7/24 şehirde yaşam

7/24 şehirde yaşam
Tiyatro / Ceren Arseven
Fareler ve insanlara dair

Issız bir kasaba... Umudunu yitirmiş insanlar... Yarını olmayan mevsimlik işçiler... Yalnızlıklarında kaybolmuş bu insanların arasında var olmaya çalışan iki dost: George ve Lennie... Uzun zamandır beraber olan bu ikilinin, tüm umutlarını yitirmiş insanların arasında en büyük şansları dostlukları ve hayalleridir. Bu hayaller, çiftlikteki diğer insanları da bir girdap gibi yavaş yavaş içine çeker; kasabadan kurtulmak için hayaller kurulur, planlar yapılır ve sonunda gitme zamanı gelir. Ne var ki, fareler ve insanların en iyi düşünülmüş planları genellikle boşa çıkar. John Steinbeck'ın klasikleşmiş oyununu bugün 20:30'da Mecidiyeköy'deki Profilo Alışveriş Merkezi'nde izleyebilirsiniz. Tam bilet 46 TL, öğrenci ise 56 TL.



Müzik / Meltem Fıratlı
Mirkelam'la 90'lara dönüş

90'lı yıllara damga vuran Mirkelam, en sevilen şarkılarıyla Kartal'daki Beyrut Performance sahnesinde dinleyicilerle buluşuyor. Bugün 21.30'da başlayacak konserin bilet fiyatı 45 TL.

21 yaş altı festival
Yarıyıl tatili başlayan gençler bugün müziğe doyacak. Teoman, Manga, Ezhel, Pera, Dolu Kadehi Ters Tut ve Oğuzhan Uğur'un katıldığı Genç Bi Şenlik Sömestr festivali Ülker Sports Arena'da gerçekleşecek. 21 yaş üzerinin katılmadığı festival için kapılar 12.30'da açılacak. Bilet fiyatları tribün 80, saha içi ayakta 99 TL.



Emel Sayın seslendirecek

Türk sanat müziğinin güçlü sesi Emel Sayın, besteci Sadettin Kaynak'ın eserlerini seslendirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Bestekarlarımız projesi kapsamındaki konser Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bugün gerçekleşecek. Saat 20.00'deki konserin bilet fiyatları 30 ve indirimli 20 TL.



Sergi
Sanatın adı kırmızı

İsmini, Tuğba Hacısüleymanoğlu'nun çalışmalarında kimi zaman bir leke, kimi zaman bir form olarak karşımıza çıkan kırmızı renkten alan Kırmızı sergisi Arnavutköy'deki Hudson'da açıldı. Sergiyi mart ayının başına kadar gezebilirsiniz.



Atölye
Mutfakta Meksika rüzgarı essin

Meksika'nın kendine has lezzetlerini öğrenmek için MSA'nın düzenlediği atölye çalışmasına katılabilirsiniz. Salı günü 19:00-22:00 saatleri arasında düzenlen kursta acılı tavuk çorbası, sebzeli ve cheddar peynirli nachos, lime ve kekik marineli biftek ve ünlü Meksika tatlısı kızartılmış hamur churros öğretilecek. Kurs ücreti 180 TL.

Kitap / Göksan Göktaş
Günah Şehri'nden notlar

16. yüzyıl Roma'sındayız... İmparatorluk pek çok şehir-devlete bölünmüş. Döneme damgasını vuran Borgia ailesinin gayrimeşru oğlu gerçek babasını arıyor... Söylentiler ise dedesi bildiği Papa VI. Alexander'ın aslında babası olduğunu vurgulamakta. Hella S. Haasse'nin Günah Şehri böylesi macera dolu bir kurguyla yetinmiyor, Michelangelo ve Machiavelli gibi gerçek tarihi karakterlerin anlattıklarını da romana katıyor. Ve ortaya estetik çıtası çok yukarılarda, sabırsızlıkla okunan bir roman çıkıyor...

3 ÖNERİ
Aşk Yeniden İcad Edilmeli
Nazlı Eray/Everest
Ruhun Labirentleri Kemal Sayar/Kapı
Sarsıntı Thomas Bernard/YKY

Ayşe Hatun Önal'ın favorileri
Rumeli Hisarı'ndaki Nar Cafe kahvaltı için favori mekanım. Manzarasına ve menemenine bayılıyorum.
Akşam yemeği ve gece çıkmak için gitmekten en keyif aldığım yer Etiler'deki Fenix.
Hem sürekli gittiğim hem de eve yemek söylediğim restoran Kandilli'deki Japon mutfağı mekanı İoki.
Dirty Hands kaçamak yapmak için tercih ettiğim mekan. Etiler'deki Hamburgeri özellikle favorim.

NOT DEFTERİ / DAMLA KAYAYERLİ
1-
Bugün Konya Devlet Tiyatrosu'nda Dördüncü Ay oyunu Konyalılarla buluşuyor. Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi'ndeki oyun ilk 15.00'da sahneleniyor. Akşam ise 20.00'de tiyatroseverlerle buluşuyor.
2- İllüzyon Gösterisi yarın İzmirlileri şaşırtacak. Sermet Erkin'in illüzyon gösterisi Bostanlı Sual Taşer Tiyatrosu'nda saat 14.00'de başlıyor. Bilet fiyatı 34 TL.
3- Ankara Devlet Tiyatrosu'nun Nehir oyunu 23 Ocak Salı günü saat 18.30'da Oda Tiyatrosu Sahnesi'nde Ankaralı tiyatroseverlerin kaşısında olacak.
4- TangoArtı, klasik dönem ve Astor Piazzolla tangolarından derlenen özel bir program ile 24 Ocak Çarşamba akşamı Ankaralı müzikseverlerle buluşuyor. Saat 20.00'de başlayacak olan etkinlik Mozarthaus Sanat ve Konser Evi'nde gerçekleşecek. Bilet fiyatı 56.50 TL.
5- Antalya Kültür Merkezi'nde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Alexander Rahbari şefliğinde konser gerçekleştirecek. 26 Ocak Cuma günü saat 20.30'da başlayacak olan konserin biletleri tam 17.50 TL, indirimli 12.50 TL.
BİZE ULAŞIN