Mutlu bebek mutlu aile

Mutlu bebek mutlu aile
Bebek sahibi olmak başlı başına bir mutluluk ancak sürekli ağlayan, neden ağladığına anlam veremediğimiz huzursuz bebeğimiz bizi kaygı ve endişeye düşürür. Oysaki emzirsek rahatça uyusa, uyandığında gülücükler saçarak bizimle oynasa ne güzel olur değil mi?
Peki, gaz sancısı çekmeyen, uykusu düzenli bir bebek hayal mi? Bu soruyu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben'e sorduğumda işin sırrının bağırsaklarda olduğunu söyledi:

BU SİNYALLERE DİKKAT
"Bebeğin büyümesi, gelişmesinin yanında psikolojik olarak sağlıklı ve mutlu olabilmesi için de bağırsak florası çok önemli. Mutluluk hormonu serotoninin yüzde 95'i bağırsakta salgılanıyor. Bununla birlikte çocuğun mutluluğu, kolay dışkılaması, sindirimi hepsi beslenmeyle alakalı. Bağırsak aslında ikinci beynimiz. Yüz milyondan çok sinir ucu var. Çok miktarda bakteri içeriyor. Bu bakteriler hem sindirimi kolaylaştırıyor hem de diyabet ve obeziteyi engelliyor.

EK GIDAYA ERKEN GEÇMEYİN
"Her bebekte gaz sancısı, ara sıra kabızlık olabilir. Bunlar tamamen fizyolojik. Ama sindirim sisteminde bozukluk varsa kolay dışkılayamaz, gaz sancısı ve uyku problemi ortaya çıkar, reflü, mukuslu kakalar olur" diyor Matben ve devam ediyor: "Bebeğin sağlıklı bir bağırsağa sahip olması için doğumdan itibaren anne sütü verilmeli. Çünkü sindirimi kolay ve içinde milyonlarca yararlı bakteri içeriyor. Bağırsağı da kuvvetlendiriyor. Ancak annenin sütü yeterli değilse, yüzde 50 anne sütü yüzde 50 diğer besinler de olabilir. Açıkçası bir damla bile anne sütü alması kârdır."
"Ek gıdaya mutlaka dördüncü aydan sonra geçilmeli. Çünkü öncesinde bebeğin sindirim sistemi hazır değil. Altı aydan sonra sebze püreleri ve yoğurt verilebilir. İlk altı ay anne sütü alan bebeğe su bile vermeye gerek yok. İnek sütü alerjisi çok arttı. İnek ve keçi sütünü ilk bir yıl önermiyoruz. Mümkünse iki yaşından sonra verin."
BİZE ULAŞIN