Meksika'da hayat normale dönüyor

Domuz gribi virüsü H1N1 nedeniyle bir haftayı aşkın süredir hayatın aksadığı Meksika'da, hayatın yavaş yavaş normale döndüğü bildirildi.

Salı 05.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009 10:57
ABONE OL
BBC'nin haberine göre, ülkede yeni domuz gribi vakalarında düşüş gözlenmesi sonrası, başkent Mexico City'de restoranların ve kafelerin yarın yeniden açılacağı açıklandı. Sonraki gün kütüphaneler, müzeler ve kiliseler açılacak. Başkentte sinemalar, tiyatrolar ve barlar ise bir süre daha kapalı olacak.
Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon, "Sadece Meksika'da değil bütün dünyada binlerce insanın hayatını kurtardık'' ifadesini kullandı. Calderon, "eğitim bakanına, kademeli olarak sınıflara dönülmesi yönünde talimat verdiğini ancak önceliklerinin daima, çocukların ve gençlerin güvenliği olduğunu" belirtti.
Bugüne kadar 20 ülkede laboratuvar tahlillerinde doğrulanmış 1000'den fazla domuz gribi vakası görüldü. Ancak Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Meksika, ABD ve Kanada dışındaki diğer tüm ülkelerde bu vakalara seyahat eden kişilerde rastlandı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı örgütün yetkilileri, domuz gribi virüsü karşısında, yine de rehavate kapılmamak gerektiğini belirtiyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da, ay sonunda, virüsle mücadelenin ele alınacağı bir toplantı yapılacağını bildirdi. Ban Ki-Moon ayrıca, domuz gribi virüsüyle mücadele için küresel düzeyde işbirliği yapılmasını istedi.

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, domuz gribi hastalarının sayısını 776 olarak açıkladı. Bakan, 2 binden fazla tahlilin incelenmesinden sonra yaptığı açıklamada, bu 776 kişinin hayatta, ölü sayısının ise 26 olduğunu aktardı.