374 saat çaldı

1971 tarihli Six Day War adlı şarkıya yaptığı remix’le gündemde olan DJ Mahmut Orhan, geçen yıl 374 saat canlı çaldı

374 saat çaldı
61 ülkede sayısız şehre 293 kez uçtu. 187 performansta 374 saat çaldı. 400 binden fazla dinleyici ile buluştu. Spotify üzerinden 4 milyon kişi onu 2 milyon saat dinledi. Ultra Music Festival'in Avrupa ayağında çaldı...
Yabancı değil, bir Türk DJ'e, Mahmut Orhan'a ait bu rakamlar. 2017 yılının nasıl geçtiğinin özeti. Son dönemde hangi müzik adamıyla konuşsam ondan övgüyle bahsediyor. Setin başına geçtiğinde ondan mutlusu yokmuş gibi görünüyor. Geçen çarşamba günü 25. doğum gününü yine DJ kabininde kutladı. Hypnos Hall'da gerçekleşen gecede sahneye binlerce gencin alkışları ve çığlıkları arasında çıktı. Colonel Bagshot'ın 1971 tarihli savaş karşıtı Six Day War adlı parçasına yaptığı remix'i çalmaya başladığında ise herkes dans ediyordu. O enerjiyi hissetmek müthişti.
Mahmut Orhan'dan bahsetmişken DJ arkadaşları ile güçlerini birleştirip aynı çatı altında toplandıkları Riko Disco'dan bahsetmemek olmaz. Sezer Uysal, Aytaç Kart, Bora Kibil, Levent Özbay, Bulut Gürsoy gibi adını sık duyduğumuz DJ'ler üretimlerini bu oluşumda paylaşıyor. Sonbaharda Belgrad'da bindiğim bir takside Bora Kibil ve Sezer Uysal ortak çalışması çalıyordu. İstanbul'da birçok mekanda da performanslarını izlemek mümkün. Riko Disco'nun amaçlarından biri de gençlere yol göstermek. Ben olsam fırsatı kaçırmazdım.

YARALARIM SAVAŞÇI OLDUĞUMU HATIRLATIYOR
Justin Timberlake, 2 Şubat'ta çıkacak dördüncü albümü Man of the Woods'un ilk şarkısı Filthy'yi yayınladı. Şarkının klibinde Timberlake'i kalabalık bir salonda projesini tanıtan modern bir mucit olarak izliyoruz. Başrolü bir robotla paylaşıyor.
Klipte dans edenler arasında ise Hırvat dansçı Maja Keres dikkatimizi çekiyor. Geçen yıl Grammy Ödülleri'nde Busta Rhymes ile sahneye çıkan Maja'nın iyi bir dansçı olmasının yanı sıra bir özelliği daha var. O da karın bölgesindeki yara izleri.
12 yıl önce bir otomobil kazası geçiren 30 yaşındaki Maja'nın karaciğeri, kaburgaları ve omurgası ciddi hasar görmüş. Bir dizi ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Maja yara izlerini hiç çekinmeden gösteriyor. Ve bu konuda şunları söylüyor: "Yaralarım bana savaşçı olduğumu anımsatıyor. Kendimden şüphe ettiğimde ya da karşıma bir sorun çıktığında, hiçbir şeyin yaşadıklarımla kıyaslanamayacağı aklıma geliyor. Yaşadığım her güne şükrediyorum."NOTALAR ŞEKİLLENDİ
Gripin'in yeni albümü Nasılım Biliyor musun?'un kartonetini incelerken sayfalardaki farklı renklerdeki birtakım şekiller dikkatimi çekti. Meğer bu şekillerin özel bir anlamı varmış ve fikrin arkasındaki isim de grubun gitaristi Murat Başdoğan'mış. Grup fikri nasıl hayata geçirdiklerini şöyle anlatıyor: "Bazı seslerin, notaların frekanslarından şekiller üretiliyor. Bir metal levha üzerine kum ya da benzer bir madde sererek... Biz de bu yöntemi kullanıp şarkıların ilk seslerinin frekanslarını bulduk. Şekillerin hangi renklerde olacağını ise sineztezi yöntemiyle belirledik."
BİZE ULAŞIN