Takım elbise istemiyoruz

Takım elbise istemiyoruz
Cuma 21.03.2020
Güncelleme: Cumartesi 21.03.2020
ABONE OL
Gözlerinizi kapatın ve Mad Men dizisini şöyle bir düşünün. Birbirinden şık kadınlar ve takım elbiseli erkekler...
Kabul edelim dönem o dönem değil. Y (1981-1996) ve Z (1997- 2012) jenerasyonlarına mensup olanların iş hayatında sayılarının artmasıyla ve moda trendlerinin de değişmesiyle özellikle son beş yılda ofis giyim kodları baştan yazıldı...
Pazar araştırması yapan We are Testers şirketi geçtiğimiz günlerde ofis giyimi konusunda bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmada ofis için giyinirken özellikle erkeklerin karşı karşıya kaldığı sorunlar ve genç erkek çalışanların giyim konusundaki beklentileri ortaya döküldü.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu beş ülkede yapılan İş Giyimi Kuralları Araştırması sonuçlarına göre ankete katılan her 10 erkekten 8'i ofis ortamında takım elbise giymeyi akıllarından bile geçirmiyor. Hatta bu tarz bir giyim bekleyen iş yerlerini tercih bile etmiyorlar.
Özellikle Y Kuşağı klasik takım elbiseye ve kravata alternatif arıyor. Tüm dünyada yaygın olan ve pek çok işyerinde uygulanan casual friday (serbest cuma) konseptinin kurucusu olan Dockers firması tarafından yaptırılan araştırmaya göre erkekler için kendi stillerini ve günlük giyim tarzlarını ifade edebilecekleri bir giyim tarzı çalışma performanslarına da olumlu etki sağlıyor.
Financial Times gazetesi geçtiğimiz hafta yayınladığı İşyerinde ne giymeli: Yeni kurallar isimli makalesinde yeni neslin rahat bir spor giyim tarzını benimsediğini ve iş yerinde de bu benimsediği stili takip etmek istediğini yazdı.