Bizi rahat bırak anne

Aile içinde pek çok şeyi anne organize etmek zorunda kalıyor. Her bireyin sorumluluklarının takibi bile annede. Peki, bu koordinatörlük görevi çocuklarımızı rahatsız ediyor olabilir mi?

Bizi rahat bırak anne

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada paylaşım rekorları kıran bir video vardı. Çocuk annesine kızgın ve sitem dolu bir sesle: "Herkesi rahat bırak anne, babama işe git deme, bırak istediği zaman gitsin, bana ödev yap diyorsun, bırak istediğim zaman yaparım. Akşam yat deme, istediğim zaman yatarım. Bütün ülkeyi üzüyorsun anne, yeter artık, rahat bırak anne! Hayat böyle bir şey olsun anne, herkes rahatına baksın."
Anne olup da şu videoya gülmeyen, gülerken de içi cız etmeyen var mıdır? İnsanı ister istemez muhasebeye sokuyor o zeytin gözlü filozof çocuk. Haklı, anneler hep bir kontrol halinde. Ama sorun bakalım onlar da bu durumdan memnun mu? Babaya, abiye, ablaya hep bir şeyleri hatırlatmak zorunda olmak mutluluk verici bir şey mi sanıyorsunuz? Anneler bu görevi "dırdırcı, rahat bırakmayan, kafa ütüleyen" sıfatlarını alma pahasına üstleniyorlar. Yoksa bu devran döner mi? Dönmez bence.
Hadi bir hafta annenizle anlaşın ve bunları yapmamasını söyleyin, bakalım ev ve evdekiler ne hale geliyor. Diğer yandan, bunları sorgulayan o minik yürek sen de çok haklısın, keşke bu düzen bizi rahat bıraksa ve herkes istediği gibi yaşasa.

KAYGINIZ ÇOCUĞUNUZA YANSIR
Okullar açıldı, çoğu anne-babayı da zorlu bir dönem bekliyor. Bana gelen maillerden ebeveynlerin en çok kendilerini çaresiz hissettiği durumların çocuklarının okula gitmek istemediği sabah saatleri olduğunu anlıyorum. Peki, çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa ne yapmalıyız? İşte bunun cevabını Liv Hospital Çocuk Gelişim Uzmanı İlknur Güven'den aldım.
"Çocuğunuz sözel olarak ifade etmese de, davranış ve mimiklerinizden neler hissettiğinizi çok iyi anlar. Eğer çocuğunuzu okula başlattığınız için suçluluk duyuyorsanız, o da bunu hissedecektir. Unutmayın ki sizin kaygınız çocuğunuzun kaygısını artıracaktır. Onu okula gönderme konusunda siz sakin ve emin davranırsanız çocuk da kendini güvende hissedecektir. Eğer seçme şansı verirseniz, doğal olarak annesi ile kalmak ister. Ancak kendisi için doğru olanı değerlendirme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle okula başlamak gibi önemli bir kararın çocuğunuzun anlık isteklerine bakılmaksızın sizler tarafından verilmesi gerekir.

VEDALAŞMAYI KISA TUTUN
İstemediği zaman okuldan alınacağını bilmesi veya bunu sezmesi, okula uyumunu ve düzenli devam etmesinin sağlanmasını zorlaştırır. Bu nedenle, okul ile ilgili önemli bir sorun ya da hastalık durumu olmadığı sürece okuldan ayrılmasının söz konusu olmadığı ona anlatmalısınız. İlk birkaç gün yeni ortama güven duyması için öğretmenlerin önerileri doğrultusunda annesi veya babası (tek kişi) okulda belli bir süre kalabilirsiniz. Ancak bunun birkaç günü geçmemesine dikkat etmelisiniz. Vedalaşma süresini kısa tutmalısınız ve tutarlı davranmalısınız.
Açık olun, okul ve öğretmeni ile ilgili doğru olmayan şeyler anlatmayın. 'Ağlarsan seni okula almazlar' gibi cümlelerden kaçının. Okula gitmeden önce birlikte kahvaltı etmeye ve uğurlamaya dikkat edin. Son dakika uyarılarından kaçının. Bu sadece onu huzursuz eder."

***

Neşeli çocuklar

EĞLENİRKEN ÖĞRENECEKLER

Sakıp Sabancı Müzesi 2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca da ilkokuldan liseye kadar tüm öğrencileri kapsayan atölye çalışmalarına devam ediyor. Hafta sonları çocuğunuzla birlikte hem eğlenmek hem de bilgilenmek istiyorsanız bu atölyeleri kaçırmayın.
Anaokuluna giden çocuklar müzede, kitap süsleme sanatının temel kurallarını eğlenceli bir şekilde keşifler yaparak öğrenecek. Etkinliklerde oyunlar oynanacak, kendi isimlerinden oluşan sayfaları süsleyecekler.
İlkokul öğrencileri katılacakları atölye çalışmalarında, hattatların kullandıkları yazı takımlarını ile yazı yazma deneyimi yaşayacak, isli mürekkep ve kamış kalemler ile kendi sayfalarını hazırlayacaklar.

ADAM OLACAK ÇOCUK
Bizim çocukluğumuz Barış Manço'nun 7'den 77'ye programını heyecanla izleyip kaç puan alacağımızı hesaplamakla geçti. Şimdi sıra bizim çocuklarımızda ve babasının yolunda ilerleyen Doğukan Manço'da. Çocuğunuzla birlikte nostaljik bir gün geçirmek istiyorsanız, yarın Metrocity AVM'de gerçekleşecek olan Doğukan Manço ile Adam Olacak Çocuk etkinliği tam size göre.

BEBEĞİNİZLE MÜZE GEZİN
Bugün Oyuncak Müzesi'nde bebeği olan annelere özel bir etkinlik var. Bebeğiniz ilk müze deneyimini Oyun terapisti Sendi Kasar eşliğinde bugün yaşayabilir. Sizin güvenli kollarınızda gezerken gördüğü oyuncaklar ile eğlenip ayına uygun etkinlikler ile kaliteli zaman geçirebilir.

BİZE ULAŞIN