Okudular fenomen oldular

Her sabah çalışmak için gittikleri bir ofisleri ya da işe giriş çıkış saatleri yok! Çünkü onlar hobilerini meslek haline getirdiler. Sosyal medyada hayat tarzlarını diğerlerine göre farklı bir bakış açısıyla ele aldılar, sıyrıldılar. Uluslararası ilişkiler, iktisat, uluslararası ticaret alanında eğitim gören dört genç kız, bloggerlık yolunda ilerliyor

Okudular fenomen oldular

Şu günlerde en popüler uygulama olan, çoğumuzun gün içinde azımsanmayacak bir mesai harcadığı Instagram'ın gözde karakterlerinden bahsedeceğiz; instablogger'lardan... Büşra, Beliz, Sim ve Dilara. Hepsi üniversitelerin en çok tercih edilen bölümlerinden mezun oldu ve hayatları hiç de planladıkları şekilde ilerlemedi. Dijital dünyanın çekiciliği onları da içine aldı. Henüz 25 yaşında bile değiller ancak şimdiden sosyal medyada paylaştıkları sayesinde yeni bir mesleğe adım attılar. Aslında hepimiz gibi gün içindeki yaşamlarını, giydiklerini, seyahat ettikleri yerlerden çektikleri kareleri paylaşıyorlar. Ancak çoğumuzun aksine mütevazı bir kitleye değil, binlerce insana hitap ediyorlar. Paylaşımlarını sabırsızlıkla bekleyen sayısız takipçileri onlar için bir ilham kaynağı. Yaşıtlarından farklı olarak her sabah kalkıp işe gitmiyorlar, cuma gününü iple çekmiyorlar, ofiste bilgisayar başında değiller belki ama hemen hepsi bu işin psikolojik olarak çok yorucu olduğu konusunda hemfikir. Bu işi tam zamanlı bir meslek haline dönüştürecek kadar da iddialılar. Markalarla işbirlikleri, uzun dönemli imzalanan kampanyalar onların gelirlerini elde ettikleri dijital dünyalarıydı. Şimdi kendi markalarını oluşturup, değişen düzene hızla ayak uyduracaklar. Biz de yaşıtlarımız olan bu dört genç ve tarz kadınla bir araya geldik, çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Hem kendi merakımızı giderdik hem de 'Bloggerlık onlar için nasıl meslek haline geldi?' , 'Sonrasında planları neler?' , 'Blogger camiasında neler oluyor?' sorularının cevaplarını öğrendik.


KENDİ MARKAMI KURMAK İSTİYORUM / BÜŞRA YURTGÜL 23 yaşında / Bahçeşehir Üniversitesi Uluslarası Ticaret Bölümü mezunu / busrayurtgul

Güler yüzlülüğü ve sade fotoğraflarıyla Instagram'da en çok konuşulan isimlerden biri Büşra. Bu işe hobi olarak başladı. Takipçi sayısının artmasını stiline bağlıyor.
Blog hesabıma ilk olarak erkek arkadaşımla fotoğraflar koymaya başladım ve ilgiyi farkettim. İnsanlar çift görmeyi seviyorlar diye düşünüyorum.
Ben üniversitedeyken ürün tanıtımları için mesajlar alıyordum ancak o zaman bu işin bütçeli yapıldığından haberim yoktu.
Markalar artık "Sizin sayenizde stok yeniledik, teşekkür ederiz." demeye başladılar.
Okul, yüksek lisans diye uğraşıyordum ama aslında işin içine önceden girseymişim, gelir elde edebildiğim bir işim olacakmış.
Marka etkinliklerine gittiğimde diğer bloggerları çok mesafeli buluyorum ve ortamlarda geriliyorum.
Bazı insanlar o kadar garip ki, sadece takipçi kazanmak için iletişime geçtikleri anlaşılıyor.

İNSANLARIN BENİ TANIMASINA ÇOK ŞAŞIRIYORUM / SİM OKLAR 24 yaşında / Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu / simoklar

Sim, dijital mecraya en son katılanlardan. Fotoğraf çekmeyi, seyahat etmeyi çok seviyor. Sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyor. Instagram hesabını sosyal farkındalığı artırmak amacıyla kullanıyor.
Blogger'lık işine yeni başladım. Çünkü fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Videolarda seyahat ettiğim yerleri anlatmak da bana çok keyif veriyor.
İnsanlar farklı yerlerde farklı şeyler görmeyi sevdiği için böyle bir kitle oluştuğunu düşünüyorum.
Bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyorum. Köylerde ihtiyacı olan okullara materyal yardımı yapıyoruz. Instagram hesabım aracılığıyla bu projeyi duyurmak ve sosyal farkındalığı artırmak istiyorum.
Instagram benim için hobi olarak kalsın istiyorum ileride. Ancak büyük konuşmak istemem, haftaya YouTube kanalı açmış olarak görebilirsiniz beni.
Bir gün okuldan çıkıp en salaş halimle AVM'ye gitmiştim, küçük bir kız geldi yanıma "Aa sen Sim misin?" dedi. Beni tanımasına çok şaşırmıştım.


GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ BİR CAMİA DEĞİL BU / DİLARA KÖSELER 25 yaşında / Yeditepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu / dilarakoseler

Onu Instagram'da tanımayan yok. İşe önce, tarzları hoşuna gittiği için İngiliz blogger'ları takip ederek başladı. Bunun üzerine kendi stilini yansıttığı blog hesabını açtı. Sempatik tavırları ve tarzı takipçileri tarafından çok sevilince kendi YouTube kanalını açarak yoluna devam etti.
Bu meslekte her zaman iş alma garantiniz yok, bazen iş geliyor bazen gelmiyor.
Bu işe başlayalı üç yıl oldu, sanki işe girmişim gibi geliyor.
İş aramayı artık düşünmüyorum çünkü sosyal medya benim tam zamanlı işim haline geldi.
Göründüğü gibi değil bu camia. İnsanlar birbirlerini izleyerek kalsalar, herkes birbirini çok sevecek ancak işin içine para girince işler değişiyor.
Arkadaş grupları oluşuyor, birbirlerine iş kaptırmak istemedikleri için içlerine kimseyi almıyorlar. Aslında piyasada çok fazla iş var.
Bu iş, ne kadar emek verip ne kadar içerik üretirseniz o kadar büyüyen bir şey. Kanalım istediğim noktada değil henüz. 2018'deki planım kanalıma yatırım yapmak çünkü oradan gelen güzel bir gelirim var.
YouTube'dan gelen gelir Instagram'a göre daha yüksek.
Annemin de kendine ait bir Instagram hesabı var, 13 bin takipçiye ulaştı. Benden önce annemi tanıyorlar artık. Geçenlerde birlikte AVM'ye gittik. İki kişi üzerime atladı, ne olduğunu anlamadık, sarılıp fotoğraf çektirmek istiyorlarmış.

BU İŞİ İYİ YAPMAK İÇİN İSTANBUL'DA OLMAK ŞART / BELİZ ŞEN 24 yaşında Yaşar Üniv. Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu / belizsen

Beliz aynı zamanda profesyonel yüzücü, sosyal medyadaki yolculuğunda sporculuğun ona kattığı bir çok yetkinliğin faydasını görüyor. Instagram'da "Rujunun markası ne?" gibi birçok soru gelmeye başlayınca kendini bu camiada buldu. Şimdilerde sosyal medyanın ve beraberinde getirdiği işlerin içinde daha aktif yer alabilmek için doğup büyüdüğü İzmir'den İstanbul'a taşınma sürecinde.
Arkadaş çevremden YouTube kanalı açmam yönünde istekler gelmeye başlayınca, ben de bir kanal açmam gerektiğini düşündüm.
Benim gözüm hep yüksekte. Bu işi daha iyi yapabilmek için İstanbul'a taşındım. İçinizde ben patlar giderim gibi bir şey varsa eğer İzmir'de bunu yapamazsınız.
Tam zamanlı olmamasına rağmen beyni çok yoran bir iş. İnsanların sandığı gibi sadece fotoğraf çekip paylaşmaktan ibaret değil.
İnsanları mutlu etmeye çalışmak yorucu. Bunun için uğraşmana rağmen hakaret içerikli yorumlar geliyor.
Ben başladıktan tam dört ay sonra bir iş geldi. Kameranın karşısına ilk defa o zaman geçtim. Herkes saatlerini harcarken ben 15 dakika içerisinde bitirdim ve bu işe başlamaya karar verdim.
Bizim üniversitede bir grubumuz vardı, birbirimize derse geç kalacağımızı haber verdiğimiz. O grubun ismi herkes mezun olduktan sonra aç ve işsizler olarak değişti, çoğu arkadaşım iş bulamadı.
Birileri beni profilinde paylaşsın ve takipçim artsın derdinde değilim, ben yaptığım işle büyümek isterim. Biraz sporculuktan geliyor benim hayat anlayışım. Onun bana getireceği 5 bin kişi yerine ben iki video çekip 10 bin kişi kazanabilirim.
Blogger'lar sadece işbirliği için sosyal medya profillerinde samimiyetsiz davranabiliyor. Örneğin ben Danla Biliç'i seviyorum ve normal zamanda da görüşürüz ama ne o ne ben bunu göstermeye çalışmıyoruz.
Beverly Hills'te yaşadıklarını zanneden blogger'lar var, burası İstanbul.

HALAY MURATHAN, ZEYNEP ACAR

BİZE ULAŞIN