Milyoner marketçi başkan seçildi

Panama'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini muhalif "Değişim İttifakı" adayı ve süpermarketler zinciri sahibi milyoner aday Ricardo Martinelli kazandı...

Salı 05.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009 12:25
ABONE OL
Dünyanın en önemli ticaret kanallarından biri olan Panama'da tarihi bir seçim yaşandı. Seçimi, ülkenin aynı zamanda en zengin işadamı olan süpermarket zinciri sahibi Ricardo Martinelli kazandı. Oyların yüzde 61'ini alan Martinelli'nin en yakın rakibi Balbina Herrera ise ancak yüzde 37 oy alabildi. Yeni başkan, açıklamanın ardından yaptığı zafer konuşmasında "Bu şekilde devam edemeyiz. Vatandaşlarımızın yüzde 40'ı yoksul. Yarından itibaren değişimi başlatıp, iyi bir sağlık, eğitim, ulaşım sistemine sahip olacağız" dedi.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
Martinelli'nin programında Panama Kanalı'nın genişletilmesi ve kokain kaçakçılığında transit geçiş noktası olan kanaldaki güvenlik önlemlerinin artırılması da yer alıyor. Panama'da devlet başkanları bir defaya mahsus olarak 5 yıllığına göreve geliyor. Öte yandan Panama'da dün devlet başkanlığı seçimlerine paralel olarak 71 sandalyeli parlamento seçimleri de yapıldı. Seçimlerde henüz oyların yüzde 53'ü sayılırken Martinelli'nin Değişim İttifakı'nın 37, Herrera'nın Demokratik Devrim Partisi'nin ise 23 sandalye kazandığı belirtiliyor.