7/24 şehirde yaşam sergi

7/24 şehirde yaşam sergi

  • Cumartesi Sabah
  • Cumartesi 07.10.2017
SERGİ
Bir ustanın fırçasından

Modern sanatımızın öncü isimlerinden Balkan Naci İslimyeli, 45. sanat yılını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi'nde açılan Hatırla sergisiyle kutluyor. Sergide; sanatçının son 30 yılından seçkilerle birlikte hiç sergilenmemiş eserleri de yer alıyor.
Küratörlüğünü Erkan Doğanay'ın yaptığı sergi özellikle, Balkan Naci İslimyeli'nin sanatsal serüveninin ikinci yarısı olarak adlandırılabilecek bir dönemi kapsıyor. Sergisinin seçkisi; çoğu, sanatçının özel koleksiyonu için sakladığı, kendi dönemlerinin sayılı örneklerinden oluşuyor. Tüm işleri gibi son dönemdeki yapıtları da insan ve bellek merkezli olan sanatçının Hatırla sergisinde kronolojik bir sıralama bulunmazken, sergi tematik bölümlere ayrılıyor. Böylece tüm dönemlerindeki farklılıkların ve ortak noktaların birlikte, net bir şekilde görülmesini hedefleyen İslimyeli'nin şiirleri ve metinleri ise, hem yapıtların içine hem de mekanın bütününe yayılıyor.
Sergi 27 Ekim'e kadar açık.

Deniz Bolışık'ın favori 5'i
Deniz Bolışık Ortaköy'de oturduğu için boş zamanlarının çoğunu mahallesinde geçiriyor. Ortaköy'deki kafe sahipleriyle aile gibi olduklarını söyleyen Bolışık'ın favori mekanı Müessese.
Canı pizza istediğinde tercih ettiği mekan yine Ortaköy'deki Pizzano. Burada en sevdiği pizza çeşidi pesto soslu pizza.
Mahallesinden çıkmadan eğlenmeyi seven Bolışık'ın gece arkadaşlarıyla vakit geçirmek için seçtiği yer Boğaz kıyısındaki Ruby. Huzurlu, temiz ve nezih bir eğlence ortamı sunan mekan oyuncunun yeni gözdesi.
Hafta sonları Cihangir'de vakit geçirmeyi de seven Bolışık rahat ortamı sebebiyle Gregory'yi tercih ediyor.
Canı tatlı istediğinde gittiği yer ise Yeniköy'deki Zeynel.

3 ÖNERİ
Ay Ve Şenlik Ateşleri / Cesare Pavese / Can
Avrupa'nın Katli / Howard M. Sachar / Yky
Tarla Kuşunun Sesi / Mustafa Kutlu / Dergâh 3ÖSERGİ
Tarihi köşkte zaman yolculuğu

Osmanlı'nın son döneminin önemli yapılarından biri olan Nakkaştepe'deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 15. İstanbul Bienali süresince özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Melih Fereli ve Karoly Aliotti küratörlüğünde gerçekleşen Kapı Çalana Açılır sergisi, Türkiye'den ve dünyadan 24 sanatçının 1700'lerden günümüze geniş bir döneme yayılan ve bir kısmı Türkiye'de ilk kez sergilenen 30 yapıtını bir araya getiriyor.
Bir 19. yüzyıl yapısı olan Abdülmecid Efendi Köşkü, bu sergi dolayısıyla ilk defa ziyarete açılıyor. Sergi, bu tarihi köşke adımını atan ziyaretçileri zaman içinde bir yolculuğa çıkartıyor. Geçmişin izlerini taşıyan yapıda bir araya gelen resimden fotoğrafa, heykelden yerleştirmeye çok farklı teknikler ve malzemelerle üretilmiş yapıtlar, bir yandan zamanda donmuş bir mekâna girildiği hissini uyandırırken diğer yandan da uzun yıllardır kullanılmayan bu yapıyı yeniden yaşayan bir yere dönüştürüyorlar.
Sergi perşembe ve cuma 14:00-19:00, cumartesi ve pazar ise 11:00-19:00 arasında gezilebilir. Giriş ücretsiz.

KİTAP / GÖKSAN GÖKTAŞ
Tutkunun 24 saati
Stefan Zweig, derin anlatımların yazarı. Ne anlattığından çok nasıl anlattığıyla, alt metinde neyi deştiğiyle öne çıkan ustalardan. Zweig'ın Bir Kadının Yaşamından 24 Saat adlı uzun hikayesi ya da kısa romanı da, evli ve çocuklu mazbut bir kadının başka bir adamın peşinden gidip kaybolmasıyla gelişen bir günü anlatıyor. Ama asıl mevzu, insan ruhunun hem zehri hem panzehri olan tutkunun, saplantının izini sürmek. Kahramanımız, bir ömrün özetini çıkaracağı 24 saatte okuyucuya da kendi tutkularıyla, kendi yaşam günlüğünün altı çizilecek satırlarıyla baş başa bırakıyor.
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Stefan Zweig / AlfaFESTİVAL
Ye, iç, eğlen

Yemeye, içmeye, tasarıma ve müziğe meraklı olanları bir araya getiren yeni lezzet festivali Gastronomica Fest başladı. Festivalde, canlı müzik performanslarının yanı sıra, yeme içme sektörüne yön veren isimlerle atölye çalışmaları da yer alıyor. Festivalin konsepti "Ye, İç, Eğlen!" KüçükÇiftlik Park'ta yapılan festival her yıl Türkiye'den farklı bir şehri de ağırlayacak. Festivalin ilk yılının lezzet şehri Gaziantep. festivalin biletleri Biletix'te 30 TL'ye satılıyor.ATÖLYE
Ebru öğrenmek ister misiniz?

İzmir Alsancak'taki Doryan Art Atölye'de Osmanlı'dan günümüze ulaşan ebru sanatının inceliklerini öğreten bir kurs var. Üç saat süren çalışmanın ücreti 56 TL.

MÜZİK
Sibel Can İzmir'de

Sibel Can sonbahar turnesi kapsamında 7 Ekim'de İzmir'de sevenleriyle buluşacak. Konser İzmir Açıkhava Tiyatrosu'nda saat 21:15'te. Bilet fiyatları 67 ila 167 TL arasında değişiyor.

Gökhan Tepe'den demli şarkılar
Sevilen sanatçı Gökhan Tepe 13 Ekim cuma akşamı Kartal'daki Beyrut Performance Hall'da bir konser verecek. Bilet fiyatı 57 TL.

NOT DEFTERİ
1
Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Pinokyo çocuk oyunu bugün iki seans oynuyor. Birinci seans saat 13:00'te ikinci seans ise 15:00'de. Bilet ise 23 TL.
2 İBB Şehir Tiyatroları'nın sahnelediği Saadet Hanım oyunu, 11 Ekim Çarşamba günü Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde saat 15:00'de ve 20:30'da tiyatroseverlerle buluşuyor.
3 İki perdelik Fatih (Bizans Düştü) tiyatro oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde 13 Ekim Perşembe günü saat 20:00'de tiyatroseverlerle buluşuyor.
4 LOC Festivals / Leaders of Coffee/ Coffee Festival İzmir, Türkiye'nin en büyük kahve festivali! Festival, 13 Ekim Cuma günü saat 12.00'de başlıyor. Giriş 39 TL. Etkinlik 14-15 Ekim'de de devam ediyor.
BİZE ULAŞIN