Sokaktan özel partilere hip hop dalgası

Üzerinize bol, renkli bir şeyler giyin, spor ayakkabılarınızı ayağınıza geçirin, dans etmeye gidiyoruz. Dansa, sanata ve modaya etki eden hip hop’ın sesi yükselmeye başladı

Sokaktan özel partilere hip hop dalgası
1970'li yılların sonu. New York gettolarında 'okula dönüs' partisi yapılıyor. DJ setinin basında Jamaika asıllı Kool Herc var. Insanların keyfi yerinde, dans etmek istiyor. DJ Kool Herc enstrümantal geçis aralıklarını insanlar daha uzun süre dans etsin diye uzatıyor. Yaptıgı ise yarıyor. Iste o partiden bugün breakdance diye adlandırdıgımız dans çıkıyor.
Zaman içinde partiyi canlı tutmak için ritimlerin üzerine kafiyeli sözler okunmaya baslanıyor. Iste 1970'li yılların sonunda hip hop müzigi de bu sekilde dogmus oluyor.
ABD'de gettolarda dogan, siyahilerin müzigi olarak yayılan hip hop kısa sürede tüm dünyada sanattan modaya, danstan dekorasyona kadar birçok alanda kendini gösteriyor.
ABD'de en çok kazanan ve satıs rekorları kıran sanatçılar arasında hip hop starlar bası çekiyor. Banliyölerden lüks semtlere yayılıyor hip hop tutkusu.
Bugün Miami'de, New York'ta pek çok hip hop kulübü var.
Avrupa'da da durum farklı degil. Hatta Almanya'da sanatta ve modada da hip hop oldukça etkili. Bizde ise televizyonlardaki yetenek yarısmalarında duydugumuzda çok sevdigimiz ama kulüplerde dinlemeye asina olamadıgımız bir müzik türü olmaktan öteye gidememisti. Ama yeni sezonda bu tabu yıkılacak gibi duruyor.
Geçen ay Istanbul Küçükçiftlik Parkı, uluslararası hip hop festivaline ev sahipligi yaptı. Hip hop müziginin dünyaca ünlü ustaları Türkiye'deki temsilcileriyle birlikte festivalde sahne aldı. DJ'ler setin basına geçti, breakdance ve grafiti de eksik olmadı.
Üniversite ögrencileri festival alanını saatler öncesinden doldurdu. Breakdance yaptı, grafiti gösterilerini izledi. Hep bir agızdan sarkılara eslik edip ne denli konuya hakim oldugunu da ispatlamıs oldu.

ÖZEL PARTİLER
Hip hop giyimden kusama, sanattan yasam felsefesine kadar pek çok alanı kaplayan bir müzik türü. Üstelik çok renkli, çok rahat... Hal böyle olunca parti konseptlerine de sıçramaya basladı. Iki hafta önce Yeniköy'de hip hop konseptli özel bir ev partisi düzenlendi örnegin. Üstelik yas ortalaması 40 üstüydü. Duvarlarda grafitiler, eski radyo seklinde fusya, mavi, yesil kanepeler... Davetiyeler dolar seklinde hazırlanmıstı. Tuvalet kagıdı ruloları da lüks markaların logoları ve yine dolarlardan olusuyordu.
Elbette gelenlerin kıyafetleri de hip hop'a uygundu. Fusya, beyaz çizgili kırmızı esofman takımları, altın zincirler çogunluktaydı. Renkli ve eglenceli bu partinin benzerleri 31 Ekim Cadılar Bayramı'nda da yapılmadı degil.
Geçen hafta Kabatas'ın mahalle kafesi Setup'ta da bir hip hop gecesi düzenlendi. Sanırsınız herkes bu geceyi bekliyordu. Mekan doldu, gelenler gecenin sonuna kadar dans edip costu.

DANS EDEMİYOR MUSUNUZ?
"Hip hop iyi güzel de dansını iyi bilmiyorum" diyenlerdenseniz endişe etmenize gerek yok. Aslında ritme kendinizi bıraksanız zaten eller ayaklar dans etmeye başlıyor. Yine de "Uzman olayım, madem hip hop şarkılar fazlalaşıyor dansını iyice öğrenip etrafa caka satayım" diyorsanız buyurun Dans Fabrikası'na. 4. Levent'teki kursla ilgili bilgiyi internet sitesinden öğrenebilirsiniz: dansfabrikasi.com

FUAT ERGİN'İN FAVORİ HİP HOP ŞARKISI
1 - Organized Konfusion: Thirteen
2 - Smif-n-Wessun: Soundbwoy Bureill
3 - Artifacts: Who's This?
4 - Dr. Dre: Kush
5 - N.W.A: Alwayz Into Somethin

- ŞURADAN BURADAN -

IN & OUT

- Kırklareli, Lüleburgaz, Eceabat taraflarına gitmek, Longoz Ormanları'nda yürümek IN. Modası geçmeye başlayan Ağva OUT. Fiyatlarını şişiren işletmeler kendi yaptıklarına yansın.

- Karabuğday, soya, mısır gibi farklı ekmek çeşitlerini almak, tüketmek, onlarla sandviç yapmak IN. Kruvasan, çörek gibi fazla yağlı ve beyaz undan yapılan hamur işlerini yemek OUT.

- Balat'ta antika dükkanları arasında kaybolmak, Agora'da mezeleri tatmak, Çanak'ta kuru fasulye kaşıklamak, Cafe Vodina'da kahvaltı yapmak IN. Bütün günü boş boş Nişantaşı kafelerinde geçirmek OUT.



KIŞA ÖZEL YENİ MENÜ
Kimi vardır bir restorana gittiğinde hep aynı sevdiği yemeği sipariş verir. Kimi benim gibi menüdeki yeni seçenekleri görünce abartılı şekilde sevinir. 10. yılını dolduran kafe zinciri Big Chefs menüsünü yenilemiş. Yeni menü de yine kitapçık gibi. Lezzetler arasında seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Sucuk sevenler hiç düşünmeden sucuklu humuslu böreği sipariş etsinler. Dana şaşlık ise fine dining restoranlarla yarışır cinsten. Üstelik yeni menü aynı anda tüm Big Chefs şubelerinde servis edilmeye başlamış. Kafe zincirinin bir diğer sürprizi ise DJ performanslarına yer vermesi.
BİZE ULAŞIN