165 bin kristalle dijital dünyaya başkaldırı

165 bin kristalle dijital dünyaya başkaldırı

Londra Moda Haftası'nda Studio Chalayan markasıyla koleksiyonunu tanıtan tüm dünyanın tanıdığı Türk tasarımcı Hüseyin Çağlayan'la da defile sonrası konuştum. Modanın ve tüketim dünyasının hızının insan ruhuna zarar verdiğini söyleyen Çağlayan'ın son koleksiyonunun ilham kaynağı hızıyla bizi umutsuzluğa iten dijital dünyaydı.
Viyana Üniversitesi'nde moda bölümünün başında olan Çağlayan "Çok fazla gençle çalışıyorum. Hem çok ümitsizler hem de kendilerini çok yetkin ve hak sahibi hissediyorlar. Benim ilham kaynağım bu gençler ve onların aurası oldu. Instagram ve sosyal medya onları mutsuz ediyor ve bu koleksiyonda bunu işledik" diyor.
Ünlü tasarımcı defiledeki parçalar için "İnsanlara genel olarak işlemeli parçalar daha zor ama daha hoş geliyor. Biz de bu koleksiyondaki tasarımlarımızın bir kısmı için Swarovski ile çalıştık. 165 bin kristal kullandık. Defilenin sonunda yer alan bu parçalar tabii ki farklı bir dokunuşa sahip. Ancak sade bir ceketin doğru bir şekilde kesilmiş olması ve kupunun iyi olması da en az bu elbiselerin işçiliği kadar büyük bir işçilik gerektiriyor" yorumunda bulunuyor.

BİR GÜNLÜK ARALAR
Peki böyle önemli bir tasarımcının hiç çizim sürecinde yorulduğu, ilhamının kesildiği anlar olmuyor mu?
"Tabii ki oluyor" diyor Çağlayan. "Bazen bir gün hiç ellemiyorum çizimleri. Uzak duruyorum özellikle. Bazen üzerine gidiyorum. Bazen eski çizimlerime göz atıyorum. Benzer bir çözümsüzlük anını nasıl çözdüğüme bakıyorum. Bizler de ara verip daha berrak bir zihinle çalışıyoruz" diye konuşuyor.

***

Kıvanç marka olmaya niyetli değil

Moda haftasının ardından şehirde tam bir lansman koşuşturmacası yaşandı bu hafta. Hepsine katılamadım ama Mavi'nin yeni reklam filminin tanıtımına uğramadan olmazdı. Bunda tabii ki reklamda Victoria's Secret meleklerinden Megan Williams ile Kıvanç Tatlıtuğ'un rol almasının etkisi büyük.
Reklamın sadece teaser'ının bile 10-15 milyon izlenmesinde Tatlıtuğ'un etkisi büyük. Yedi senedir aynı markanın reklam yüzü olabilmek ise dünya çapında bir başarı.
Günlük hayatında da sade ve spor kıyafetler giymeyi tercih eden Tatlıtuğ ile basın toplantısının ardından bir araya geldik.
Dünyanın dört bir köşesinde tanınan bir isim olan Tatlıtuğ'a "Ticarete atılma planınız yok mu?" diye sorduğumda "Daha uzun yıllar oyunculuk yapmak istiyorum" dedi. Tatlıtuğ'un moda ile ilişkisi bu kadarla sınırlı kalacak anlaşılan.

BİZE ULAŞIN