geçirmeyen boyun ve enseyi koruyan şapkalardan da mutlaka edinmelisiniz. Fiyatları ise oldukça makul.
* Tabancalı ateşölçer popüler araçlarımdan biri. Bebeğinizin ateşini ölçtüğü gibi bulunduğunuz ortamın ve suların da derecesini ölçebiliyorsunuz.
* Su geçirmez çocuk bezleri tatilinizin olmazsa olmazı. Mayonun altına bağlıyordum.
* Tatilde başıma gelebilecek ihtimalleri düşünerek çantama kızım için ateş düşürücü, fitil gibi ilaçlar attım. Şükür ki gerek kalmadı. Ancak diş çıkarma evresinde olduğu için diş jeli kullanmak zorunda kaldım. Diş kaşıyıcı oyuncakları ise onu uzun süre oyaladı.
BİZE ULAŞIN