''Binlerce insanın hayatını kurtardık''

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon, ülkesinin dünyada binlerce insanın hayatını kurtardığını söyledi. ..

Salı 05.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009 10:33
ABONE OL
Calderon, televizyondan yayımlanan konuşmasında, ''sadece Meksika'da değil bütün dünyada binlerce insanın hayatını kurtardık'' ifadesini kullandı.

Hükümetinin tutumunu öven Calderon, dünyada virüsle mücadele konusunda Meksika'nın başı çektiğini, mücadelenin Meksika'daki hastane ve kliniklerde sürdürüldüğünü belirtti ve yeterli miktarda ilaca sahip olduklarını kaydetti.

Calderon, önlem olarak kapatılan okulların da perşembe günü açılacağını belirttiği açıklamasında, dükkanların da yarından itibaren açılabileceği müjdesini verdi.

Öte yandan, Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, domuz gribi hastalarının sayısını 776 olarak açıkladı.

Bakan, 2 binden fazla tahlilin incelenmesinden sonra yaptığı açıklamada, bu 776 kişinin hayatta, ölü sayısının ise 26 olduğunu kaydetti.

İNGİLTERE'DE H1N1 VİRÜSÜ TAŞIDIĞI KESİNLEŞEN HASTA SAYISI 27'YE YÜKSELDİ

İngiltere'de H1N1 virüsü taşıdığı tespit edilen hasta sayısının 27'ye yükseldiği belirtilirken, bu kişilerin arasında bulunan hasta öğrenciler yüzünden kapatılan okul sayısı da beşe çıktı.

Kapatılan okullardan üçü başkent Londra, biri Devon, biri de güney Gloucestershire'da bulunuyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından bastırılan ve H1N1 virüsü hakkında bilgiler içeren broşürlerin bugünden itibaren ülkedeki evlere dağıtılmasına da başlanıyor.

Virüsün yayılmasının nasıl önlenebileceği gibi bilgilere yer verilen broşürde özellikle hijyen kurallarına uyularak virüsten korunmanın mümkün olabileceği vurgulanıyor.

Broşürde ayrıca bir kişinin virüse yakalanması halinde evinden çıkmaması gerektiği, bu durumda onun ilaç ve benzeri gereksinimlerini karşılayacak kişi veya kişilerin şimdiden hazırlanması, böyle bir sosyal ağın oluşturulması da tavsiye ediliyor.

Dün ortaya çıkan 9 yeni vakadan birinin Londra'nın Dulwich bölgesindeki Alleyn's adlı okulun öğrencilerinden biri olduğu, bu nedenle 1200 öğrencinin eğitim gördüğü okulun 7 gün kapatılmasına ve bütün öğretmen ve öğrencilere Tamiflu adlı ilacın kullandırılmasına karar verildiği bildirildi.

Bu arada Alleyn's lisesinin kapatılmasına yol açan öğrencinin iki kardeşinin eğitim gördükleri Battersea semtindeki bir ilkokul da önlem olarak kapatıldı.

İngiltere'de virüsü taşıyıp taşımadığının tespiti için test uygulanan 300 kişiyle ilgili sonuçlar ise bekleniyor