Çocuğum kaybolacak endişesine son

Çocuğum kaybolacak endişesine son
Bu hafta okul servisinde unutulan çocuk haberini duyunca bütün anne-babaların yüreği ağzına geldi. Özel bir ilkokulda okuyan, sabah annesi tarafından servise bindirilen yedi yaşındaki çocuk serviste uyuyakalıyor. Ne tuhaftır ki, ne servis şoförü ne de hostes koridor tarafında, kapının hemen önünde oturan çocuğu fark etmiyor. Şoför çocuk içindeyken servisi başka bir yere park ediyor. Çocuğu hayatını kurtaran ise annesinin kızının sağlık problemi için aldığı önlem oluyor. Akıllı bir çocuk saati ile annesine durumu haber veren çocuk bu sayede kurtuluyor. Peki ya o saat olmasaydı? İşte hiçbirimiz bu sorunun cevabını düşünmek bile istemiyoruz.

TELEFON İSTEMEYENLERE
Ben de bu hafta size, işimizi şansa bırakmadan çocuğumuzu takip edebileceğimiz iki yöntemden bahsedeceğim. Birincisi bu örnekte bahsi geçen akıllı çocuk saatleri. Bu saatleri internet satış sitelerinden ya da Turkcell ve Vodafone'dan alabilirsiniz. Fiyatları 350-400 lira arasında değişiyor.
Kendi telefonunuzla entegre edip, çocuğunuzun nerede olduğunu harita üzerinden takip edebiliyorsunuz. Rehberine belirlediğiniz 10 kişiyi ekliyorsunuz ve çocuğunuz bu kişiler dışında kimseyle görüşemiyor. Herhangi bir acil durumda çocuğunuz SOS tuşuna basarak size ya da belirlediğiniz diğer kişilere sesli mesaj ve konum gönderebiliyor.
Çocuğunuz saati kolundan çıkarıp üç dakika içinde takmazsa üzerinde bulunan sensör sayesinde size uyarı mesajı geliyor.
Çocuğunun telefon kullanmasını istemeyen ama onu takip de etmek isteyen aileler için uygun bir yöntem.

ÜCRETSİZ UYGULAMA
Diğer bir yöntem ise Life360 adlı kendinizin ve çocuğunuzun telefonuna indirebileceğiniz bir uygulama. Aynı anda ikiden fazla kişi de kullanabiliyor. Her an çocuğunuzun nerede olduğunu hatta çoşarjının ne kadar kaldığını bile görebiliyorsunuz. Acil durumlar için panik sistemi bulunuyor. Bu sayede belirlediğiniz kişilere konum, mesaj atıp, arama yapabiliyor. Uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN