Ramazan Ayında İftar Çadırı Kurulmamasına Vatandaşlar Tepki Gösterdi

Ramazan Ayında İftar Çadırı Kurulmamasına Vatandaşlar Tepki Gösterdi
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde her sene Ramazan ayında Selahaddin-i Eyyubi Camisi’nde kurulan iftar çadırının bu sene kurulmamasına vatandaşlar tepki gösterdi.
İftar çadırı kurulmadığı için birçok yoksul ailenin Ramazan ayında sıcak bir yemeğe hasret kaldığını belirten Kale Mahallesi Muhtarı ve Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, çadırın kurulmayacağını bilmesi durumunda, muhtarlar arasında para toplayarak iftar çadırını kendilerinin kuracağını söyledi. Ateş, "Şu anda Ramazan ayının ortasına geldiğimiz için böyle iftar çadırını kurmak gibi bir olanağımız yok. İftar çadırından ziyade en azından fakirlere gıda paketi dağıtılması gerekiyordu. Bunun için hiçbir çalışma yapılmadı. İftar çadırı kurulmasa bile en azından fakirlere sıcak yemek dağıtılması gerekiyordu. Köylerde bile iftar çadırı kurulurken Silvan gibi büyük bir ilçede iftar çadırı kurulmamasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Geçen sene hem belediyenin hem de müftülüğün açmış olduğu iki tane iftar çadırı vardı. Maalesef bu sene iftar çadırı hiç kurulmadı. Bu konuyu şaşkınlıkla karşılamakla birlikte ayrıca yadırgıyoruz. 86 bin kişilik bir ilçede en az dört tane iftar çadırının kurulması gerekiyordu. İftar çadırı kurulmadığı için birçok vatandaş mağdur durumda kaldı" dedi.
Yoksul ailelerin evinde yiyecek ekmeği bulunmadığını belirten Şerif Coşkun adlı vatandaş, "İftar çadırı sayesinde her sene yoksul vatandaşlar yemek yiyebiliyordu. Bu sene iftar çadırı kurulmadığı için yoksul vatandaşların böyle bir imkanı yok. Birçok vatandaş bu durumdan dolayı mağdur oldu. Bu sene iftar çadırının neden kurulmadığına bir anlam veremedik. Böyle büyük bir ilçede iftar çadırının kurulması gerekiyordu. İftar çadırının olmaması böyle büyük bir ilçe için büyük bir eksikliktir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN