Edis anlatıyor: Neden ân?

Edis, ilk albümü Ân’da anı yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu anlatıyor. Geçmişin hayaletlerine, geleceğin kaygılarına esir olmuş günümüz insanına bir çıkış yolu sunuyor

Edis anlatıyor: Neden ân?

Bir müziyenin kariyerine en başından itibaren tanıklık etme şansı yakaladığınızda, geçirdiği değişimleri, dönüşümleri de ilgiyle takip ediyorsunuz. Edis, ilk single'ı Benim Ol (2014) çıktığında daha yolun başındaydı, heyecanlıydı, hayalleri vardı. 2017'nin son ayında tekrar bir araya geldiğimizde kısa sürede ne kadar olgunlaştığını görüp şaşırmıştım. "Hayallerim her zamanki gibi çocuksu ama onları gerçekleştirmek için gösterdiğim çaba profesyonel" demişti. Geçen çarşamba günü ilk albümü Ân'ı dinlemeye başladığımda ne demek istediğini daha net anladım. Dört yıl boyunca çıkardığı teklilerle tarzını oturtan Edis, prodüktörlüğünü üstlendiği ilk albümüyle iddialı bir çıkış yapıyor. Pop müziğin geçmiş dönemine selam gönderirken geleceğine ilişkin de ipuçları veriyor. Bu yıl üzerine bol bol konuşacağımız albümle ilgili ilk bilgiler ise şöyle:
Ozan Çolakoğlu'nun müzik direktörlüğünden çıkan albümde 12 şarkı var. 10 şarkı Edis imzasını taşıyor.
Edis, albümün ismini Ân koymasının nedenini şöyle anlatıyor: "Albümüm, benim her anıma tanık olan, gerçekten anda kaldığım zamanlarda bana kendini gösteren şarkılarla dolu. An, Farsça, güzellik, cazibe, tasavvufta ân-ı daim felsefesinin ana noktası. Arapça'da Türkçe karşılığı -den -dan, Türkçe'de de, en kısa, bölünmez zaman birimi demek. A'nın üstüne şapka geldiğinde de, Osmanlıca'ya sığınarak, bütün tasvirleri içinde barındırabildi 'ân'. An, zamanın bölünmez parçası, sonsuzluk demek..."
Albümün bütününe hakim olan duygu aşk. Aşkını anda yaşayanları, birlikte geçirilen zamanın değerini bilenleri anlatıyor.
Sevişmemiz Olay'ın söz ve bestesi ise Yasemin Mori'ye ait. Edis şarkının hikayesini "Yasemin bir gece aradı ve 'Seni düşünerek bir şarkı yazdım' dedi. Şarkıyı dinlettiğinde delirdim. Yasemin'le yakın ilişkim, dostluğum, yaşanmışlığım böyle bir hediyeye dönüştü" diyerek anlatıyor.
Albümdeki tek cover Erkin Koray'ın Gün Ola Harman Ola'sı. Koray, bir yılın sonunda şarkıyı okumasına izin vermiş.
Gürsel Çelik, Osman Çetin, Ozan Bayraşa, Serhat Şensesli, Ozan Çolakoğlu ve Mustafa Ceceli gibi usta aranjörler şarkılara Edis'in yorumunu öne çıkaran ama melodinin gücünü de göz ardı etmeyen dokunuşlarda bulunmuş.
Ân bir pop albümü ama şarkılarda elektronik, rock, etnik, alaturka ve R&B etkileri hissediliyor.
Albümün kartonetindeki fotoğraflara baktığımda İsveçli çağdaş sanatçı Marck'ın bir video yerleştirmesi geliyor aklıma. Küçük bir alana kapatılmış suyun içinde bir birey. Hareket ederek özgürlüğünün sınırlarını zorluyor. Edis de müzik sektörünün içinde, oyunun kurallarını bilen bir müzisyen. Bu kuralları yadsımadan ama kendini de teslim etmeden müzik yapıyor.

Kim bu garip isimli grup?
İKSV Salon'da üç gece üst üste verecekleri konserlerin biletleri saatler içinde tükenince arkadaş sohbetlerinin bir numaralı konusu haline geldi, Avustralyalı grup King Gizzard&the Lizard Wizard. Başarılı grubun ülkemizde bir başka türlü sevilmesinin nedeni ziyadesiyle içli dışlı oldukları Türk ezgileri. Aşık Veysel'i de biliyorlar, Barış Manço'yu, Selda Bağcan'ı da... Bilmekle kalmıyor şarkılarını bu toprakların müziğiyle şekillendiriyor. Hatta konserlerinde solist ay yıldızlı tişört giyiyor. Salon konserlerini kaçıranlar üzülmesin. Saykedelik rock grubu, Ağustos'ta Küçükçiftlik Park'ta bir konber daha verecek.

5 mekan 5 popüler şarkı
Angie (Bebek): Athena-Kendi Yolumda
Fenix (Etiler): Adriano Celentano-Confessa
Must (Nişantaşı): Discolog&Macit Kimyacı- Bir Rüya Gördük
The Populist (Bebek): Black-Wonderful Life
Jungle8 (Levent): Gökhan Türkmen-Taş (Hakan Kabil remix)

BİZE ULAŞIN