"Amerikan hava saldırısında 100'ün üzerinde sivil öldü"

Afganistan'daki vilayet yetkilileri ve polis şefleri, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin ülkenin batısında haftasonu düzenlediği hava saldırılarında 100'den fazla sivilin öldüğünü bildiriyor.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009 10:42
ABONE OL
Farah vilayeti Rohul Amin, yıkılan evlerin altından çıkarılan sivil erkek, kadın ve çocuk cesetlerinin sayısının 100'ü geçmesinden korktuklarını söyledi.

Vilayet polis şefi Abdül Gaffar da sayının giderek arttığını aktardı. Vatandar isimli başka bir poli şefi, Amerikan hava saldırısında vurulan Geraani ve Ganj Abad köylerinde 17 evin yıkıldığını ve 120 masum sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Saldırı sırasında Taliban'ın iki köyde sivillerin evlerine saklandığı ve bilançonun boyutunun bu yüzden arttığı ifade ediliyor. Köylerden gelen kamyonların Farah kentine 30 ceset getirdiği öğrenildi. Hava saldırılarında sivillerin öldüğüne dair ilk Batılı teyit Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC)'den gelmişti.

ICRC, ülkenin batısındaki bombardımanda onlarca sivilin öldüğünü duyurdu. Bir ICRC yetkilisi, bir evde aynı aileden 13 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.