Mutlu bir yılın ilk adımını kahvaltıda atalım

Güne başlamanın en iyi yoludur kahvaltı... Sağlıktır, enerjidir, mutluluktur, keyiftir... Öyleyse umutlarımızın yeşerdiği, yeni yıl heyecanının herkesi sardığı şu günlerde yeni yılın ilk kahvaltısıyla daha umutlu, daha enerjik bir yıla merhaba diyelim

Mutlu bir yılın ilk adımını kahvaltıda atalım
Dengeli beslenmenin ilk adımı güzel ve lezzetli bir sabah kahvaltısından geçer. Sağlıklı ve düzenli bir kahvaltı alışkanlığı hem yetişkinler hem de çocuklar için çok önemli. O nedenledir ki uzmanlar da kahvaltıyı asla atlanmaması gereken öğün olarak altını çiziyor. Bütün gece süren açlıktan sonra, bizi güne hazırlayan en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Bu sürede aç kalmış vücudumuzun enerji kazanması, düzenli ve verimli çalışması için kahvaltı es geçilmemeli, mutlaka yapılmalı.
Protein, vitamin ve mineral açısından zengin, dengeli bir kahvaltı yapan kişilerin daha az kilo problemi yaşadığı biliniyor. Kahvaltının atlanması, kan şekerinin gün içerisinde dengesiz bir seyir izlemesine neden oluyor. Bu durum metabolizmayı yavaşlatıyor, dolayısıyla kilo kontrolü zorlaşıyor.
Bu kadar değil; dikkat eksikliği ile motivasyon düşüklüğünün önemli bir sebebi de bu. Şöyle söylersek hiç abartmış olmayız: Kahvaltı güne daha istekli başlamanın, motivasyon ve verimli bir günün altın anahtarıdır.

ÇOCUKLAR İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR
Sabah kahvaltısı sütü, yumurtası, peyniri, zeytiniyle özellikle çocuklarda günlük enerji ve besin gereksinimini sağlaması açısından gereklidir. Çocukların büyüme ve gelişmesinde önemli paya sahip kahvaltı, okul çağındaki çocukların başarısında da önemli bir etken. Uzmanlar, dengeli bir sabah kahvaltısı yapan çocuklarda dikkat, odaklanma ve konsantrasyonun arttığına dikkat çekiyor. Kahvaltı atlayan çocuklar, yorgunluk, bitkinlik yaşıyor. Ve bu çocuklarda sıklıkla kilo problemi de görülüyor.
Araştırmalar, kahvaltı yapan çocuğun sınıf içerisinde daha aktif, başarılı ve kavrama yeteneğinin daha iyi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Özellikle ilköğretim ve anaokuluna giden çocukların kahvaltı alışkanlığı dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı edinilmesi bakımından oldukça önemli. O nedenle uzmanlar sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanın öncelikle kahvaltı etmekle başladığına dikkat çekiyor.
Çocuklar, daha fazla uyumak, okula yetişmek için kahvaltıyı geçiştirmek isteyebilir. Ebeveynler keyifli bir kahvaltı içeriğiyle bu sorunu aşabilir.

KÜLTÜRÜMÜZÜN PARÇASI
Türk kahvaltısı zengin içeriğiyle bilinir. Kahvaltının, kültürümüzde yeri büyüktür. Geleneksel kahvaltımızın olmazsa olmazları vardır; peynir, zeytin, mevsim yeşillikleri, sucuklu yumurta, tereyağı, kızarmış ekmek, omlet, simit ilk akla gelenler.
Bu geleneksel kahvaltı sofraları çok sayıdaki peynir çeşitleri, kuru meyveler, yöresel tatlar, börekler, gözlemeler, poğaçalar, kaşarlı simitleri ile zenginleştirilerek günün en lezzetli öğününe dönüştürülebilir. Ancak bu kadar ayrıntılı bir kahvaltının tadını çıkarmak için hafta sonunu beklemek gerekir. Elbette böyle bir kahvaltıdan mutsuz ayrılmak söz konusu olamaz.
Lezzetli bir kahvaltı sofrası, şık bir masa düzeniyle göze de ruha da hitap eder. O nedenledir ki kahvaltı sofraları daha bir zevk ve keyifle hazırlanır. Nefis kahvaltılıkların sunumu ise başlı başına bir keyif. Tek başına peynir tabağı bile tam bir görsel şölen. Dilimlenmiş peynirler, taze ve kuru meyvelerle bezenmiş, zeytin, yeşillik, krem çikolatası, çeşit çeşit ekmeklerle donatılmış bir sofraya kim hayır diyebilir. Hele tüm bu lezzetler bir de sunumla desteklenirse... Çi börekten, yumurtalı ekmekten bahsetmedik bile... Tüm kahvaltılarımız bereketli, huzurlu olsun...ÖNEMLİ SOSYALLEŞME ALTERNATİFİ
Kahvaltı artık günümüzün önemli bir sosyalleşme aracına dönüştü. Kimi misafirlerimizi şık kahvaltılarımızla ağırlar kimi buluşma ve programlarımızı kahvaltı olarak planlarız. Misafir ağırlamalarında kahvaltı artık önemli bir paya sahip. Gerek evde gerek dışarıda kahvaltı keyifli bir zaman dilimine dönüştü. Böyle olunca hem geleneksel hem yöresel hem de dünya kahvaltısı sunan mekanların sayısı da giderek artıyor.

SOHBETLERİN EN KEYİFLİSİ
Kahvaltıyı sadece günün bir öğünü olarak tarif etmek haksızlık olur. Aileleri, sevenleri bir masa etrafında toplar kahvaltı. İster bir pazar gününde ister bir bayramda ya da özel bir günde. Hasret gidermeler, anılar, kahkahalar bu masa etrafında uçuşur. Birçok anıya kahvaltı masalarında imza atılır. Lezzetli bir çay eşliğinde masa başında laf lafı açar, sohbetler uzar gider. O nedenle kahvaltı sohbetlerinin keyfi de ayrıdır. Sofradaki tatlar gibi sohbetin de tadına doyulmaz. İster küçük ister kalabalık kahvaltı sofraları olsun en güzeli de kendiliğinden sürüp giden bu uzun ve keyifli sohbetler değil midir?

SAĞLIKLI KAHVALTININ PÜF NOKTALARI
Her gün mutlaka sabah kahvaltısı yapılmalı.
Kahvaltınızı acele, atıştırma şeklinde değil dengeli ve sağlıklı seçimlerinizle yapın. Ne yediğiniz önemli.
Çok hafif bir kahvaltı gün içinde çabuk acıkmanıza, düşük bir metabolizma hızı ile güne başlamanıza neden olur.
Yiyecek miktarları çok önemli ve kişinin ihtiyacına göre değiştiği için dengeli bir kahvaltı olmasına özen gösterin.
Mevsim değişikliği ile kahvaltılıkların çeşidini değiştirebilir ya da artırabilirsiniz. Kahvaltıda tüketilen meyve sebzelerin mevsiminde olmasına dikkat edin.
BİZE ULAŞIN