Uyum sağla zirveye fırla

Uyum sağla zirveye fırla

Wall Street’in ünlü yatırım şirketlerinden Morgan Stanley’nin efsane CEO’su James Runde 40 yıllık deneyiminden süzdüğü bilgileri bir kitapta topladı. Zeki ve çalışkan olmanın başarıyı getirmediğini söyleyen Runde’ye göre her şeyin hızla değiştiği bu çağda başarının sırrı uyum sağlayabilmekte

İş hayatı acımasız. Teknolojik gelişmelerin yarattığı hız, rekabeti iyice kızıştırıyor. Peki ama kariyer basamaklarını zahmetsizce tırmanan kişilerin diğerlerinden tek farkı şans mı? ABD'li duayen bankacı James Runde'ye göre hayır. Bugün 70 yaşında olan Runde 40 yıldan uzun süre kıran kırana rekabetin içinde var oldu. Hiç yılmadı, bir kere bile işten atılmadı. Deneyimlerini genç profesyonellere aktarmak için başarısız olmayı göre alarak çıktığı yazarlık serüveninde de başarıyı elde etti. Peki ama nasıl? James Runde'yle iş hayatında en sık yapılan yanlışları ve başarıyı getiren parametreleri konuştuk
- 40 yıldan uzun bir süredir iş hayatındasınız. Daha önce hiç yapmadığınız bir işe soyunup kitap yazdığınız. Belki de başarısız olma pahasına... Kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?
- Annem ve babam öğretmendi. Yani insanlara yardım etmek benim DNA'mda var. Etrafımdaki kişilere kariyerleriyle ilgili tavsiyeler veriyordum, onlara çok faydam dokunduğunu gördüm. Deneyimlerimi tüm dünyayla paylaşmam gerektiğini düşündüm. Aslında tüm bu bildiklerimi yazarken ben de bir kez daha öğrendim sayılır.
- Çoğu insan başarı için çalışkanlığın yeteceğini düşünüyor. Bu doğru mu sizce?
- Bu çok riskli bir varsayım. Başarı için çok çalışmak asla yetmiyor.
- İş hayatında duygusal zekanın önemli olduğunu söylüyorsunuz. Duygusal zeka nedir?
- Duygusal zeka kişiye uyum sağlayabilme, beraber iş yapabilme ve empati sağlar. Bu çok önemlidir çünkü kariyer yönetimi esneklik ve değişebilme kapasitesi gerektirir. Uyum bugünün iş dünyasında anahtar kelime. Her şey büyük bir hızla değişiyor. Teknoloji, rekabet, küreselleşme artık kontrol edemediğimiz bir hızda farklılaşıyor. Hepimiz değişimin yönünü görmek ve bunun için ne yapabileceğimizi bulmak zorundayız.

YARDIM İSTEYİN

- İşyerinde karşımıza çıkan engeller karşısında nasıl davranmalıyız?
- Size vereceğim öneriler benim daha önce engeller karşısında yaptığım hatalardan çıkardığım dersler. Öncelikle sakin olmalıyız. İş arkadaşlarımızla sorunu konuşmalıyız. Fikirlerine güvendiğimiz bir kişiye danışmalıyız. Sorunları net bir şekilde ortaya koymalıyız. Sorunların oluşmasında üzerimize düşen sorumluluğu kabul etmeliyiz.

- Başarıda mesleki dayanışmanın büyük rolü olduğunu söylüyorsunuz. Nasıl?
- İş hayatı çok karmaşık ve rekabetçi bir yer. Bir araya geldiğimizde tek tek bireylerden çok daha akıllıyız. Yalnız bir kurt, sürüden her zaman daha az bilgilidir. Ekip çalışması içinde güven hissini barındırır. Bir aradayken sorunları çözmemizi sağlayacak fikirleri bulmamız kolaylaşır.

- İş hayatında en sık yapılan hatalar nelerdir?
- Kariyerlerinin ilk yıllarında insanlar yardım istemekten çekinir, üzerlerinde fazla iş yükü olduğunu söylemez ve öncelik sıralaması yapmakta zorlanır. Tutabileceklerinden fazla sayıda söz verir ve işleri yetiştiremezler. Yıllar geçtikçe ve kişiler deneyim kazandıkça yönetimi liderlikle karıştırabilirler. Kimya, süreklilik ve birbirini tamamlayabilme grup çalışması için gerekli. Deneyimli kişilerin en sık düştüğü hata ekip çalışması için doğru şartları oluşturmayı başaramamak.

- İş yerinde kıskançlık ve çekememezlik de başarıyı etkiliyor? Kıskanç iş arkadaşlarıyla nasıl mücadele edebiliriz?
- Beraber çalıştığınız kişilere karşı kibar ve yardımsever davranmalısınız. Gösterişten kaçınmak ve iş arkadaşlarınızı yakından tanımaya çalışmak yapmanız gereken diğer şeyler. Eğer iş arkadaşlarınızın başarılarını alkışlayabilirseniz kıskançlıkla mücadele edebilirsiniz.

Başarının sırları
Farkındalık
Bütünlük
Kararlılık
Ekip çalışması
İyi bir yönetici
Tanışıklıklar
İyi bir dinleyici olma
Zeka
Çalışkanlık
Yardım isteyebilecek kadar alçakgönüllü olmak.
BİZE ULAŞIN