Sonbaharın tadını çocuklarla çıkarın

Sonbahar tüm güzelliği ile doğayı donatmışken çocuklarımızı bundan mahrum bırakmak olmaz. İşte çocuklu aileler için İstanbul’da sonbaharın tadını çıkarabilecekleri üç adres

Sonbaharın tadını çocuklarla çıkarın
Kasım ayında olmamıza rağmen havalar oldukça sıcak. Özellikle çocuklu aileler için bu havalar bir fırsat. Kış bastırmadan bu havaların tadını çıkarmak lazım. Sonbaharın bize sunduğu görsel şölene çocuklarımızı tanık etmenin tam zamanı.
Bebeği benim gibi küçük olanların hava koşulları konusunda çok evhamlı olduğunu biliyorum. Aman rüzgâr olmasın, çok soğuk olmasın, sıcakta da kalmasın... Bizim bu endişelerimiz hiç bitmez. Çocuklarımızı eve kapatıp temiz havadan da mahrum bırakacak değiliz.
Ben de İstanbul'da yaşayanlar için bu güzel mevsimin tadını ailece çıkarabilecekleri üç yer belirledim. Karşılaşabileceğiniz sorunları da ekledim ki önlem alabilesiniz. Yol tarifi bile verdim, daha ne yapayım? Eşinizi ve çocuklarınızı alıp kendinizi sarı ve tonlarının büyüsüne bırakarak anı biriktirmek de size kaldı. Fotoğraflarınızı da bekliyorum.

OTAĞTEPE FATİH KORUSU
Anadolu Yakası'nda sonbaharın tadını çıkarabileceğiniz ve en güzel İstanbul Boğazı manzarası izleyebileceğiniz yerlerden biri Otağtepe. Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak da geçiyor adı. Oldukça güzel düzenlenmiş. Bebek arabasıyla rahatça ilerleyebiliyorsunuz. Daha büyük çocuklarınız gönüllerince koşup eğlenebilir. Ancak merdivenler ve yokuşlar var. Zaten aşağı doğru ilerliyorsunuz. Yani dikkatli olmak gerekiyor.
Çimenlere basmak yasak değil. Ancak piknik ve mangal yapmak yasak. Ücretsiz otoparkı da bulunuyor. Minik bir göleti ve durup dinlenebileceğiniz çardakları var. İçinde yeme-içmeye dair bir yer yok. Tuvalet buluyor. Saat 8.30'da açılıyor ve ziyaretçilerine 17.30'a kadar hizmet veriyor.

Nasıl gidilir?
Kadıköy rıhtımdan 14M numaralı otobüse binip Otağtepe durağında indikten sonra sağ tarafta kalan Doğal Sokak'ı takip edip parka ulaşabilirsiniz.
Arabayla, ikinci köprüye gelmeden Kavacık Sapağı'ndan çıkıp Otağtepe tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz.

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ
Şehrin içinde nefes alabileceğiniz, çocuğunuzla birlikte rahatça gidip hem doğaya dokunup hem de çeşit çeşit aktivitelerle eğlenebileceğiniz çok güzel bir yer burası. Çocuklarınız bayılacak. Göletlere bakıp sayısız ördekleri görünce nasıl mutlu olacaklarını şimdiden görebiliyorum. Envai çeşit ağaç ve çiçeği tanıyacaklar. Görsel hafızalarına muhteşem bir sonbahar karesi yerleşecek. Çiçek ekip, toprağa dokunacaklar. Fotoğraf makinenizi götürmeyi ya da telefonunuzun hafızasını boşaltmayı unutmayın. Çünkü burada yüzlerce fotoğraf çekeceksiniz.

Nasıl gidilir?
Taksim'den kalkan sarı Ataşehir dolmuşları ya da 256 numaralı Ataşehir otobüslerini kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.
Arabayla, Ataşehir'i Doğu Ataşehir'e bağlayan köprünün Doğu Ataşehir ayağındaki girişinden ilerleyebilirsiniz.

ATATÜRK ARBORETUMU
İçinde yeme-içme için bir yer yok. O yüzden sakın aç gitmeyin. Çocuklarınız içinse çantanıza su ve ufak atıştırmalıklar mutlaka atın. Bebeğinizin altını değiştirmek için yer yok. O yüzden gitmeden mutlaka değiştirin. Otopark alanı kısıtlı ve yer bulmak zor. Giriş ücretli.Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın, çünkü burada doğa size tüm güzelliklerini sunuyor. Çocuklarınızı huzur, sessizlik ve sonbaharın eşsiz renkleriyle buluşturmuş olacaksınız.

Nasıl gidilir?
Büyükdere Caddesi'nden Sarıyer'e oradan da Bahçeköy'e sapacaksınız.
Kemerburgaz Yolu'nun sol tarafından dönüp ilerlediğinizde yarım kilometre kadar sonra karşınıza arboretumun giriş kapısı gelecek.
Metro ile Hacıosman'a kadar geldikten sonra 42HM'ye bindiğinizde Bahçeköy'e kadar gidebilirsiniz. Buradan 5-10 dakikalık bir yürüyüşle Atatürk Arboretumu'na ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN