Bask’ta birliğin zaferi

İspanya’nın ayrılıkçı Bask bölgesinde dün önemli bir seçim vardı. ETA terör örgütünün saldırılarıyla bağımsızlık istediği özerk bölgenin başına ilk kez merkezi hükümetle ‘birlik’ yanlısı bir başbakan seçildi

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Özerkliğini kazandığı günden bu yana yani 30 yıldır Bask Milliyetçi Partisi (PNV) tarafından yönetilen bölge, dün tarihi bir meclis oturumuyla ilk kez özerkliğe karşı olan bir adayı başbakan seçti. Sosyalist aday Patxi Lopez’i başbakanlığa götüren süreç, aslında 1 Mart seçimiyle başladı. Seçimi kazanmalarına rağmen milliyetçiler salt çoğunluğu sağlayamayınca, iktidar sosyalist koalisyonun oldu.

BİRLİK ÇAĞRISI

Seçim kampanyasında “Değişim” sloganını kullanan Lopez, Baskları bölen ideoloji yerine Bask ülkesinin temel sorunlarına ağırlık verilmesini savunuyor. Merkez iktidardaki Sosyalist Parti’nin Bask Kolu Sekreteri olan Lopez, muhafazakâr Halk Partisi’nin (PP) de desteğini alınca çoğunluğu eline geçirdi. Mecliste dün yapılan oylamayla Bask başbakanlığı resmileşen Lopez, devir teslim töreninde konuşmaya Baskça başladı. “Ayrılıkçı terör örgütü ETA ile bağlantılı partilerin seçimler sayesinde yasal bir şekilde tasfiye edilmelerinden çok memnunum” diyerek birlik çağrısı yaptı. Bu konuşma sonrası yemin ederek ülkeki kullanımıyla yeni “Lehendakari” oldu. Lopez, ABD ve AB’nin terör örgütü olarak kabul ettiği terör örgütü ETA’nın hedef listesinde ilk sırada.

MİLLİYETÇİ KALE

General Franco’nun ölümünün ardından 30 yıl önce özerkliğini kazanan bölgede, seçmenler o tarihten bu yana İspanya ile bağların gevşetilmesini savunan milliyetçi partilere oy veriyordu. İspanya ve Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde bir gelir düzeyine sahip 2.2 milyon nüfuslu bölgede, Patxi Lopez’in başbakan seçilmesiyle hem İspanya genelinde hem de Bask bölgesinde İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun liderliğindeki Sosyalist Parti iktidara gelmiş oldu. Sosyalistlerin Bask Bölgesi ile İspanya arasındaki bağları gevşetmek gibi bir talepleri bulunmuyor. Milliyetçi selefi Juan Jose İbarretxe gibi tam bağımsızlık yönünde politika da izlemiyorlar.

Sosyalist bir babanın oğlu
BASK bölgesinin bağımsızlığına karşı olan ve ETA’yla gece gündüz mücadele edeceğini söyleyen Lopez, “Demokratik bir topluma, terör örgütü tarafından şantaj yapılan bir hükümetle ulaşamayız” diyor. 50 yaşındaki sosyalist lider Patxi Lopez, ülkenin ünlü sosyalist aktivistlerinden Eduardo Lopez Albizu’nun oğlu.